Prost sa fii , romani sa ai !!

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prost sa fii , romani sa ai !!

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Mier Ian 12, 2011 7:22 pm

Recentu sucar cu privire la pretul benzinei ma facu sa dau un ochi dupa OMV , marele apropitar al petrolului romanesc.
Si ce sa vezi fratzicule ?
OMV s-a privatizat complet in 2005 , dupa ce a transformat in actiuni niste obligtiuni convertibile. Adica ca cum sa va spui ca cand in 2004 am privatizat noi Petromu .. OMV nu era privatizat ! Insa se straduiau sa il privatizeze din 1987 mancai-ar cainii de comunisti imputiti ce sunt austriecii astia ! Nu ca noi ca capitalisti si pro(sti de ne manaca austriecii din straita !)vest ca le-am dat si zacamintele , asa ca la rubrica active productia Petromului inseamna 66,4 % ptr gaze si 8% 3 ptr titei iar la rezerve 69,8 % la gaze si 72,9 % la petrol . De concediat au concediat de la Petrom ca in 2004 OMV avea 6 475 angajati. Ma rog or fi austriecii mai productivi da cifra aia arata ca in 2004 aveau cateva pompe de benzina si functionari .
Adica mai pe sleau – imbecilitatea noastra (daca termenu vi se parea prea dur atunci propun cretinismu nost) a facut dintr –o cestie ce se ocupa cu importu si avea cateva pompe de benzina un actor destul de important si extrem de laudaros …
Noi , insa aveam . Petrol. Gaze naturale. Exploatari plus 7 platforme maritime (construite de noi in tara !) . Rafinarii cacacalu (cam mult. O capacitate de rafinare de cca 28 milioane tone/an). Industrie producataoare de utilj . Traditii .Adica aveam toate conditiile ca sa devenim un actor important pe piata central europeana .
Insa ne-am batut joc de ce ne-a dat Dumnezeu. Noi ne-am scos din traista si ia si tu , ia si tu hai ca e promotie sa traiti si voi bine ! Si am ajuns ca sa devenim Somalia UE untre stau batranii la coada pe ger sa primeasca ajutoare : un pui , un kil de zahar si doua paini!

Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: Prost sa fii , romani sa ai !!

Mesaj  octaaa la data de Mier Ian 12, 2011 9:05 pm

In ce proportie e OMV-ul privat?

Ca din cate stiam eu, cel mai mare actionar(ce-i drept nu si majoritar) al OMV-ului este statul austriac.

Multe greseli s-au facut...

octaaa

Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 31
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Cârcotaşu la data de Mier Ian 12, 2011 11:00 pm

Ghiţă, io nu ţin minte să-mi bătut joc de toate câte le spui.
Românului i s-a spus că statu' e cel mai prost administrator, până la saturaţie. Dacă opreşti lumea pe stradă şi-o întrebi, 9 din 10 îţi vor spune treaba asta. D-acilea e doar un pas până la a trece cu vederea că guvernanţii fură de sting, doar dacă administrează prost, ce poa' să te mai mire că fură.
D-aia au purces la "privatizare": Romtelecomu' l-au dat statului grec, Petromu' lu' statu' austriac, distribuţia de gaze lu' Gas de France, adică statului franţuz, şi parcă ultimaşi dată distribuţia energiei electrice lu' ENEL, statului italian carevasăzică.
C-acuma şi orice ţâştibâşti ştie că statu român a ajuns un fel de ... calului în vârfu' dealului, iar următoarea fază ar fi să-l desfiinţăm dracului, că ş-aşa vor ăştia să-l reducă la 0.
affraid
Cârcotaşu

Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 67
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Mesaj  octaaa la data de Joi Ian 13, 2011 12:48 am

Carcotasu, asta zic si eu.

Statul e cel mai post administrator, carevasazica... INsa le-am privatizat, de dragul privatizarii - altor state. Mai sa fie...

octaaa

Sus In jos

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Ian 13, 2011 1:45 am

Carcotasu, asta zic si eu.

Statul e cel mai post administrator, carevasazica...

Păi io zic că nu-i de laudă că zici la fel, că dacă te uiţi un pic prin jur şi aproape, da' şi mai departe, ai să vezi că de fapt sub lozinca asta nu s-a privatizat nimica ci a fost doar... naţionalizat de alte state care, se pare că nu-s de loc proşti administratori. Ba chiar că vorbişi de OMV, de austriac carevasăzică, e al dracului de smart şi-şi vede interesu' imediat. Nici duduia Merkel nu te-ar felicita pentru modul în care gândeşti, iar Sarko ţi-ar da direct cu flit!
Adică, să fiu mai direct, voi a zice că asta cu statu' administrator prost a fost o lozincă pentru ăia mai uşor de fraierit, ca să n-aibă cine să le ceară socoteală lor că n-au rezultate în nimic ce fac, să fure etc.
Cârcotaşu

Sus In jos

Mesaj  octaaa la data de Joi Ian 13, 2011 2:22 am

Carcotasu, nu intelegi ca acelasi lucru il spun si eu? Ce nu intelegi?

Ca de fapt n-a fost privatizare ci nationalizarea catre alte state? Ce anume nu se intelege?

octaaa

Sus In jos

Mesaj  Cârcotaşu la data de Joi Ian 13, 2011 9:05 am

Mie mi se pare c-am înţeles foarte bine că ai fi de acord cu lozinca conform căreia "statul este cel mai prost administrator". Ce-i neclar aici?
Cârcotaşu

Sus In jos

Ocataa

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Joi Ian 13, 2011 3:45 pm

prin nationalizare se intelege ca o facere sa aiba nationalitatea statului de unde isi trage grosu' . Nu neaparat etatizare .Ci "nostrificare" sau in cazu noast dupa o expresie cam incorecta politic - pe motiv de abuzuri legionare - romanizare (capital romanesc, munca romaneasca, profit romanesc).
Nu mai stiu pe unde , in America Latina , unu mai smecher, englez cu firma englezeasca cadn a simtit ca adia asa un vant de nationalizare a obtinut cetatenia locala si a inregistrat firma in tara respectiva Si nu a fost nationalizat ! ma rog oricum ala statea in tatar respectiva de mai binede 20 de ani si indpkinea toate conditiile naturalizarii .
Cand dai o firma de-a ta din propretatea statului catre o firma straina - cu atat mai mult una aparinand altui stat - se cheama in cazul nost dezromanizare ! Adica dai din straita ta sa aibe el !!
Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum: