EXPERIENTA REPUBLICANA TREBUIE SA INCETEZE !

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

EXPERIENTA REPUBLICANA TREBUIE SA INCETEZE !

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 7:58 am

Din pacate dupa experienta Basescu , orice presedentie , fie si a lui Crin Antonescu cel mai acceptabil dintre candidatii anuntati , o sa fie un rahat cu perje si nimic mai mult . Sistemul republican si-a atins limitele si vai , se dovedeste a fi nu numai impropriu , ci extrem de pagubos , periculos as spune pentru noi romanii . Nu avem ca popor instructia necesara spre a putea determina pe cai democratice , prin vot , indreptarea Tarii pe o cale acceptabila . Situatia de profunda criza in care ne afundam pe zi ce trece impune un reviriment moral major pe care clasa politica romaneasca nu ni-l poate oferi si din pacate ne vom afunda si mai tare in mocirla indiferent citi Crini vom pune la Cotroceni . Presedintele este "alesul poporului" , dar pentru a ajunge in scaun este fortat sa se sprijine macar pe o parte a acestei neispravite clase politice . El ramine conectat puternic la gruparile care l-au impins spre virful ierarhiei si este fortat sa le recompenseze permanent efortul de sustinere . Monarhul este si dinsul "alesul poporului" , dar fiind in acelasi timp si "unsul Lui Dumnezeu" grija de a-si pastra scaunul se indreapta nu spre un grup sau altul de sustinatori ci spre popor in integralitatea sa . Republica in zilele noastre este sustinuta de vanitatea corpului electoral care din pacate este mindru sa se impopotoneze si se lasa imbatat de puterea votului , uitind ca de fapt votul reprezinta cel mai prost criteriu de selectie a valorilor , lucrusor dovedit prin excelenta in biata noastra Romanica dupa douazeci de ani de vot liber . Nu de lepadat este si faptul ca revenirea Romaniei la forma traditionala de guvernare , aceea a monarhiei constitutionale , ar deschide posibilitatea indreptarii fondurilor zonei regaliste a Europei spre noi .
Experienta republicana trebuie sa inceteze !
Asta daca mai vrem sa existam ca Neam si Tara .

gili

Data de inscriere : 14/04/2010

Sus In jos

Dom' Virgil,

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 1:56 pm

Nici că-ndrăznesc să te contrazic, da' neşte lămuriri tot îţi cer:
Dacă-mi poţi spune şi mie ce garanţii îmi poate cineva oferi că "unsu' lu' Dumnezeu" n-o ia razna cum a luat-o prezidelu' de azi. Shocked Că dacă nu poate nimeni garanta cestia asta înseamnă că ne-am dat dracu', am căzut din lac în puţ. Că vorba aia, de ăsta scăpăm dacă vrem, da' de "unsu'" nici-o nădejde. Şi dacă luăm exemple de la monarhiile ioropene, unde nu se-ntâmplă aşa ceva, de ce n-am lua şi de la republicile, tot ioropene, unde, aşijderea, nu se-ntâmplă ce se-ntâmplă la noi.
Lămureşte-mă şi pe mine şi, pe toţi dracii, mă converteşti, că io-s deschis la idei valabile.
Altfel l-am văzut şi pe un Carol priapicu' pe care l-a durut la 3 m în faţa pixului de ţară, aşijderea şi pe Mihăiţă, care din ambiţ juvenil a dat cu mucii-n fasole şi s-a făcut frate cu dracu' când l-a arestat pe Antonescu ş-a ascuns zile-ntregi mesaju' lu' Stalin prin care ăsta accepta să discute armistiţiu' cu acelaşi Antonescu. Nu mai zic că la urmă, la o simplă ameninţare, a abdicat, cestie ce nu se prea potriveşte cu imaginea unui monarh responsabil, orice s-ar zice, orice s-ar mai scorni.

Altu'?
Cârcotaşu

Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Re: EXPERIENTA REPUBLICANA TREBUIE SA INCETEZE !

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 2:17 pm

Din pacate ar fi cam greu sa te lamuresc deoarece deja traiesti cu o convingere ferma in ceea ce priveste chestiunea . Ar fi pierdere de timp. Vezi tu Circotasule , ca sa poti pricepe ar trebui sa cunosti bine lucrurile despre care vorbesti . Bunaoara afirmatia ta conform careia "... pe Mihăiţă, care din ambiţ juvenil a dat cu mucii-n fasole şi s-a făcut frate cu dracu' când l-a arestat pe Antonescu ş-a ascuns zile-ntregi mesaju' lu' Stalin prin care ăsta accepta să discute armistiţiu' cu acelaşi Antonescu." este total in afara adevarului .
Cind imi dovedesti ca este reala , atunci am sa-ti satisfac si eu cererea . Altminteri stiu bine ca orice discutie este nu numai inutila ci si paguboasa .
PS
Sper ca am fost inteles corect . Chestiunea monarhiei este o treaba extrem de serioasa pentru a putea sa o punem pe taraba si sa o analizam dupa istoria scrisa de Roller sau dupa elucubratiile emise de fituicile lui Vadim Tudor .
Iata de ce , inainte de orice astept dovada unei acuzatii extrem de grave .

gili

Sus In jos

Gili

Mesaj  octaaa la data de Joi Iul 29, 2010 2:37 pm

Dar cand spui ca doresti monarhie, pe cine ai dori? Pe Regele Mihai, vre-un urmas(fiica, ginere) al acestuia, sau pe altcineva care nu are legatura cu Casa Regala ?

http://www.trilulilu.ro/andonieandrei/2aa9b4acd831f4

Sa asculti asta Smile

octaaa

Varsta : 31
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 3:12 pm

Bre Gili, io am făcut neşte afirmaţii pe baza unor lucruri cunoscute, fie de toată lumea, fie de cititorii unor documente de circulaţie mai restrânsă, pe motiv de nefăcute larg public. A-mi cere să le motivez e puţin deplasat, io nu poci pentru ca să motivez istoria. În arhiva MAE există acel comunicat transmis de Stalin, via Stockholm, prin care acesta acceptă tratative cu Ion Antonescu în vederea încheierii unui armistiţiu. Foarte straniu, toate forţele politice, PNL, PNŢ, PSDR şi Casa Regală ascund acest mesaj, pe mâna lui Mihai Antonescu (ministrul de externe la vremea respectivă, care şi-a luat-o şi el pentru duplicitatea asta) şi totul duce la acordul cu PCR, arestarea lui Ion Antonescu, deţinerea lui într-o vilă din Vatra Luminoasă, predarea lui către URSS etc. Vorba ceea, ştia tot satu' da' nu ştia bărbatu'. Cată singur. Dacă vrei, poţi.
Altfel să dea toţi dracii, io acu' aş prefera orice monarh în locul lu' Băse.
PS - Da' acu, fiindcă e o treabă foarte serioasă, dă-l în pln pe Roller şi lasă lozincile, că nu pomenii de ele. Da fiind treabă serioasă tocmai că trebă discutată, nu impusă. Ce zici?
Şi la urma urmelor ce mama dracului, asta-i tarabă?

Cârcotaşu

Sus In jos

Draga Gili

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Joi Iul 29, 2010 3:31 pm

uf ... iti mai aduci aminte de amicu nost alwis care sustinea ca Rexi pune pe cine vrea muschii lui la guvern ?! Deci cine nu are " instructia necesara spre a putea determina pe cai democratice , prin vot , indreptarea Tarii pe o cale acceptabila "? Poporu sau ... intelctualii tarii ?!
Apoi la care popor te gandesti cand scrii ca monarhul " fiind in acelasi timp si "unsul Lui Dumnezeu" grija de a-si pastra scaunul se indreapta nu spre un grup sau altul de sustinatori ci spre popor in integralitatea sa " ? Ca parca poporu rasculat la 1907 nu prea se bucura de grija monarhului ci Fischerii ... Si Carol Lupescu avea mai multa grija de "poporul" restrans al Duduiei in frunte cu (M)Urdareanu... Si a sacrificat si Timbrul Aviatiei ... Sa nu mai zic ca daca Ferdinad repauza cu 10 ani mai traziu nu pupau taranistii conducerea ...
SI apoi cam visezi la para malaiata cand scrii "ca revenirea Romaniei la forma traditionala de guvernare , aceea a monarhiei constitutionale , ar deschide posibilitatea indreptarii fondurilor zonei regaliste a Europei spre noi" . Zona aia e cam decorativa . Nu cred ca gubenele moarhiilor ar sacrifica parale ptr bunastarea unei tari straine ptr un fleac ca restaurarea unui monarh... Sfanta Alinata a pus cam de ceva vreme si mare fu mirarea multora cand Nicolae II a ascutat smirna cu jobenu in mana Marseieza (o fi fost el autocrat da' avea unele mici neintelegeri cu vreii sai Willy si Franz Joseph).Oricum sperante din astea erau sin cand urca Tzapu la 3 Coceni .. si unicu ajutor a venit de la ... Republica Populara Chineza !!

Si despre Misu. la 23 august 44 Misu a primit pe von Gerstenberg si un lat neamt la palat si a cerut ca armata germana sa se rtaga in 15 zile . Adica sa isi retraga si tot materialu (si se subintelege pleca linsitita cu toate slaninile pe care le putea cumpara plus gainile "rechizitionate" pe drum). Nici pomeneala de decalare a ostilitatilor. Ostilitatile au fost initiativa lu Hitler care a dat ordinu de atac . Si ar mai fi ca proclamatia pomenea de un armistitiu (desi nu se stie ca ar fi primit un accept .... ce este pe sursa istorica este ca ni se ceruse capitularea neconditionata!). Nu cred ca Misu a mintit intentionat , atunci. Apoi la un proces (al sau? Al marsealului?) Maniu a zis ca auzise ceva de o clauza ca cum o parte a tarii ar fi trebuit exceptata de la ocupatia militara ( de catre URSS). Eu cred ca a existat un armistitiu insa persoanele s-au substituit iar substituitorii si-au jucat prost rolul (nu pun in carca lu Misu , prea tanar la vremea aia!!)

Insa fiindca suntem intr-un loc linsitit si un forum poate sa dezbata la nesfarsit un subiect hai sa ne jucam de-a ce-ar fi daca. Deci sa jucam scenariul daca maine ar fi Restauratie.
Iti las tie onoarea primei mutari . Si fiindca aici suntem 2 carora le pace sa carcoteasca si mai suntem si pricinosi poate iti aduci si un ajutor (unu mai scolit decat Lefteru Roxanei).
Messiuers les monarchistes .. a vous de jouer !
Laissez-y aller !!
Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Bre Ghiţă

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 3:52 pm

Ş-acu', cu rizicu' de-a fi taxat de rău, nu poci pentru ca să uit cum, în campanie electorală prin cele State, Ţapu', ce să fac, nume consacrat, în faţa emigraţiei, a promis solemn că va fi onorat, în cazul în care va câştiga alegerile, să cedeze scaunul de preşedinte majestăţii sale Mihai întâiul. Asta a fost una. A doua a fost că dupe ce-a câştigat, nici măcar nu i-a dat acordul să vină-n ţară, p-ăsta l-a câştigat, Majestatea sa, abia în mandatul "criminalului" Iliescu, în mandatul 2000-2004.
Offf. O fi şi asta tot din Roller?
Cârcotaşu

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 4:04 pm

In buna parte raspunsul dat mai sus Circotasului este valabil si pentru tine . Vad ca in loc sa discutam avantajele sau dezavantajele unei forme de guvernare ne legam punctual de anumite lucrusoare din istorie si din cauza copacilor nu vedem padurea . Discutia cu o astfel de argumentatie este inutile . Plus de asta , eu iti respect pozitia republicana . E dreptul tau ...

gili

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 4:08 pm

Bravo Octavian ! Mereu am spus ca ai facut si faci mari progrese . Ma simt onorat sa te numar printre prietenii mei si eu la rindu-mi sa ma numar printre ai tai .
Pune-i pe Circotas si pe Ghita sa asculte , eu stiu chestiile astea .

gili

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 4:09 pm

Cârcotaşu a scris:Ş-acu', cu rizicu' de-a fi taxat de rău, nu poci pentru ca să uit cum, în campanie electorală prin cele State, Ţapu', ce să fac, nume consacrat, în faţa emigraţiei, a promis solemn că va fi onorat, în cazul în care va câştiga alegerile, să cedeze scaunul de preşedinte majestăţii sale Mihai întâiul. Asta a fost una. A doua a fost că dupe ce-a câştigat, nici măcar nu i-a dat acordul să vină-n ţară, p-ăsta l-a câştigat, Majestatea sa, abia în mandatul "criminalului" Iliescu, în mandatul 2000-2004.
Offf. O fi şi asta tot din Roller?

Nu , asta a fost si dinsul un prostanac .

gili

Sus In jos

Gili,

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 4:15 pm

Care din ei, bre?
Cârcotaşu

Sus In jos

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 4:20 pm

Ş-acu' că veni vorova, apăi da, s-ar putea să fie mai bine cu o monarhie constituţională, nu poci contrazice ideea. Da' la o adică, dacă-i vorba să optăm, atunci musai, pentru o monarhie, să vorbim şi despre monarh. Legea salică (dacă e să invocăm constituţia monarhică) nu de dă voie să optăm pentru Margareta şi conu' Duda. Dacă e să-l vrem pe Mihai, e un drum închis, că tot la Dudă ajungem. Aduceţi-l pe prinţu' Charles şi io sunt de acord, ba-i fac şi propagandă. Dixit (cum am auzit că se zice).
Cârcotaşu

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 4:32 pm

Cârcotaşu a scris:Ş-acu' că veni vorova, apăi da, s-ar putea să fie mai bine cu o monarhie constituţională, nu poci contrazice ideea. Da' la o adică, dacă-i vorba să optăm, atunci musai, pentru o monarhie, să vorbim şi despre monarh. Legea salică (dacă e să invocăm constituţia monarhică) nu de dă voie să optăm pentru Margareta şi conu' Duda. Dacă e să-l vrem pe Mihai, e un drum închis, că tot la Dudă ajungem. Aduceţi-l pe prinţu' Charles şi io sunt de acord, ba-i fac şi propagandă. Dixit (cum am auzit că se zice).

Cum ti-am spus , ai numai convingeri ... Ferme . Discutia nu-si are rostul .
De fapt nici nu e discutie , talica tot incerci sa iei in ris o chestiune serioasa si vai o faci cu o "argumentatie" desprinsa din filele Romaniei Mari a lui Vadim .

gili

Sus In jos

IATA REPUBLICA IN MARSUL EI TRIUMFAL PE PAMINT !

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 4:43 pm

http://www.ziuaveche.ro/sport/antrenorul-nationalei-nord-coreene-de-fotbal-exculs-din-partidul-muncitoresc-si-condamnat-la-munca-fortata

Ce-i drept hahalerele de la noi au merita-o din plin fata de amaritii astia care primesc un blid de fasole doar inainte cu doua trei zile de meci .
Nu ma pot abtine sa nu ma stric de ris la ce a putut sa le bese mintea republicanilor astora din nord . Nu se poate ! Nu se poate ! Asa cava nici pe vremea lui Gingis -Han nu era posibil . Si voi imi vorbiti de republica ... Mareata vatra , nascuta in fum de batalii !!! Ca care batalii ? Si ca care fum ?!

gili

Sus In jos

In fine , ris , ris , dar chestia e serioasa ...

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 5:01 pm

Ma Ghita , acuma te intreb si io ca stii ca tot am naravul cela de sa zic "casca ochii , nu casca gura" ..., te intreb zic , ai cascat cum se cuvine ochii la ce am scris io sus acolo ?
Ca de ce zic ?... Pai zic ca ma indemni sa fac prima mutare ...
Pai am facut-o si astept raspuns la ea .
In fine , hai sa o desfasor pe puncte ...
1. Clasa politica e la pamint si nu poate singura sau din interiorul ei sa se curete cum se cuvine .
2. Poporul nu are instructia necesara pentru a determina prin vot , calea democratica , schimbarile atit de necesare . O eventuala revolta de strada ar aduce mizerii si mai mari la suprafata , deci este de exclus ca si procedeu de limpezire a moralului .
3. Perioada de criza o sa adinceasca si mai tare atit clasa politica in mizerie morala , dar si poporul in mizerie materiala .
4. Mizeia materiala a poporului nu o sa-l lumineze , ba dimpotriva . Instrumentul aflat la indemina poporului , votul o sa fie si mai rau pervertit . ( A se vedea unde s-a ajuns cu porcaria de vot uninominal care a marit si mai mult mizeria morala in care se scalda clasa politica . 30% din parlamentari nu mai sunt unde au fost votati .)
E , io prepun monarhia constitutionala si am si spus oarecum de ce ca si cale de rezolvare .
Daca tu zici ca nu , atunci ce facem ?!...

gili

Sus In jos

Gili aia nu e prima miscare

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Joi Iul 29, 2010 8:05 pm

O fac io pe jumatate.
Maine prin vointa nationala Misu I se urcca pe tron. Boc isi da demisia .
Ce urmeaza ?!! (adica mut pionu din fata regelui .. cu o casuta sau cu doua ? aici decizi tu !!)
Ghita_Bizonu'

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 8:51 pm

Mai inainte de toate Ghita , urmeaza revenirea Tarii la Constitutia dei '23 . Apoi mai urmeaza sa facem o Adunare Constituanta care sa ia in discutie eventualele modificari ce se vor aduce acestei Constitutii , modificari propuse de catre un corp de juristi cu asistenta internationala si sprijin efectiv din partea Belgiei , tara care are si in ziua de astazi o Lege Fundamentala aproape identica cu aceea a noastra din '23 .
Dupa care urmeaza Reforma Generala a Statului pe baza Legii Fundamentale adoptate prin referendum . Fara indoiala ca treaba nu se bate din palme , trebuie multa munca , mult timp , dar exemplul de moralitate adus in fata natiunii de Casa Regala o sa fie urmat , tot asa cum a fost urmat Principele Carol ...
Una din problemele majore , dar care revine in exclusivitate casei Regale , este aceea a urmasului la Tronul Tarii . Am ferma convingere ca Regele Mihai este in masura sa stabileasca acest lucru in baza traditiei si a statutului Casei Regale . Fie principesa Margareta , daca asta o sa fie vointa Regelui ( renuntarea la legea salica nu ar fi o piatra de hotar avind in vedere evolutia caselor regale ala Europei ) , fie principele Nicolae fiul Principesei Sofia ( iarasi este necesar aici renuntarea la legea salica ) sau un alt membru al familiei de Hohenzollern ( Principele Friedrich Wilhelm de Hohenzollern , sau Principele Karl Friedrich de Hohenzollern , cu pastrarea legii salice ) ... Are de unde alege .
Orice s-ar spune Tara ar avea un stilp , Natia un reper , tineretul un exemplu si noi toti o speranta .

gili

Sus In jos

Gili scuze,

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Iul 29, 2010 9:40 pm

E evident că am deja nişte convingeri, după cum şi tu ai. E vreunul din noi condamnabil pentru asta? Eu cred că nu.
Pentru mine eşti un tip respectabil din moment ce crezi în ceva, chiar dacă eu nu cred în acel ceva care te animă pe tine. Altfel sigur, menirea mea e să cârcotesc, mai şi glumesc, dar crede-mă că nu o fac cu răutate (gratuit carevasăzică).
Numai bine.
Cârcotaşu

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Joi Iul 29, 2010 11:04 pm

Cârcotaşu a scris:E evident că am deja nişte convingeri, după cum şi tu ai. E vreunul din noi condamnabil pentru asta? Eu cred că nu.
Pentru mine eşti un tip respectabil din moment ce crezi în ceva, chiar dacă eu nu cred în acel ceva care te animă pe tine. Altfel sigur, menirea mea e să cârcotesc, mai şi glumesc, dar crede-mă că nu o fac cu răutate (gratuit carevasăzică).
Numai bine.

Sigur ca avem libertatea parerilor , numai ca daca vrem sa purtam serios o discutie despre un subiect , atunci sa o facem asa cum se cade a fi facuta . Pai io cred ca aici nu-l ca la Ziua sa dau peste tot felul de Costici , n'asa? Eu pot accepta si o discutie cu un pedelist , dar il rog pe argumente valabile ...

gili

Sus In jos

TOTUSI GHITA ...

Mesaj  gili la data de Vin Iul 30, 2010 6:31 am

Mi se pare anapoda sa discutam ce se va intimpla dupa ...
Aici putem face o suma de speculatii , de presupuneri in cel mai fericit caz . Putem sa ne inchipuim ...
Eu propusesem sa discutam despre situatia la zi din Tara , despre limitele republicii postdecembriste de o oferi solutii viabile si bineinteles despre posibilitatile monarhiei de a oferi la rindul ei solutii .
Este sau nu este necesara o schimbare profunda de sistem ?
Se poate sau nu se poate schimba sistemul republican postdecembrist ?
Daca da , cum ? Si in ce ? Care ar fi caile ?

gili

Sus In jos

Gili

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Vin Iul 30, 2010 11:50 am

io am pus o intrebare simpla. Presupusnand ca in ziua Z se face restauratia , care crezi ca vor fi primii pasi ?!
Imi zici se va reveni la Constitutia din 1923. Bun. Cf constitutiei din acel timp Rexi propune un prim ministru si ala poate sa-i ceara dizolvarea camerelor ptr ca sa se faca noi alegeri . Care crezi ca va fi noul premier desemnat ? Majoritatea ?!
Si te rog nu zi ca exemplele istorice nu au valoare ... caci au.
Si te rog ce intelegi prin
Dupa care urmeaza Reforma Generala a Statului pe baza Legii Fundamentale adoptate prin referendum . Fara indoiala ca treaba nu se bate din palme , trebuie multa munca , mult timp , dar exemplul de moralitate adus in fata natiunii de Casa Regala o sa fie urmat , tot asa cum a fost urmat Principele Carol ...
(apropos care principe ? Inataiul sau al doilea?)
Si sunt usor nelamurit - deci totul este la dispozitia lu Rexi ... Actunci ce nevoie mai avem de Constitutie si experti internationali care sa dea consultanta ?! Ajunge sa zicem Regele este monarh absolut si stapaneste in numele lui Dumnezeu.
Nu sunt pricinos insa nu uit in ce societate traiesc ....
Ghita_Bizonu'

Sus In jos

Mesaj  AT la data de Vin Iul 30, 2010 11:52 am

Buna ziua
Se vorbea de un posibil armistitiu dintre Stalin -Antonescu. D c partidele politice si regele l-au vindut pe Maresal? E legat de atitudinea antisemita a acestuia sau din alte cauze?

AT
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Vin Iul 30, 2010 12:27 pm

AT a scris: Buna ziua
Se vorbea de un posibil armistitiu dintre Stalin -Antonescu. D c partidele politice si regele l-au vindut pe Maresal? E legat de atitudinea antisemita a acestuia sau din alte cauze?

Mi-ar trebui sa-ti scriu o carte spre a raspunde la aceast intrebare care dovedeste ca nu ai suficiente cunostinte despre istoria reala a acestei Tari asa ca iti recomand sa aprofundezi un pic chestiunea spre a o putea discuta aici unde atit spatiul cit si timpul ne sunt limitate .

gili

Sus In jos

Mesaj  AT la data de Vin Iul 30, 2010 12:51 pm

Un indiciu este suficient.

AT
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  gili la data de Vin Iul 30, 2010 1:35 pm

AT a scris:
Un indiciu este suficient.

OK , sa incercam ...
Iata bunaoara se vorbeste despre faptul ca Antonescu ar fi purtat prin doamna Kolontai negocieri de incheiere a unui armistitiu separat cu rusii si ca Stalin ar fi fost gata sa semneze acest armistitiu . Fals !... Negocierile au existat , dar Stalin dorea doar sa taraganeze lucrurile astfel incit trupele sale sa intre in Bucuresti ca si trupe "eliberatoare" avind stiinta de posibilitatea intoarcerii armelor printr-o lovitura de stat in Romania . Fraza adresata de edjunctul comisarului pentru afaceri straine al sovietelor lui Patrascanu imediat dupa arestarea Maresalului si decretarea intoarcerii armelor spune ca am dreptate ... "Ce ati facut , ne-ati nenorocit!"
In paranteza fie spus , au existat si negocieri purtate la Cairo si Ankara de reprezentanti personali ai lui Maniu , dar occidentalii , parte la aceste negocieri , au conditionat orice intelegere de acceptul obligatoriu prealabil al rusilor . Ori rusii nu si l-au dat , urmarind ceea ce ti-am spus mai sus . Irasi este de stiut ca occidentalii au refuzat orice negocieri directe cu Antonescu motivind prezenta acestuia pe lista criminalilor de razboi , criminali cu , care spuneau dinsii , nu pot negocia .
Initial lovitura de stat fusese pregatita pentru data de 26 august , asa stia si Moscova , dar avind in vedere ruperea frontului din Moldova , Regele a fost nevoit ca fara sa se mai consulte cu sefii partidelor istorice sa dea lovitura de stat in ziua de 23 august . Asta a stricat grav planurile lui Stalin , armata sa nu mai putea sa intre intr-o tara ocupata , chiar daca mai tirziu , dupa terminarea razboiului aveau sa se comporte exact ca intr-o tara ocupata .
Generalul Sanatescu , Maresalul Palatului viziteaza pe Antonescu si ii cere sa puna capat ostilitatilor . Maresalul , altminteri un bun roman pentru care personal am toata stima si respectul , depasit totusi de evenimnte spune : "Eu sunt militar ! Nu-mi pot trada aliatul !" si refuza categoric , visind sa continuue o rezistenta armata timp de sase luni pe linia cazematelor din primul razboi , Focsani Namoloasa si Carpatii Orientali . Vis irealizabil , cind iata pe 22 rusii spulbera frontul liniei Focsani Iasi si inainteaza ca prin brinza peste linia fortificata de la sudul Moldovei . Nici nu se puta altfel , linia era orientata invers pentru a putea fi folosita eficient la aparare si noua arma , aviatia deja bombarda-se Bucurestiul .
In concluzie armistititiul era imperios necesar .
Foarte bine , Antonescu nu il putea incheia ca militar ce era , de fapt nici Stalin cum ti-am aratat nu-l dorea dar ...
Dar Antonescu nu in calitate de militar indeplinea functia de Conducator al Statului ci in calitate de om politic . Ori la oamenii politici exista institutia demisiei , extrem de onorabila altminteri , demisie ce ar fi dat Regelui posibilitatea formarii unui nou guvern , decretarea imediata chiar si unilaterala a incetarii focului astfel incit sa se fereasca Tara de intrarea rusilor ca si trupe de ocupatie .
Antonescu a refuzat categoric , chiar si cind Regele i-a cerut-o in ultimul moment , la Palatul Regal in 23 august .
A trebuit sa fie arestat si destituit .
Asta este problema pe scurt a Maresalului .
Maresal mort , folosit din pacate impotriva unui Rege viu .
Poti fi sigur ca aceia care ne tot scriu istoria cum vor dinsii , daca Maresalul , fata de care am toata stima si consideratia posibila , la a carui soarta cind ma gindesc imi dau lacrimile , daca Maresalul ar fi fost viu si Regele mort , Regele ar fi fost eroul si Maresalul Calaul asa cum pentu unii acum Regele este vinzatorul si Maresalul victima .
Pacat , doi oameni mari ai romanilor care nu mereu s-au si inteles este drept , cu bunele si relele lor , dar care binemerita de la Patrie in egala masura ...

gili

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum