Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi !

In jos

Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi ! Empty Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi !

Mesaj  Ghita_Bizonu' Vin Iun 26, 2015 6:42 am

Este ciudat cum blocurile si scarile reflecta in micro politica nationala.. am mai observat aici
https://vremea.forumgratuit.ro/t289-microcosm-politic#651

(ah ce vremuri! Aveam apartament 3 camere ...)

Bre ….. e ca naiba …

Am intrat in c@@at complet da' numa ptr ca deja eram in r@@at pana la urechi …
Adica am facut tampenia sa accept sa fiu presedinte de bloc…
Ca la noua adresa .. e ca naiba.
Caldura oprita, apa calda daca ai boiler , datorii mari , restantineri destui .. S-a furat din gros , in toate felurile (inlcusiv liste de plata falsificate cu pic … in mod real X trebuia s aplateasca 2586,70 lei , insa se modifica si omu vedea ca trebe sa plateasca 86,70 lei… Magaru’ principal (presedintele) nu a dat chitante, unii au platit si de 2 ori (ca pareau ca restantieri). Umbal zvonul ca  unii ar fi fost „iertati” prin cestii ilegale de cca 6-8 mii lei.
Cand a explodat situatia presu s-a gandit bine si a murit (infarct sau avc nu am intels bine si zau ca nu imi pasa!) Administratoru’ .. ei bine e sucar am intels ca nu a predat actele (acun 3 ani)
Juma din datorii au fost recuperate, juma inca nu.
Cand m-am mutata- fine dec 2014 , prima zi 31 dec – era caldura, era bine. Pe 28 ianurie nu a mai fost.
Aa intre timp s-a facut un nou comitet si un nou pres . care a demiosionat de curand.
Totu-i ca dracu si iar m-an trezit in situatia „daca nu fac eu atunci cine?” insa de data asta nu ma pot tira ..

Asa ca…

Deci cam asa

Multe, sute de garsoniere.. buna parte persoane in varsta (vaduve in mare parte) unele care s-au mutat prin 1970 daca nu in 64! Multe babute retrase, cam speriate nu se baga. Da nici barbatii.
Cam un sfert daca nu o treime dintre garsoniere sunt inchiriate sau stau goale. Unii chiriasi platesc intretinere, altii nu …

Unii au fost bagati in cestii nu chiar legale odata cu adminsitratia care a acumulat restantele  Vreo 4 care erau platiti pe conventii civile ptr diverse treburi (gen reparatii.. multe presupus simulate – ce dracu un an intreg cate 2400-3000 lunar reparatii in subsol? Pai subsolu' ala ar trebui sa fie ca nou!). Astia fac mare galagie mare si incearca sa zapaceasca de cap lumea (ori vor din nou ciolan ori nu vor sa se lamureasca lucrurile)

Altii sunt nemultumiti si zbiara. „Unde sunt banii daca zici ca s-au platit datorile?” S-au platit jumatate .. da „important” este ca nu toate (s-au furat de prin 2009… recuperarea a avut loc de pe la mijlocul lui 2013). Altii zbiara ca de ce s-a platit avocatu’ (se pare ca a fost platit cam generos) si toti vor rezulatele ieri (desi .. dai in judecata,ai  termene, apel samd. Apoi cerere de executare, executarea samd dureaza., Da avocatu'  vrea bani ACUM si nu il iontereseaza daca este platit de restantieri sau de buni platnici. Ins asunt unii buni platnici care zic sa plateasca .. restantierii!! "De ce sa dau eu banii?" Logica beton care omite "numai"  faptul ca restantierul trebuie dat in judecata. Si nu o fi prost sa plateasca benevol avocatul care reprezinta asociatia!)
Unii chiar zbiara ca daca nu au apa calda maine nu mai platesc intretinere niciodata.
Cam 6 din 7 din sunt suficienti de idioti sa nu inteleaga ca se poa si mai rau – oprirea apei reci e cam terminusul . Apa rece si gunoiul neplatite sunt "reteta" Zabarutiului ..

Mai sunt cativa care ar vrea sa reia o cestie .. se plateau o suma  in plus  ca sa se plateasca esalonat datoria la RADET. Da numa unii plateau. Rau platnicii cronici nu...  Pana la urma .. a trebuit sa imi cumpar calorifer electric (ieftin … 80 lei)] Ho ! Revin – vor sa  plateasca din nou mai mult sa se acopere datoria. Bun de acord desi eu nu am participat la datoria aia – INSA daca unii nu vor plati ?! Iar restanta iar oprire .

In fine sunt cativa inteligenti, care stiu despre administraie samd mult mai mult decat stiu eu. care daca s-ar fi unit si ar fi vrut rezolvau apoape totu dar prefera sa zbiere si sa stea.

Si mai sunt unii care au ceva dreptate sa fie nemultumiti- insa ai naibii ca de obicei se leaga de cei care au facut ceva sa repare nu de aia care au stricat! Cateodat zbiara impreuna cu aia care au stricat ca de ce nu s-a reparat ac ce s-a stricat ani de zile

Ma rog sigur ca  sunt tampit. Ca puteam sa nu ma bag si sa imi pun centrala termica (alta cacanarie aici da nu o mai scriu).

Dar imi este teama ca cum zic se mege mai rau si se duce dracului si apa rece – si daca apa rece nu este , nu mai poti nici s atragi apa si nu merge nici centrala termica nu?!

Mda. Fara apa rece si cu gunoiul nmerdicat cam aici se ajunge :
Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi ! 80_big

Asa ca mi-am zis cam a 3a oara in viata : daca nu eu atunci cine?! Si am facut idiotia sa accept .. pentri ca deocamdat INCA este cam asa:
Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi ! 64590412_1_644x461_garsoniera-titan-patrascanu-parc-brancusi-bucuresti

Zau ca este placut sa iesi  din bloc.. (ultimi 2 primari ai sect 3 au facut ca in TItna sa fie unele zone in care sa fie foarte placut ... si sa nu vrei sa pleci din cartier. Ma rog sunt si unele zone in care este bine sa ia un program de la 8 am la 21 pm ... adica sa te scoli, s apleci si cand te intorci sa te uiti la tembe si sa nu pra te uiti pe fereastra )
Sa nu mai zic ca blocu' este bine plasat cu multe utilitai in prajma - piata Minis la 5 minute , samd. Statii autobuz vis a vis, metrou 2 statii la 2 statii indiferent de sens... . Multa verdeata (sub ferestra mea) , pomi batrani pe trotuar , banci .. parc la 4 minute,. Parcu IOR mai departe - 2 statii troleu..
Asa ca as prefera sa resusesc sa fac ceva ordine (tocmai eu Marele Dezordonat!) ca se merita .. nu?

Ma rog am actionat incet si cam lenevos nu precaut. Oricum  am avut un prim succes : m-am cam certat cu 2 dame din comitet….

Ma situatia este cam asa.. Cum am scris fost o perioada cand dracu stie (ala stie precis!) cum s-au „facut” arierate de numa 100.000 euroi si pana la urma s-a ajusn la oprire de apa calda si caldura …(si datorii la Rasub si Apa Nova)
Unele muieri are s-au razvratit si au reusit sa dea jos adminstratia aia  si au platit cam juma din datorii . Ma rog au tras ca dracu si-au facut dusmanii si au inceput barfele (alora fosti) In ianuarie au renuntat si au plasat mana. A mai ramas adtratorea (bine platita si un program minim .. si cand zic minim [pai este minim!!!)
E si intre timp au inceput barfele – ca au luat, a nu stiti voi ca este incorecte.

A da. Si comitetu ala a dat niste rau platnici samd in judecata. Ptra sata ua angajt advocat. Prilej multe sucare ca este prea bien platit, ca sunt altii mai ieftini ca de ce ala si nu altu (una doia persoane au avut de a face cu lati avocati si ii prefera pe aia. Nu incerc sa insunez nimic - zic decat ca este "puterea obisnuintei" care te face sa cumperi tit de la vechiul chiosc sau sa te adrsezi aceluiasi meserias). Ca ce a facut acocatul, ca toti doreau sa vina advocatu' sa vorbeasca cu fiecare in parte ce si de ce.
E bine si uite asa au oprit plata avocatului .. O factura neplatita de 2000 lei..

Da intre timp au angajat un expert contabil care sa verfice gestiunea „intermediara” – a alora care au platit juma din datorii. Ca unde s-au dus banii?! De ce advocatu' asta si nu altu?? Sio unde este hotararea de comitet ?!
Si sunt "setati" pe aceste abisale probleme care depasesc ca importanta procesul cu RADET , apa calda si ce importanta are ca un nou avocat - chiar mai ieftin!- ar insemna sa paltom din nou "pe dosar"  cand acum am mai avea doar pretatia ptr cateva teemene (procesele sunt incheiate.. mai sunt niste apeluri in curs si basta!!!)

Eu am crezut ca pot sa ma inteleg cu comitetui „meu”. Cand colo cele mai inversunate sint esxact 2 domane  pe care le credeam „de partea mea"  Ele vor sa „stie” si pereat mundus fiat justitia … da nu prea inteleg io ce dracu o fi aia "justitia" dorita

Intre timp administratia  aia care a produs incurcatura cica era buna ca era caldura in timpul ala!!! SI apa calda! Am auzit ca "se si plateau facturile da ce or face acum cu banii nostri?" (le plateau atat de bine ca au fots restante de 100.000 euro!!!)

Vi se pare ceva cunoscut ?!

"Precum in ceruri asa si pe pamant" devenit "Precum pentru Parlament asa si in bloace"

La nivelul de sus unii isi "iau tara inapoi".
La nivel micro altii isi "iau blocul inapoi".
In numele Justitie, moralei si dracu mai stie a ce (si a Satanei cam sigur!) .. te pui cu ei risti sa devii scarba si corupt so ce mia cuprinde .
Oicum io sunt scarba ...
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi ! Empty Re: Precum in cer si pe pamant - Isi iau blocu- si Tara - inapoi !

Mesaj  crew1 Vin Iun 26, 2015 6:43 pm

Misone, daca ma intrebai iti spuneam de la inceput sa nu te bagi ..am o mica experienta ca fost sef de scara Very Happy si aici intrat fortat ca a trebuit sa-mi apar intimitatea vis-a-vis de "pretenu' " de la subsol , care acum din fericire dupa demersurile facute a fost mutat in alta parte (asta de vreo 5 ani, un an si 2 luni a trebuit sa-l suport)..insa un lucru e cert..am vazut o gramnada de certuri si asta numai in comitet ,numai zic de adunari generale de la miri ce ...ba ca ala si-a pus rufele la uscator si a uitat sa si le mai ia, ca alta si-a lasat wc vechi in uscatorie Arrow , ca altul tine caini in casa si fac galagie, ca isi lasa rahatii peste tot si nu-i ridica , ala il barefste pe ala ... etc etc etc care mai de care mai hazlii sau neghioabe ...insa unde-i lume multa (si aici ma refer la bloc ) vorba actualului administrator ..."stam ca intr-un stup" si trebuie sa ne adaptam, deci ziceam unde-s multi ..treaba se impute si ai numai batai de cap... de asta era mai bine la curte chiar daca este ceva mai mult de munca dar macar aici stii ca esti numai tu si scapi de toti necioplitii de la bloc (fara a generaliza totusi).

crew1
Vizitator


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum