Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cacaia Romania bre?

In jos

Cacaia Romania bre? Empty Cacaia Romania bre?

Mesaj  Ghita_Bizonu' Sam Feb 27, 2016 4:45 pm

Noua degeneratie provest, procapitalista,  pRostmoderna si obligatoriu bascista continua Revolutia Antiromaneasca inceputa la  12 martie 1990.

Un amic de net scrie pe blogul sau :


...............................februarie 26, 2016 la 9:13 PM

Însă azi am avut un interviu cu un puști simpatic de 21 de ani, student la Automatică. Știa perfect cine-i PSD-ul și îi înjura copios. În mod paradoxal îl durea fix în cot de faptul că unul din profesorii lui PSD-iști de la facultate a fost ridicat cu mascații pentru că l-a acuzat DNA-ul că a fost îndrumător al nu știu cărui condamnat care scrisese o carte. De fapt era revoltat că un „astfel” de profesor îi ține lecții de morală.

L-am întrebat dacă i se pare normal să ridici un profesor universitar cu mascații și apoi să nu-l condamni. A rămas un pic surprins. Doar un pic. A reluat povestea cu parlamentarii infractori. Trist…

Mi se pare că generația lor e condamnată să aibă parte de o porți zdravănă de totalitarism. Poate că nu cum a fost în anii ’50 în România. Mai degrabă de tipul mccarthismului.

Normal. Te ia Militia .. stia ea de ce! Dupa un numar suficent de bulane incepi sa stii si tu "am furat aurul lu' Dromihete! L-am ucis pe Mihai Viteazul! AM spopmat pentru imperilaismul american!"
Si azi ca si "atunci" in numele INALTELOR IDEALURI. Liberatte, Moralitate si alte cacaturi ... (nu nu sunt cacaturi insa in capetele proaste ce nu stiu sa discearna intre mijloc si scop si ca mijlocu poa anula scopul devin cacaturi pen ca justifica abuzu' si sadismu')

O sa va dau un exemplu de pervertire absoluta a "idealurilor din 22 decembrie" (care?! Unt, carne, caldura si un serial american  sambata seara?!).
Unu Vali Petcu (Zoso) [cca 40 ani, facultate la parti, (de?)format la Centrului pentru Jurnalism Independent, Radio Delta RFI,  redactor la agenţia de presă Mediafax,] care s-a afirmat intr-un mod mai extremist decat stalinismul din anii Marii Teroori atunci cand sustinea ca satele românești ar trebui rase de pe fața pământului și țăranii înecați ca șobolanii.
Individul recidiveaza :
Cacaia Romania bre? Zoso_coca_cu_esarfa
Bătrânii și partidele, puținul și destulul…
scris de vali petcu ▪ Miercuri, 24 Februarie 2016, 10:10 ▪ 90
Teoretic, vine o vârstă la care nu prea mai ai și nu mai poți să ai grijă de tine. Dacă ai noroc, perioada asta e scurtă și te cureți pe la 68 sau 71. Dacă nu, o duci la 86 și te chinui din ce în ce mai mult.
Daca nu ati inteles : FITI AMABILI SI CRAPATI pana la 70 ani NESINTITILOR!!

Soluția pentru acești cetățeni ai cetății este fie luarea în spațiu de către familie, fie luarea în grijă de către o instituție specializată. Prima soluție e de cele mai multe ori nefericită, și din motive de spațiu, și din motive de conflict între generații pe teme variind de la bani, mentalități și oboseală.

Soluția adoptată de alte state mai luminate decât noi este căminul de bătrâni, unde bătrânul are camera lui, toaleta lui, își gătește dacă vrea, are activități specifice vârstei și personal specializat care să aibă grijă de el. Doar că la noi acestea sunt puține și scumpe.
E stupid cum toate partidele de până acum, în special cel care se bazează foarte mult pe votul persoanelor în vârstă, i-au amăgit cu prostiuțe: gratuite pe transportul în comun, centre unde să joace table și să primească un senviș și alte chestii mici, când ei aveau nevoie de puțin mai mult.
[/quote]
Dupa o serie de prostioare pe care puteti sa le gasiti la :
http://www.zoso.ro/batranii-partidele-putinul-destulul/
(ne)omul ajunge si la conclizoa logica :

Mă gândesc la câte spații locative s-ar elibera odată cu apariția unor cămine. Câte familii ar sta liniștite, știi că sunt pe mâini bune. Câți bătrâni ar fi fericiți, chiar dacă această fericire le este făcută cu forța.

Insa stiti ce e mai grozac ?
Are insi care il sustin !

Selectia imi apartine :

Razvan a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 10:41 am

E vorba despre batranii care au locuit la oras majoritatea vietii lor. Pe astia-i foarte greu sa-i mai obisnuiesti la tara. Ar trebui sa inceapa migrarea undeva spre 50 de ani.

seba a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 10:45 am

Un batran care a trait la bloc nu e in stare sa aiba grija nici de muscata din ghiveci. Eu cred ca Vali la “domnii” de la oras se refera mai sus.

Cristi a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 10:50 am

Batranii de la tara sunt in alta lume fata de cei de la oras. Primii sunt obisnuiti cu munca fizica si chiar si cu lipsurile.
A doua categorie urla daca intarzie autobuzul 15 minute, daramite sa aiba grija de animale sau sa curete prin curte.
Nu compara mere cu pere.


geretus a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 10:52 am

da – pana in 70 de ani ar trebui sa poata avea o activitate de genul asta.
Stiu batranai care sunt activi si in jur de 90 de ani.

Din pacate, in orase, deci teoretic viata a fost mai usoara, marea majoritate a batranilor ajung la varste in jur de 70 de ani incapabili sa-si poarte de grija…
Se pare ca viata la tara plina de miscare te ajuta sa traiesti mai mult si mai sanatos.

Funcky+Spanky a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 10:43 am

Hidden due to lowcomment rating. Click here to see.

Problema cea mai mare a batranilor din ziua azi e ca majoritatea nu s-au gandit din timp, nu si-au facut un plan, s-au bazat 100% pe stat si acum se plang ca le-a dat realitatea o palma. Cei care au gandit-o macar 5 minute, o duc relativ bine.

P.S. si acum o sa se gaseasca unul sa imi spuna ca stie el un caz in care nu e asa.

Funcky+Spanky a comentat:
24 Februarie 2016 la ora 2:22 pm

Realizezi ca cei care au iesit la pensie in perioada 1989-1995 ar avea acum varsta o mai mare 82 ani iar speranta de viata in Romania e de 74 ani (in 2012). Dap, stiu, detalii…
In fine, ai dreptate, universul/sistemul/chakra/pozita lunii e de vina si nicioadata noi.

Asta imi aduce aminmte ca Ceausescu a avut si el o odee "jeniala" - sa trimita pensionarii la tara sa culeaga spice samd.
Insa astia erau cel mmult copii de scoala primara ca cand Pingeliga avea ideea aia geniala (imedita respinsa ... nu  nu oficila ci tacit pe valul unei indignari generale ce ? Sa il trimita pe tata? Pe mama?! zbierau chiar si cei care nu mai incapeau de "bosorogi" in autobuze)

Insa pare cine au fost cei care i-au "invatat" sa "gandeasca" ? Pai cum cine: Sora, Andrei Cornea, Gaborel Andreescu, Vladimir Tismaneanu, HR Pata, Alina Mungiu, Jack Ardei Umplut Cristoiu , Octavian Paler TOTI cu radacini adanci in anii 50!!!

Si junele degenaratii fie ele de stnga sau de drepata abhora in mod egal (da' din motive  opuse simetric) romanul rural si in acelaso timp urbanizarea din anii 50-80!!! Ca au prfotata de ea .. romanii "invadand" si "stricand" multicuralitatea oraselor Rpmaniei !

Deci cacaya Romania bre?!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum