Al naibii de putorosi ce suntem

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Al naibii de putorosi ce suntem

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Dum Ian 02, 2011 8:34 am

Motto :
Fie painea cat de rea
Chiar aici, in tara ta
Tot ti-o fura cineva !

Ne complacem sa stam si sa asteptam pomana porcului numit Statu in loc sa punem mana sa muncim bine sa ne luam cu toti Ferariuri ca sa aiba Statu de unde lua impozite mari ….
Asta imi aduce aminte ca am facut armata la Botosani. Ma rog jud Botosani este celebru ca ar fi populat de oameni f puturosi si nu de ieri alataieri. Insa la prima invoire in oras am fost frapat de numarul de case cu peron ptr trasuri .Ma rog, case vechi boieresti . Si am zis : aha de aia de aici a inceput rascoala! Mai tarziu am aflat ca in perioada votului cenzitar Botosani era al treilea oras dupa numarul de senatori … mai multi decat trimitea Braila (oras portuar care expedia destule vagoane de grau si unde la tanti Elvira usor se castiga lira sterlina !) , ori Constanta (tot oras portuar , cel mai important!) sa nu mai zic de Craiova .Adica cu mai multi oameni cu stare. Acu sa nu-mi ziceti mie ca aia din casele cu peron ptr trasura munceau din zorii zilei pana in noapte (decat daca bautu sampaniei si cotillonu is munca!). Ntz. Ba erau atat de “harnici” incat dadeau pe mana lu Fischer mosiile ca sa le adminstreze. Si nu-i interesa decat sa aiba ce cheltui in lupanarele Parisului si sa aiba ce pierde la stos (asta-i de la Eminescu).Si nice pe Fischeri nu-i interesa decat sa castige din gros … iar abuzurile din Fischerland erau doar “metode” educative ca sa-i invete pe puturosi sa munceasca ….
Insa nu stiu cum se face ca din nemunca puturosilor alora s-au facut averile – babane ! - “educatorilor” , fie ei prea harnici boieri sau preafilotimi arendasi inclus supusi chezaro-craiesti.
Cam asa este si cu nemunca noastra.
Este scuza indolentei, incompetentei , iganritatii alora care confunda conducerea cu privilegiile uitand ca au si niste sarcini ! Fiindca ei se fac ca muncesc!!

Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: Al naibii de putorosi ce suntem

Mesaj  Cârcotaşu la data de Dum Ian 02, 2011 9:22 pm

Corect coane, ei se fac că muncesc!
Da' dacă noi ştim, ce putem face?
Cârcotaşu

Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Mesaj  octaaa la data de Mier Ian 05, 2011 4:31 am

Hm...interesant Ghita. Zici ca Botosaniul era al 3-lea oras dupa numarul de parlamentari? Presupun ca dupa Iasi si dupa Bucuresti. Deci deasupra Sucevei(fosta capitala, mai bogata si mai mare), deasupra Craiovei, a Ploiestiului, etc ? Hm...f.interesant...

Pe de alta parte stii cu ce as mai compara cele spuse de tine? Uita-te cati romani au averi de peste 100 de milioane de euro. Si uita-te apoi si la unguri(care sunt mai bogati). Apropos...ungurii n-au nici un miliardar... dar noi avem... Si probabil nu doar marele capitalist(care a facut bani doar din afaceri cu statul si din favoruri primite de la stat) - Dinu Patriciu.

Probabil ca in tarile sarace, coruptia este mai mare... dar mai cu seama, polarizarea sociala este mai mare.

octaaa

Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 31
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Octave

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Mier Ian 05, 2011 9:07 am

Nu parlamentari ci senatori .
I(n vremea aia standardele cenzitare erau mai afuriste la senat . Deci votau mai ales aia bogati rau . Asa s-a ajuns Botosaniul al treilea oras (dupa Bucuresti si Iasi) dupa numarul de senatori .
Si da. Tarile sarace au o polarizare sociala mai mare .
Insa nu sunt sigur ca totul se rezuma la coruptie. Ma rog in astfel de tari coruptia este mare fiindca functionarul completeaza cu venitu coruptiei leafa insuficenta a statului* si poate , mai ales, datorita faptului ca societatea se imparte intre cei care trebuiesc beliti si cei care belesc!

*cel mai tare caz , Brazilia prin anii 60. In nu mai stiu ce zona de granita era o intelegere intre vamesi si contrabandisti. Contrabandistii coborau pe peron sa fumeze o tigara si vamesii "scotoceau" in liniste compartimentele. Bine-ntels nu gaseau nimic !! Insa intr-o zi un vames proaspat venit a gasit ! Gagiu nu era cinstit pana la sinucidere ci doar lacom si voia mai mult. Indignati contrabandistii au hotarat sa faca ... greva !! (normalu era sa-l ucida pe ala si poate toata familia lui. In chinuri!).
Dupa vreo 10 zile vamesii au venit cu sapca in mana cerand scuze si promitand ca nu o sa se mai intample. Insa domnii contrabandisti sa binevoiasca sa reia activitatea ca copii vamesilor incepeau sa tipe de foame!! Ce a patit tipu inelegant? A fost transferat intr-o zona ultra saraca unde sa crape de foame el si familia lui !! Ca o invatatura de minte ptr oricare ar mai incerca !!!
Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum: