Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Foaie verde ca bobocu/ Mama ne-am f#t#t norocu!!

In jos

Foaie verde ca bobocu/ Mama ne-am f#t#t norocu!! Empty Foaie verde ca bobocu/ Mama ne-am f#t#t norocu!!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Dum Noi 18, 2012 12:16 pm

Lasati orice speranta voi ce aicea traiti!!!
Ne-am ras! Cu perdaf!!
Baescu are dreptate :scoala romaneasca scoate tampiti! (altfel cum s-ar fi reales El? cu sprijinu GDS?! Alti …cum le zice Sefu’)
Pe langa ca ne-am luat dupa negrii aia din sec XVII din golfu Guineii (care dadeau fildes, aur si sclavi ptr margele de sticla, cupoane de bumbac indian si rom!) ne-am distrus si viitorul. basta!
Ia luati de aici :
http://www.observatorulph.ro/social/in-marginea-fostei-dezbateri-despre-invatamintul-din-romania-dan-ungureanuun-text-care-iti-taie-respiratia
Si din ea 2 selectii mai graitoare :
O altă studentă, tot de anul III Litere, mă înştiinţează că poetul ei preferat e Macedonski, autorul frumosului poem Mistretul cu colţi de argint. Pe vremea mea, a numi pe cineva “autorul meu preferat” presupunea măcar să-i poţi identifica poeziile. Se presupune că un absolvent de engleză ştie după trei ani ca în engleză, romanul se numeşte novel.
Si cica Universitatea din Bucuresti este cotata la fel precum Universitatea Kwazulu Natal,Durbam, RSA Stiti RSA aia cu aprtheidu. Universitatea se mandreste ca in 47 a deschis si o sectie de invatamat ptr non-albi (adica zulusi)
Africa vis implinit!
Rezulatau a nspe reforme de invatamant!! Incepand de la Marga trecand prin Funebru si dna Abramburica amestecata si ea!!
Incepand cu inepta idiotie tampita (stiu, stiu da nu ma pot abtine!) a intrarii la liceu fara examen , a intrarii la facultate fara examen si cu examane pe grila si cu multa indulgenta, a invatamntului privat samd samd am distrus singuru lucru pe care il mai aveam cat de cat : invatamantu. Nu va imbatati cu apa rece si chiara e junii care suntadminis la marile faculatai occidentale … ei sunt “crema” .. precum sa zicem supersporturile in industria auto. Da’ grosu care da forta este “media” (de ex Ferrari si Maserati sunt detinute de Fiat ul cel modest). Si media tinereloe generatii este scazuta iar a celor care se educa acum ….
Am produs intectuali din astia de scriu miau ca pisica (cam zic niste juni de la Antene .. care mi se par un soi der oale sparte ce rad de cioburi!) si se pretind ca ar fi elita ca ua o nenorocita de diploma care le certifica nulla pe care ei o acopera cu frunza de vita a “debat” ului (adica arta de a zice nimic cand nu stii ce sa zici). Care imediat o ard anticomunist sau din contra incep sa arunce nume amestecate de autori mai mult sau mai putin tributari scolii francfurteze (a din care iesi Marcuse) sau a cultului lu Mises.
Daca easta este situatia junilor studenti si profesori .. Romania va disparea .. Poa daca apuc sa traiesc peste 80 de ani noii stapani (veniti din China sau arabime) vor fi oameni cu obraz si imi vor da un pumn de orez sau un falafel si un pat insa .. voi fi specie relicta :roman . Stimati-l ca este fosila vie ocrotita de lege!!! Asta daca pana atunci nu imi dau tinerii radicali in cap ca sunt “reactionar”.
Ne-am distrus cel mai valoros capital : tinerii . Ne-am distrus prin reforma invatamantului, prin educatie prin subcultura si prin mizeria indusa prin acestea. Acum avem “libertarieni” si “elitisti” care dupa ce ma vor elimna pe mine vor primi “multumirile” alea de le-a primit grecu care i-a dus pe persani in spatele lui Leonidas la Termopilae sau cele date de Alexandru Macedon alora de i-au adus capu lu Darius …
Ne dam loviti de grija Greciei … insa TBC ul ne roade la niveluri anteFleming (ptr aia cu masterate in vest :Fleming descoperitoru penicilinei iaste!!) au africane … cui sa ii pese? Ne zdrumicam ptr “egalitate” si ne batjocorim cu istoria homo de la Decebal la Traian (macar asta din urma e acuzat ca ii placeau puberele .. ) da ai nostri tineri scriu miau ca pisica , ptr ei 7 ori 8 =48 , si cica stiu engleza da pana si io stiu ca novel e roman si gripa se zice influenzza da ei ii dau ca un spcetcol ar fi “performance”.

Asa ca se prea poa sa trecem la un nou imn national :
Foaie verde ca bobocu
Mama ne-am f@@@t norocu!!
SI asta fiindca in 90 ne-am luat dupa niste Plesu, Volodea si alti licheleni …

Ma vad nevoit sa adaug ceva : impotriva a celor sustinute de lichelemii pomeniti mai sus comunistii nu au distrus intreaga cultura romaneasca. E adevarat ca multi intelectuali de mare valoare (sau presupusa) I-au inchis si unii au si murit. E adevarat ca au “epurat” universitatile , ca si unii profesori de liceu sau chiar scoala au avut “necazuri”. Este adevrata ca au promovat niste nulitati. Ca au modificat programa scoalara si structura invatamantului dupa modelu sovietic . Ca au pus pe foc unele carti. Perfect adevarat!

Insa ce nu se zice este ca majoritatea copului profesoral din licee si scoli a ramas la post. Ca unii intelectuali “epurati” au fost sa zic asa “recuperati” cu mai multa sau mai putina discretie .. ceva in genu “domnule ca tivaras nu vrei sa imi fi … fi amabil tine-te de ce stii , fa cultura si atat si vom fi cu totii linistiti si multumiti!” Stiti de exemplu ca Edgar Papu cel atat de injurat azi ptr protocronism a fost detinut politic?Da, da. la Universitate nu a mai fost primit insa a publicat … numa lucrari docte din care cea mia accesibila (pe dracu!) era Barocul ca tip de existență (tiraj :vreo 50.000 exemplare in BPT!).
Si acestia au pregatati apoi profesorii care s-au pensionat prin 90-2000.

Noi acum suntem terminati. Fiindca marea masa a absolventilor licelor si facultailor noastre sunt la un nivel submediocu. Si asta inseaman cu trimitere la casuta de inceput!
Adica lichelenii au fost mai “buni” decat slugile soviecticlor din anii 50!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum