Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie ceaseasca

In jos

O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Empty O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie ceaseasca

Mesaj  Ghita_Bizonu' Lun Noi 22, 2010 6:44 pm

O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Img_articol40083

se cam simte.
Ma rog motive ar fi multiple - macar ca pe vremea aia eram tineri (nu ma luati cu fleacuri ca cum era oribil. Fiindca in prima nu era chiar ata de oribil {am zis chiar atat} si a doua c'asa-i pisicu uman .. ce nu ati auzit nici un batran ce misto a fost tineretea lui ? Tineretea lui de front, incorporat in 39 liberat in 45 , paduchi , marsuri infernale, geruri groaznice, pamantu tare ca fieru si tancuri T34 sarjand , baraje de artilerie si tot tacamu ca nov 89 era raiul pe pamant comparat cu cotu Donului ori Stalingrad !!).
Insa sa ne amintim ca exact in ian 90 Brucan zicea "sa fim atenti ca sa nu fie regretat Ceausescu !" iar Gelu Voican-Groparu zicea ceva in genul "peste 40 de ani voi cersi pe cel mai mare bulevard din Bucuresti exact sub placuta pe care scrie numele bulevardului : Nicolae Ceausescu!"....
Insa se mai intampla ceva. Un amic din Canda (care a stat 3 ore sa voteze ca Base sa nu fie demis si inca pe atat sa isi dea votu in 2008 si 2010 tot astora !) zicea : ba Ghita ca pe vremea lu Ceasca nu o sa mai fim!"
Aici este durerea…
Vrem nu vrem totusi epoca lu sir Nae Carpaciu a fost o epoca de ambitz. Sa fim si noi ceva pe lumea asta . Sa ne modernizam . Sa nu stam la a coada dnlor Vacs si Sapa.
Am construit industrii . Electronica, inclus calculatoare. Centrale atomoelectrice (ma rog le-am inceput).Mamaia era statiune de nivel european . Ceasca se plimba cu caleasca regala in Londra (azi Londonistan) . Eram furizorii de tehnologie ptr China . Africanii se uitau la noi ca la niste dezvoltati . Machel zicea poate Ceasescu va da gheata , da la mine nici io n-am !!” (si noi plini de entuziasm “baiete ada alta bere ca asta e nu-I rece si mai baga o gheata in frapiera !!”). Grecii veneau la universitati in Bucresti si se simteau ca casa : “stii si tata are un ARO ! iar unchiu si-a cumparat un tractor romanesc!!”. Injuram pe sir Nae ca Eurocordu nu se vindea si in tara (ma rog s-a vandut cand se cam tecuse ).Nimeni nu intorcea spatele lu sir Nae , macar pana in 81 . Si dupa 81 Pingelica discuta cu grupu de la Roma … ba il mai peria si Gigi Securistu viciu Americii (Tufisu al batran). Ba p’a dreapta in 69 din 40 de insi trimisi la CII la specializare s-au intors 40 ( cu 3 Fiaturi …plus nu stiu cate casetofoane). Ungurii doreau o Dacia …
Da. A fost ca naiba din 82 ! Insa ce dracu ne-am platit datoriile. Maine va fi ca atunci ca avem iar datorii .. da ce am facut cu ele ?!
Nu stiu cine a zis ca omu nu traieste doar cu paine ..
Suntem pe cale sa intelegem intelpciunea acelui parinte al Bisericii …
Fiindca dragilor omu nu traieste doar cu paine .. si azi fugim din tara – ramasi fara speranta la closetu din fundu curtii din epoca de scandura … Base e tratat cu spatele de toti sefii de state .. romanii bajeniti sunt noii jidani ai Europei … Ne afundam pe zi ce trece in primitivism si superstitii ….Suntem si saraci si dispretuiti . Ne autodispretuim si suntem invatati ca asa este bine si frumos …
Nu ma luati cu ce era nasol pe atunci. Tin minte . Stiu mai multe decat altii cata impostura era in acea epoca ..
Insa .. insa sa nu escamotam adevarul . Ceasca a avut o viziune despre modernizare si a incecat sa o puna in fapt . Ca viziunea era usor cam gresita , ca metodele au fost eronate , ca pana ala urma am intrat in rahat este adevarat . Insa era o viziune despre modernizare , sa fim in rand cu “surorile noastre latine din Europa” cum zicea Catzavencu …Si la mica barfa la Mangalia hotelul Simens era plin de nemti federali.

O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Bucharest_casa_poporului
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  104792maxim
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  R_canal
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Independent_calc
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  295px-Iris50
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Politehnica_bucuresti
O oaresece melancolie blegoasa si nostalgie  ceaseasca  Travel-Picture-Mamaia-Constanta-Romania

Azi ?!
La Simens nemtii ii numeri pe deste si vara … si luam lumina de la Nouzty spaima constitutiei !!! Si Base pe post de Machel este tratat cu spatele de Sarcopitecu .

D’aia e pa nasoale . Azi in multe domenii ne cam comparam cu Africa Neagra. Pe plan european suntem tratati mai rau daca am fi cetateni gabonezi sau din Burkina Faso. Nivelu spre care tindem ar fi cam tot pe acolo …
Partea nasoala este ca anii lu sir Nae risca sa fie perceputi ca epoca de maxima modernizare a Romaniei ….
Si sa va zic ceva – miturile sunt cele mai tari. Mai tari decat adevarul obiectiv !!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum