Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Statul de nedrept si Durectia National Abuziva

In jos

Statul de nedrept si Durectia National Abuziva  Empty Statul de nedrept si Durectia National Abuziva

Mesaj  Admin Joi Mai 21, 2015 7:50 pm

Stire bomba : Hotnews azi  joi, 21 mai 2015, 14:48 Dosare Anticoruptie
Mariana Rarinca, femeia acuzata de DNA ca a santajat-o pe sefa Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, a fost achitata de judecatorii de la Curtea de Apel Bucuresti, decizia fiind definitiva, anunta Agerpres. Curtea de Apel a admis apelul femeii, dupa ce aceasta fusese condamnata in decembrie 2014 de Tribunalul Bucuresti la trei ani inchisoare cu suspendare.

Mariana Rarinca a fost trimisa in judecata de procurorii DNA pe 1 iulie 2014, ea fiind acuzata ca a santajat-o pe Livia Stanciu, presedintele ICCJ.

In rechizitoriu, procurorii au retinut ca, in perioada august/septembrie 2013 - 3 iunie 2014, Mariana Rarinca a amenintat-o pe Livia Stanciu, cu darea in vileag a unor fapte imaginare, compromitatoare pentru aceasta si pentru sotul acesteia.

Potrivit DNA, in schimbul nedivulgarii catre presa a acestor informatii, presupus compromitatoare, Mariana Rarinca i-a pretins sefei ICCJ suma de 20.000 de euro.


Condamnata in prima instanta la 3 ani cu suspednare [Mariana Rarinca a sta la arest "preventiv" 191 de zile..

A fost achitata pentru ca FAPTA NU EXISTA




Statul de nedrept si Durectia National Abuziva  Facsimil_sms_rarinca
Procurorii Pancescu si Damian au trimis-o in judecata pe Mariana Rarinca in 20 de zile de la data la care Stanciu a depus plangere:
“A actionat cu intentie directa, prevazand rezultatul faptei sale, crearea unei stari de pericol, respectiv incalcarea relatiilor sociale referitoare la libertatea psihica a persoanei vatamate” (Rechizitoriul)

.Procurorii Pancescu si Damian au intocmit intreg rehizitoriul prin care au trimis-o in judecata pe Mariana Rarinca in jurul sumei de 20.000 euro, desi la dosar nu  exista dovezii sa sustina acuzatia,  femeia solicita doar 1.800 lei, 2.000 lei si 1.600 euro,  bani care ar fi fost  datorati ca urmare a unor servicii pe care le-a facut pentru familia Stanciu.
Procurorii erau de la DNA Codruta .
(sursa : http://www.luju.ro/magistrati/dna/exclusiv-cititi-rechizitoriul-dna-in-cazul-pretinsului-santaj-la-sefa-iccj-livia-stanciu-procurorii-pancescu-si-damian-au-trimis-o-in-judecata-pe-mariana-rarinca-in-20-de-zile-de-la-data-la-care-stanciu-a-depus-plangere-a-actionat-cu-intentie-directa-prev)
Observati va rog ca Mariana Rarinca cerea mia putini bani decat au scris procurorii...

Mariana Rarinca:"Eu nu i-am cerut decat datoria. Suma nu e de 20.000 de euro, datoria e de circa 108 milioane de lei, pentru diverse servicii pe la imobile prin Galati, eu am facut plati ani de zile. Exista convorbiri telefonice, DNA-ul are posibilitatea sa le redea. Am observat ca are posibilitati, doar sa vrea. Normal ca recunosc mesajele, dar le-am trimis pentru a-m recupera datoria. Chiar ma mir ca martorul, cu par alb in cap, care provine dintr-o familie de preoti, a jurat cu mana pe Biblie spunand minciuni".

http://www.luju.ro/magistrati/instante/cumnatul-liviei-stanciu-a-fost-audiat-in-dosarul-de-santaj-dialog-intre-judecatorul-andi-malaliu-de-la-tmb-si-radu-stanciu-fratele-sotului-sefei-iccj-ce-scria-in-cele-4-mesaje-c-o-sa-faca-c-o-sa-dreaga-ce-se-zicea-in-mesajele-alea-ca-sunteti-foarte-evaziv
"Din luna aprilie 2011 si pana in vara anului 2013, am platit pentru Livia Stanciu tot ce inseamna cheltuieli pentru cele doua apartamente din banii personali (electricitate, gaz, costuri de intretinere), cu promisiunea Liviei Stanciu ca-mi va restitui acesti bani. Tinand cont de functia si de calitatea acesteia, am avut incredere in cuvantul ei si m-am inselat. Am incercat in repetate randuri sa o determin pe aceasta sa-mi plateasca datoria pe care o are la mine, dar a refuzat in mod constant, invocand anumite carduri bancare ramase neacoperite.

Doina Livia Stanciu, vazand ca insist sa-mi plateasca datoria, s-a folosit de puterea functiei pe care o detine ca presedinta a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si, cu ajutorul procurorilor DNA, m-a aruncat in inchisoare. In prezent, ma aflu in Penitenciarul de femei Targsor, din judetul Prahova, sub acuzatia de santaj"
.
http://www.luju.ro/dezvaluiri/evenimente/santajul-la-sefa-iccj-a-ajuns-la-strasbourg-mariana-rarinca-arestata-dupa-plangerea-liviei-stanciu-solicita-ajutorul-ombudsmanului-european-am-platit-pentru-livia-stanciu-tot-ce-inseamna-cheltuieli-pentru-cele-2-apartamente-am-avut-incredere-in-cuvantul-e

Se pare ca este vorba despre un caz sordid.
Mariana Rarinca a fost ngajata a sotului (deceedat) al sefei ICCJ Livia Stanciu, si ca dupa decesul sotului a  prestat in continuarea unele servicii admnistrative pentru Livia Stanciu din care au resultata unele incaturi. banesti. Si se pare ca atunci cand Mariana Rarinca a cerut plata datoriilor si a amentit c aface scandal i s-a dresat un proce . proces rapid cu maxima celeritate si arest preventiv de 191 zile...
Findca deh  Livia Stanciu nu putea avea datorii ..
Sau putea ?!

Interesant este că la dosar există documente care arată că şefa instanţei supreme ar fi avut ceva probleme cu restituirea unor datorii. Este vorba despre un document emis de compania multinaţională de recuperări creanţe EOS KSI, în care se arată că în anul 2013 Livia Stanciu figura cu restanţe la plata unor datorii. În documentul de la EOS KSI nu se specifică însă compania la care Livia Stanciu este sau a fost datoare, însă din informaţiile pe care le avem, printre clienţii companiei recuperatoare de creanţe se găsesc principalii jucători din piaţa bancară, piaţa telecomunicaţiilor, piaţa asigurărilor. De la dosarul aflat pe rolul TMB am aflat că datoria şefei Înaltei Curţi datează din 8.01.2013, pentru un debit de 403,23 lei, notificarea fiind transmisă pe o adresă a unei locuinţe deţinute de judecătoarea Livia Stanciu în Galaţi.
http://jurnalul.ro/stiri/observator/livia-stanciu-controlata-la-datorii-679978.html

si

La circa doua luni de la trimiterea ei după gratii, Mariana Rarinca i-a transmis o scrisoare procurorului-şef al DNA, Laura Codruta Kovesi, în care semnatara întreabă retoric “de ce nu crede nimeni că Livia Stanciu are datorii?”. “A se vedea somaţii de plata emise de ANAF Galati pe numele Livia Stanciu şi somaţii emise de EOS KSI Romania SRL, Departamentul Recuperare Creanţe, tot pe numele Livia Stanciu, somaţii pe care aceasta a refuzat în mod constant să le onoreze. DNA-ul nu a fost interesat să afle, nici măcar o clipă, dacă faptele cunoscute de mine sunt sau nu imaginare. Pentru o asemănătoare cunoscută de mine s-au făcut arestări la ASE Bucureşti.Încă de la început, procurorii care m-au anchetat au fost părtinitori faţă de Livia Stanciu şi nu s-au sfiit să o arate. Fac menţiunea că dacă intenţia mea era să fac publice anumite fapte, le făceam. Motivul pentru care nu le-am făcut a fost că am lucrat pentru asemenea familie în al cărei cuvânt nu poţi conta indiferent de funcţia pe care o deţine. De ce DNA-ul a mobilizat o întreagă echipă, 8-9 persoane şi 2 maşini, pentru a veni la Galaţi să facă percheziţie dacă nu pentru a ridica de la mine orice petic de hârtie care ar fi prejudiciat imaginea Liviei Stanciu? De ce DNA-ul a omis să menţioneze în rechizitoriu şi în procesul-verbal de percheziţie înscrisuri în care erau menţionate fapte imaginare în legătură cu familia Stanciu
http://www.luju.ro/magistrati/dna/strigat-din-arest-mariana-rarinca-femeia-arestata-la-plangerea-sefei-iccj-i-a-scris-procurorului-sef-dna-laura-codruta-kovesi-din-penitenciarul-targsor-de-ce-ma-aflu-aici-de-ce-nu-crede-nimeni-ca-livia-stanciu-are-datorii-procurorii-care-m-au-anchetat-au-?print=1

Insa Codruta a colaborat cu Livia Stanciu.....

Si Livia Stanciu a intors favoarea ... declarand  ca DNA va avea in magistratii sai un partener cu care va colabora bine!

A se observa sincronizarea ... la 30 mai 2014 ginerele lui Bercea este arestat pentri "santaj" cand  cerut inapoi banii... la 10 iunie este retinuta (arestata) Mariana Rarinca pentri ca reclama niste datori ... Asta deja este modus operandi....

Si deci asa stam cu Statul de Drept ala european garanta de barosu , reding si alti cretini demagogi ai PPE catolic si pervers .
Sefa ICCJ a comis  un denunt calomnios .
DNA a instrumentat un dosar pe masura .
Un cetatean oaresicare a facut 191 de zile de "preventiv" pentru "suspiciunea rezonabila" ca un judecator de la ICCJ ar cunoaste legea si nu ar fi gainar (o supiciune extrem de rezonabila dar care erau indiciile? Sau pericolul social ?!)
Presedintele german ca Carol I ul zice ca nu e bine sa se modifce modul in care se fac arestarile preventive ...

Si justitia find putoare inde[pendenta persoanele vinovate de abus vor fi cel mult .. promovate!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 89
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

https://vremea.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum