Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Brandu de tara sau brandt ul pe tara ?!

In jos

Brandu de tara sau brandt ul pe tara ?! Empty Brandu de tara sau brandt ul pe tara ?!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Aug 04, 2010 5:08 pm

De la 1 ian 1990 zicem ca turismu e o prioritate nationala .. si este ala facut in Turcia si Bulgaria !
Inainte de a ne da poalele peste cap ar fi mai bine sa observam ca nu prea avem la ce aduce turistii . “Oferta” se rezuma in gnl al umput matzu (cum v-ati pregatit sa intampinati turistii ? Si urmeaza inevitabila lista de crapelnite cu cat mai grele cu atat mai bine !!)
Uitam ca totdeauna turismul nostru a fost mereu deficitar la capitolul servicii . Alea din localurile de restauratie se apropie destul de mult de inselaciune si talharie iar chelnerii is mai rari ca tramvaiul 21 …. Dotarea hoteliera se pare ca este cam … cam vetusta. La capitolul distractie este bine sa fii amator de distilate si sa rezisti ,, ca altaceva nu prea se ofera . Turism cultural ? Sa fim seriosi .. oricum Ulpia Traiana nu se compara cu Spiltu da azi nu se compara nici cu ce era in 70 ! iar la Tg Jiu auz ca s-a- ntamplat o mare dandana .. exact in zona care ….Totul “agrementat” de niste preturi nesimtite.
Privatizarea nu a adus cam nici o imbunatatire .. Din contra . Aveam un turism balnear bunicel insa “privatizatu” a avut placere mai mare ptr nunti si botezuri decat ptr reparat sontorogii .. Plus ca bazele de tratament nu prea au mai fost renovate (o da ! Ati vazut beneficiile privatizarii la Borsec? Parca era filmat la Cernobal !!).
In plus mai avem problema infrastructurii .. care este nitel sub ce sunt obisnuiti strainii (chit ca drumuri pe care fugi cu 230-250 imi sugereaza ca totusi parca … parca e ceva in nergula !!).
Legat de asta mai este mica problema a .. ei da gunoaielor. Auzem pe unu la radio mirandu-se de cate vezi pe ogoarele romanesti…(ma rog eu nu am mai iesit din Bucale de 1 an .. da tin minte “incantarea” ce mi-a produs-o halda de gunoaie de la N de Targoviste ….). Asta ma aduce la vila lu Berceanu cea cu evacurea in Snagov (nu numai el!). Munti despaduriti …. Ape poluate …
Apoi strainezu este o persoana prea sensibila … cica prin 94 pe la Mamaia o scandinava a fost muscata de un comunitar si presa nordica a facut din asta o drama mai mare decat daca ar fi fost mancata de un tigru prin Bengal …parca ar fi toti printese de-a lu Andersen (aia cu bobu de mazare)…
Io crez ca cu frunze , fara frunze (pe Gaina incep s-o prfer cat mai infrunzita orice ar zice harabula !) dintai ar trebui sa facem cateva mici pregatiri (infrastructura , sa igienizam numa juma de tara , sa reparam ce e de reparat) si pe urma sa ne punem de un brand (ca altfel s-ar putea ca unii turisti sa doreasca sa puna brandtu rile pe agentiile de voiaj care recomanda Romania!). A da si inainte de brand sa ne gandim ce am putea oferi.
Aici , daca mai ne raman ceva doctori , asistente si maseuri sa stiti ca turismu balnear ar putea fi profitabil ( da sa se ofere si ceva divertisment … ca la Herculane ori Felix mori de plictis iar la 1 Mai te sinucizi !!!)
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum