Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?!

2 participanți

In jos

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?! Empty Chiar este nevoie de o noua Constitutie?!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Dum Oct 28, 2012 12:01 pm

Ma rog asta a ajuns sa fie incalcata intr-o veselie.

Insa ce garantie avem ca o noua Constitutie nu va fi incalcata?!
Ma uit la cel Taricean .. care azi iar se da destept cica vrea ori monarhie ori republica parlamentara. Insa zisu Tradicean are antecedente – a mai vrut republica parlamentara si presedinte cu atributiuni restranse. Asta pe cand era Iliescu presedinte. Insa ce a facut atunci cand Constantinescu a fortat demiterea lui Radu Vasile? NIMIC!!! Desi nici un paragraf din Constitutie nu permitea Presedintelui sa demita Premierul (zic despre institutii d’aia folosesc P)
Nitel mai tarziu cand fost-a desemnat ca premier nici in curt nu l-a durut ca a fost suntat Parlamentu. Ca in Parlament de conturase o majoritate in jurul PSD – dovada fiind presedintii de camere ..Apoi cam in dispretul Constitutiei a particpat la incercarile de schimbare a presedintilor de camere ..

Acu incepe din nou ” eu as dori o republica parlamentara”…
INSA ce garantii prezinta Tradiceanu ca nu va incerca sa profite de incalcrile noii contitutii? Fiindca s ava zic ceva : careva , numit tehnic cap al statului (ala care semeneaa in numele…), trebuie sa desemneze premierul. Toata discutia este daca poa desemna dupa pofta muschilor sai sau respectand vointa unei majoritati parlamentare fie ea si de circumstanta si cam aleatorie (a se vedea exemplele Italiei si Belgiei)

Si in general ce garanttii mi se prezinta mie cetatean ca odata votata noua constitutie politicienii -atata aia pe fata cat si cartitele civice si (de)fornatorii de opinie profesionisti – nu vor incerca din nou sa umble cu alba neagra?!

Si auxoliar voi a stii daca se va face ceva cu aia 9 care si-au permis sa adauge la textul constitutional..

Fiindca si noua constitutie va deveni iute ineficienta daca multa lume va fi hotarata sa o manareasca si pe asta!!

Caci sa va zic ceva : aplicare si apararea legii ne priveste si pe noi!! Ca geaba salta caraliu pe hot sau violator, geaba procuratura face dosar daca victima refuza sa .. ei da coopereze!! Ca am vazut cazuri : uite nenorocita de politie nu face nimic!! Le-am zis ca ala mi-a furat xxxxxx si sa il ia sa il bata si sa il inchida da nenorcitu m-a pus sa depun plangere DAR io nu dau declaratie ca is persoana cinstita si nu merg la tribobel!!!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?! Empty Altă Constituţie?

Mesaj  Cârcotaşu Mier Oct 31, 2012 9:56 am

Păi cine-a făcut vorbire de o nouă Constituţie? Pun şi io majusculă ca să nu se creadă că mă refer la constituţia lu' Nuţi, c-aia are celulită. Io am auzit doar c-ar fi nevoie de nişte îndreptări, pe ici pe colo. Şi la urma urmelor ce-are Trădiceanu cu asta? Că doar nu comandă el nici masa şi nici dansu'. Ce, ţi-ar displace, la urma urmelor, să fim republică parlamentară? Mie nu, da' observ că ai început să cârcoteşti, să-mi iei pâinea de la gură carevasăzică!
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?! Empty Nu draga nu carcotesc

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Oct 31, 2012 9:36 pm

insa ma un dubiu cu Tarliceanu.
Ca sa zicem ca facem republica parlamentara. Adica presu este ales de parlalemnt. Ins aproblemu ramane "presedintele desemneaza primul ministru" .. Ei bine in situatoa asta Tradiceanu poa sa faca ce mai facu - adica sa accepte ca presedintele desemneaza in afara regululilor!
Ca la noi din 2004 a avrit loc o expandare a putroii pestinetiale.
Faza I - eu voi sa demenez numa pe Taroceanu ca eu sunt ales din partea ADA. Si aoii prin amenintarea implicita a dizolvarii paralamentului sia noi alegeri ... s-a recurs la solutia imorala. Faza a 2-a : strmabe si manarii ca cica presu are droit de regard . Ma rog pana la urma s-a ajuns la suspendare da publicu roman nu prea le are cu regulile europene ale democratiei parlamentare. Mai ales gazetarimea si pulimea anal-intelctuala.
Farza a 3-a : io nu voi Johannis ca e dreptu meu sa voi Liavache sau Lucian. Mentiune ptr Lucian - el desemnat in loc sa mearga la partide zice "Sa vina partidele la Mine!!" Democratie te halesc (intr-o situatie similara .. Ion Antonescu de profesoe militar functoe general s-a dus la partide sa discute nu ..... Si pe ANtonescu il desemnase regele care isi luase multe puteri!!!)
Faza a 4a : eu voi Boc !!

Pai vezi ? Daca Tarliceanu avea respect cat de cat ...

Asa ca vezi matale gebaba parlamentara daca entersele si alte din astea
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?! Empty 'Aide, bre!

Mesaj  Cârcotaşu Joi Noi 01, 2012 12:51 am

Las-o-n fasole că dacă ajungem noi republică parlamentară, păi multe se clarifică. Pe principiu' io te-am făcut, io te omor, preşedintele va putea fi dat jos de parlament, nici nu se va mai pune problema rămânerii-n funcţie dacă se schimbă majoritatea parlamentară, dacă-şi vede de treabă bine, da' dacă face fardiţii tre' să-şi facă singur bagajele, iar de desemnat o "desemnează" el doar pe soacră-sa, ce-o tot ţii tu ca gaia maţu' că preşedintele tre' musai să desemneze, aşa că ce zici tu ie chestia cu drobu' (drobu de sare nu ăla a lu' mielu'). Păi dacă preşedintele e numit de parlament, se cheamă că de majoritatea parlamentară, păi ăia n-or fi nebuni să numească pe unu' care să facă pe nebunu' la "desemnarea" primului!
Acu' ce să zic, Tăriceanu nici mie nu-mi inspiră încredere, da' norocu' ie că repet, nu el comandă nici masa şi nici dansu'!
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Chiar este nevoie de o noua Constitutie?! Empty Re: Chiar este nevoie de o noua Constitutie?!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum