Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pe marginea unui articil din Romania (ne)Curata

In jos

Pe marginea unui articil din Romania (ne)Curata Empty Pe marginea unui articil din Romania (ne)Curata

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Mai 16, 2018 7:38 pm



Anticoruptia in Romania este un circ ieftin si trist. E precum spectacolul trist cu clovnii care isi trag suturi in @@@ si aia cu minte putina (copii sub 7 ani si maturii aia cu IQ ul sub numarul pantofului) rad.
Acum ca si oficialitatile UE au "pus botul" sau au fost manipulate (prostite) intentionat nu are chiar mare importanta. Cestiunea este ca cu binecuvantarea stupida a UE am ramas ca in reclama ptr vodca St Petersburg (stupida reclama, proasta , chiar toxica bautura! ) Si ma pricep (mai ales la votca)
Cica ca cum MCV era axat mai ales pe obiectivul de a vedea „peștii mari” judecați, un obiectiv valid având în vedere cultura de impunitate care domnea în 2004, dar care a devenit prea exclusivă și astfel a făcut ineficientă lupta anticorupție . Scuze este o PROSTIE mare cat un rechin tigru (Galeocerdo cuvier) matur (un peste f mare si pradator de top).
Prostie caci accentul s-a deplasat de la fapta penala (mita, trafic de influenta , delapidare, fals de tustrei felurile samd) la persoana. Adica dintai "stabilim" cine si apoi "vedem" ptr ce. O sa mi se zica : Dragnea !
Bun. Pentru ce a fost condamnat?! Ptr folosirea influenţei sau a autorităţii de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite . Adica voturi. Si atentie se incepuse a se sustine fraudarea a2,5 milioane de voturi si s-a ajuns la ?! La 60 ??!!!! PaI suntem cucoane serioase sau ce? (eu , desi de sex masculin asumat zic ca SUNT!)
Pentru ce a fost condamnat Adrian Nastase ?!
Sau in legatura cu el- de ce nu a fost condamnat Loli Orban?! Ce nu era si Loli lider in partid?
Sau pentru ce a fost acuzat Tontelu? Ca prostia nu e penala ! Nici a celor care au , cica, instrumentat asa o acuzare - insa ar trebui concediati pe baza de necorespundere profesionala!
S-a alergat dupa "pestii mari"dar cum stam cu "afacerile mari" ?
A fost documentat, instrumentat si judecat un caz IMPORTANT? Zeci de meleoane , sute de meleoane parai ?
O sa imi ziceti Voiculerscu - pana la urma un fleac . Si mai ciudat s-a recuperat in toto objectu prejudiciului da cica Statu e inca prejudiciat.
Insa cum stam cu dosarul.. Microsoft? Bun am facut albie de porci pe Silviu Hotaran (un inginer sclipitor , "al doilea Manea" - va dati seama il cunosc ... cam din primul sau an de stagiatura ), pe Omidiu Artopolescu (un inginer "doar" bun si fiabil ... de obicei el fuma de la mine) insa cum stam cu Claudiu Florica omu' cu geamantanu' cu milioane? Sa zic asa anticoruptia a devenit un modus operandi al coruptiei!!!
Cum stam cu praduirea padurilor "virgine" din Romania ? Dar cum a ajuns licenta de exploatare a aurului la un traficant marunt de droguri?!
Astea nu sunt acte de coruptie? Numa nasii si asistentele ?! Iar ca in anii 80 cand doar ospatarii si frizerii erau ciubucari?!
S-a lamurit macar cazul unui singur combinat de 1 mld care a fost cimparat pe nimic si apoi taiat si exportat catre otelariile turcesti?

Cum se face ca in Romania au disparut toate tigarile romanesti?

Deci care pesti mari? Niste bieti bibanei livrati pe post de Carcharhinus leucas sau mai bine pe post de Carcharodon carcharias? (scuzati snobismul ..)
Unde sunt MARILE AFACERI ?

Ei bine , nu sunt!
Dupacoruptie fara corupti avem acum niste corupti fara acte de coruptie!!!
Si doar circ. Asa cum a demonstrat cazul Temesan.. acuzat de toate cele.. condamnat ptr ce?

Deci din una din doua :
a) coruptii nu sunt chiar coruptii
b) coruptii sunt acuzati de fleacuri ! (A se verifica de ce!!)
Din această dilemă nu puteți ieși... Am zis! [FARFURIDI (emoționat și asudând)]
*
* *

Ca sa simplific sub forma de fabula scolareasca ptr copii de scoala elementara si copii tampiti.
Sa zicem ca dupa ce am supt vreo 400 ml de wizichi (nu sunt sectar! 40 grade sa fie) pe stomacu gol ma sui la volan .. apas acceleratia , trec zebra pe rosu si "iau" pe Aurică "baiatul" coanei Aurica de de la ap 17. Pateu il fac pe Aurică !!!
Apoi sunt arestat ptr omor , chiar omor premeditat . Presa urla "PeSeDistu' indracit a ucis cu sadism pe bietul Aurică in varsa de numa 7 ani pen ca ma-sa nu vota cu PSD!" si da-i si lupta! Altii descopera ca nu stiu ce cearta am avut cu coana Aurica ...
In fine dupa 3-4 ani ajung la tribonel.
- Onorata instanta da' din ce cauze muri bietul copilas Aurică ? Ce scrie medicul legist in medico-legal de necropsie? Ca io zic ca Aurica era deja mort de SIDA!
(dupa ce sala se satura de huiduit cinismu pesedist) onorata instanta se mira :
- De ce lipseste Raportul medico-legal de necropsie al victimei minore Aurică Techel?!
- hm .. pai stiti onorata instanta ptr caini striviti cu masina nu se fac rapoarte medico legale!!!
Finita la comedia si merg la crasma sa sarbatoresc victoria..

Dar stiti ce este incorect in "afacerea" asta ?
Pai sa enumer :
1) date fiind imprejurarile eu trebuia sa platesc coanei de la 17 pretul unui teckel. Nou. Teckelu. Ca cainele e o proprietate!
2) am incalcat regulile de circulatie :
a) viteza excesiva
b) trecere pe rosu
c) 400 grame de wikichi pe stomacu gol chiar si ptr mine e sub influenta alcolului !! (nu stiu daca si ptr Basescu!)
3 NU am carnet de conducere!!! (nu am! pe pe bune()
Dar am scapat!
De ce?
Fiindca acuzarea "independenta" ( de lege, principii, fapte) a vrut sa ma faca criminal!
Morala? Toti golanii pe raza de 500 metri vor stii ca poti conduce beat, fara carnet si sa scapi! 500 metri in Titan insemana multa lume. Prea multa!

Asa e si cu lupta cu coNruptia.

PS . Aurică a murit in bratele stapanei sale la varsta de 17 ani depasiti. Pe "mama" sa nu o cheama Aurica. Strict autentic
PPS. Ca cunosc pe Hotaran , Artopolino si inca cativa. Toti ma stiu ca sunt parcimonos cu aprecierile. Si in gnl le apreciaza. Ca eu ma apreciez pe mine cu mult mai multa asprime decat ei ... Adica se stie ca respect proportiile ...

Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum