Pe votu’ lu’ mandel nu mai contati!!

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pe votu’ lu’ mandel nu mai contati!!

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Lun Mar 10, 2014 5:41 pm

Pai e bine asa tovarasi ?!

Premierul Victor Ponta a arătat, luni, că scoaterea la vânzare pe bursă a 5% din acțiunile Portului Constanța este prea puțin și că ar trebui vândute pe bursă minim o treime din acțiuni pentru a atrage interesul investitorilor privați.
Premierul a comentat declarațiile liderului PNL, Crin Antonescu, potrivit căruia liberalii s-ar fi opus trecerii Portului Constanța sub coordonarea administrației locale.
"Eu îmi aduc aminte, cu domnul Antonescu am fost în campanie la Constanța și domnul a spus mai tare ca mine că susține ca portul Constanța să... Acum, memoria începe să se șteargă într-o săptămână. Implicare în privat, în primul rând capital privat, Ministerul Transporturilor și autoritate locală este soluția pe care au adoptat-o toate porturile mari din Europa: Rotterdam, Hamburg. Vrem să dezvoltăm sau vrem să facem demagogie de-asta mică?", a spus Ponta, care a participat la o conferință de presă la Ministerul Dezvoltării Regionale.
Premierul Ponta nu spune insa ca in Olanda primarii nu sunt alesi, ci numiti de rege, in fapt de guvern.
"Cine cumpără 5% din acțiunile portului, ce să faci cu 5%? De ce să vii investitor străin să bagi 5% în ceva...? Suntem neserioși. Adică ori facem măcar o treime, ca să existe un interes pentru investitorii privați, ori dacă nu, nu. Eu nu privesc în cheie politică, de altfel cu miniștrii liberali am colaborat foarte bine și au înțeles, doar că prea nu li se dădea voie de la partid", a susținut primul ministru.
La audierile din Parlament, noul ministru al Transporturilor, Dan Şova a fost întrebat de către reprezentanţii opoziţiei, respectiv de deputatul PDL Mircea Toader, ce va face în privinţa Portului Constanţa, ministrul propus arătând că în acest moment acţiunile sunt deţinute de minister - 60%, de primărie - 20% şi de Fondul Proprietatea - 20%.
"Porturile mari din Europa sunt la primării. Nu ar fi chiar aşa o treabă nemaiauzită să fie la primărie, dar nu intenţionăm să fie integral la primărie", a spus Şova.
Fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu s-a opus si a sustinut ca portul trebuie sa ramana in administrarea ministerului.
http://www.cotidianul.ro/batalia-pentru-portul-constanta-ponta-ori-privatizam-macar-o-treime-ori-nu-233668/

Acu cum sa spui .. adica sa nu zpui unde ma doare pe mine de Olanda. Nu de alta dar potu Constanta le are destul de putin cu municopalitatea. Daca Roterdamul a facut portul sau daca Bremenu a facut portul .. portul Cvonstana a facut Kustunge Constanta! Prin efortul – bani, munca samd – Statului la finele sec XIX se facu portul de azi (ala vechi de la Miristile Negre era “terminat” de la rezbelu Crimeii !) adfica rada, silozurile, cisternele de petrol samd (sub cobducerea ing Anghek Saligny) si pe urma se dezvolta Constanta. Ca pe urma in anii 70 iar Statu a bagat bani sa mareasca portul .. Adica acolo sunt si impozitele mele (orice ar zice imberbii Ponta si Sova!) asa ca parca as avea ceva drept sa intreb pai da ce ce musiu ma asta?!

Puteti sa ma faceti de nuanta verde legionar da eu nu agreez cestia asta, asa cum nu agreez nici capitulatiile catre Chevron si Gold Coporation (poa sa fie si Gazporm ca la fel zic!) , puteti sa imi ziceti peremost,l fascist comunist si Tontelu’ poa sa raguseasca tot zicand "Nu vreau să cădem în panta: să îi dăm pe străini afară din România. Nu vreau să ne întoarcem la anii 90, cu gonitul străinilor" (mai si minte golanu’!) ca nu ma covinge! Iar cu “Eu am fost impotriva proiectului, inainte sa cunosc aproape nimic despre proiect, pentru ca era sustinut de Basescu, si am spus ca daca il sustine Basescu e ceva de rau. Cand am vazut toate proiectele, am zis haideti sa citim tot, sa ascultam pe toata lumea. Eu m-am gandit ca o sa vina cei care manifesta impotriva la Parlament, cei care manifesta pentru, si luam decizia. Noi suntem din 2009 o tara blocata, nimeni nu vrea sa il asculte pe celalalt. Suntem blocati economic din 2009, nu s-au mai facut investitii “. ma convinde de un singur lucru – sa asteptati i sa va voteasca aia de se mandresc ca au golanit prin Zona Marian Munteanu si cetitorii de EvZea ca pe votu’ lu’ mandel nu mai contati!!

Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum