Basescu si democratia sau vaca si Constitutia

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Basescu si democratia sau vaca si Constitutia

Mesaj  Ghita_Bizonu' la data de Mar Iul 14, 2015 6:58 pm

Basescu rederitor la declaratia lui Ponta ca o demsie din functia de premier ar echivala cu o tradare a electoratului :

Ponta, te rog, trădează-mă !!!!!
[..................]
Mincinosul naţional încearcă să ne convingă că, dacă ar demisiona, ar trăda electoratul.
Bietul mitoman a ajuns să creadă şi vrea să convingă o lume întreagă că el a fost ales de popor.
Nu, dragule, pe tine nu te-a ales niciun popor, ci te-am desemnat eu pentru funcţia de PM respectînd principiul constituţional că o alianţă care a cîştigat alegerile cu 68% poate propune premierul.
Acum nici măcar alianţa USL care a cîştigat alegerile nu mai există, deci tu cam vii de nicăieri la Palatul Victoria. Nu îndrăzni să mai vorbeşti de legitimitate cînd alianţa, dar şi înţelegerea politică ce te-a propulsat au dispărut.
Între timp, ai devenit şi singurul PM din Europa urmărit penal.
În concluzie,
nu poporul te-a făcut PM, ci eu te-am desemnat pentru această funcţie, iar Parlamentul a aprobat propunerea mea.
De aceea, te rog, TRĂDEAZĂ-MĂ PE MINE, care te-am desemnat, demisionînd şi nu trăda interesele ţării tale rămînînd în funcţie.

(pagine de faceclabuci a lu' Tembel Basescu)

Este clar ca "Asta" habar nu are de ce este ala parlamentarism, de istoria parlamentarismului, de practici europene, de o minima democratie.
Mai imi este clar ca si in materie de constitutie si principii constitutionale este cam cu vaca in trifoi (ptr oraseni :NU SE RECOMANDA!! CRAPA).

Ce imi este neclara este sustinerea astuia din partea presuspus intectuala a societatii "civile" romanesti. Si nu ma gandesc la niste insi de aceaisi extractie pfeum sunt Bolodea Izmaneanu, HRP , Cartarescu samd ci si la insi  banuiti "subtiri" si spalati gen Liiceanu, Plesu sau mai rau junele Paleolog care se dovedesc astfel consubstantilai si omonimi cu zisul cumatru' a lu' Mondialu' si cam de acelasi nivel ca si Mondialu'.

Fata de astia am  putea gasi cateva babe care chiar sa se priceapa la mitraliere .. mai bine decat telectocanimea nationala la democratie si "europa"  (care au retinut doar cestia cu sa dictaura majoritatii ce repugna vicontelui  de Tocqueville - da astia nu sunt nici macar "seniori" ci doar "malotroux" sau "routuriers" ).
Adica si intectualitatea civica si europenismul este cam ca porcu si margaritarele...
Ghita_Bizonu'

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum