Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plagiat fortat

2 participanți

In jos

Plagiat fortat Empty Plagiat fortat

Mesaj  Ghita_Bizonu' Sam Iun 30, 2012 12:11 pm

Si am a adauga ceva .. nu neaparat legat de plagiatul la doctorat ...
Ma refer la doasarele ce trebuieau depuse ptr a obtine finantarea intr-un domeniu de "cercetare" ...
La inceputul anulilor 90 ptr partea justificativ-descriptiva ajungeau vreo 15-20 de pagini format A3 si un rezumat de vreo 2 pagini .
Apoi , au fost necesare vreo 30-40 de pagini justificative in care se bateau campii intr-un mod ingiorator (de exemplu trebuia sa scrii Societeta Informatica , adica cu majuscule si chiar si boldit) . Ultimile la care am avut "placerea" trebuiau vreo 60 de pagini la minim. Acum ia ganditi la ce sunt necesare atatea pagini- de preferinta si cu grafice si ilustratii in culori ptr ca sa faci un pachet de programe in domeniul X dedicat activitatii Y ?!
Si la acest docoment mai trebuie atasat si un rezumat - asa numa vreo 10 pagini. Si ca sa stie evaluatoru despre ce este vorba apoai mai faci 2 pagini cu nu mai stiu ce denumire ...

Si aceasta evolutie a fost facilitata de Microsoft Office si Internet. Fiindca materialele sunt "umplute" cu vorbe inutile culese de pe Internet !! (ma rog traduse ). Pagini inutuile in care se bat campii in mod "intelctual" de ma apuca durerea de cap!!!

Presupun ca asa se intampla si cu doctoratele. Multa "umplutura" ca sa se arate doctorandu harnic, productiv samd si ca lucrarea sa fie academic groasa. Si umplutura, scuzati este cut-paste (daca nu are ala noroc poa sa fie nevoit sa o traduca .. dintai cu google translate si apoi finisata.) Ca uitai exemplul cel mai discutat - teza lui Ponta. Unul dintre cei care au avizat doctoratu este si unu dintre pagubiti. Da "pagubitu" zice ca nu este plagiat .. fiindca stie ca este vorba despre "umplutura" (precum vatelina de la umerii jadarm) - si nu m-as mira sa ii fi zis lu Ponta “ia ma baiete paginile astea ... sam fie acolo”.
Hai pe bune ... cu mana pe inima : lucrarile voastre de diploma, de doctorat nu puteau sa fie mult mai subtiri ? Chiar asa nu ati fost nevoiti sa introduceti zeci de pagini a caror singur rost era "sa fie multe" si/sau sa aratati ca ati citit si pe Q si pe W?! (si io! Da in 1982 am fost silit sa scriu de mana copiind – prescurtat – din 2 autori , unocii care s-au ocupat de inregistrari imobiliare. Asa ca a trebuit sa rescriu cu cuvintele mele , minus cateva propozitii prea tehnice. Piteam s-o fac din 10 pagini!)
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Plagiat fortat Empty Re: Plagiat fortat

Mesaj  octaaa Sam Iun 30, 2012 1:05 pm

Iti dau dreptate in ceea ce spui. Doar ca adevarul e ca nu stiu la ce le trebuie unora doctorat... Chiar nu vad rostul...
Da, mai toate lucrarile de licenta/dizertatie sunt un fel de copy+paste (dar un pic modificat). Pai cum naiba sa fie in stare scrie un student 60 de pagini despre ceva ce a fost predat in 2 pagini. Si chiar nu ai ce. Doar sa te repeti si sa ai talent la a abera. A labarta o idee in cat mai multe randuri.


SI acum sa revin la Ponta. Dupa cum se vad lucrurile...pare-se ca a plagiat.

Dar eu, sa fiu in locul lui Ponta nu mi-as da demisia din pricina asta. Adica alti demnitari au vandut pe 2 lei sau chiar au daramat toata industria, au dat pe 2 lei resursele naturale ale tarii, altii chiar au mainile patate cu sange, etc.... si sunt inca la butoane ? Pai consider ca plagiatul nu inseamna nimic cu disparitia misterioasa a Flotei sau cu cedarea resurselor de petrol....


Dar mai e o chestie. Prea multi studenti avem... Toata lumea are facultate. Si vorba lui Berceanu...daca-i intrebi...jumate nici nu stiu cum se numeste licenta lor Smile Acum se pare ca avem si f.multi doctori... Eu unul nu cred ca e normal...

octaaa

Mesaje : 96
Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 37
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum