Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Privatizarea CFR Marfa

In jos

Privatizarea CFR Marfa  Empty Privatizarea CFR Marfa

Mesaj  Ghita_Bizonu' Vin Iul 26, 2013 6:06 pm



In primu rand declar sus si tare ca nu vad de ce am privatiza CFR marfa., Si nu inteleg de ce pe vremea lu Bratianu putea fi de stat da azi nu!! Ca si Bratienii construiau capitalismu ..
Ca a avut pagube? De ce? Cine este raspunzator? Si de prost (de ce atunci a fost facut sstab?!) sau de corupt ?! Sau pagubele sunt inerente? Daca sunt inerente nu ar fi mai bine sa dam la fer vechi liniile?

Da voi a zice altceva.. Sucaru izbucnit-a ca GFR nu ar avea bani ci ca cauta banii pe la banci .
Ete na!!! Da ce austrieci aia de luara Petom nu au luat de la banci credit? Sau cumva guvernu asutriac a dat direct banii? Ca pe vremea aia OMV era companie a staului austriac…
Este sa zic asa o parere ciudata despre credit si rolul lui in societate (s-a mirat chiar si Isarescu - Ziarul Financiar :De ce nu acceptă băncile ca garanţie vinul lui Isărescu pentru împrumuturile lor)

Sau alta – ca poate, subliniez poate GFR s-ar apuca sa taie vagoanele ca sa scoata bani. Intamplator am “avut de-a face” cu GFR prea “indeaporoape” ptr binele meu dar nu se poa zice ca “tiganii” (asa cum ii alintau “binevoitorii” din gasca vechiului director) s-au tinut de rele … Nu au aruncat decat bulendrele (prea multe!)… si au “rationalizat”. Au urmat o politica pe termene lung (de fapt si o simpla cautare pe google lasa exact aceiasi impresie) si se pare ca urmaresc nu atat castigu’ imediat ci o crestere in importanta. Intentiile GFR sunt mai dregraba grandioase vizand si R Moldova, Ungaria , Serbia si Bulgaria – cestoe ce ma face sa ma gandesc la o posibila vectorizare externa . Oriucm nu pt fi banuit ca vor taia mai muylot decat rabelele care nu mai pot fi reparate.

Stiu eu ? Poate asta deranjeaza … ca incearca sa se constituie intr-un jucator zonal - si asta ma face sa regret ca altii nu au avut atata ambitie .. ca de fapt si Petrom putea fi star in zona si energia electrica samd samd.
Da da la noi se pare nimeni nu se gandeste sa faca o facere pe care sa o conduca si nepotii nepotilor sai ..s-a gasit numa “asta”

A era sa uit. Aud ca privatu ala de la CFR Calatori primeste bine de la buget. Cica 80 % !!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum