Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un manifest canibal

In jos

Un manifest canibal Empty Un manifest canibal

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Mar 06, 2019 10:11 pm

Ai noștri tineri la Paris învață
La gât cravata cum se leagă, nodul,
Ș'apoi ni vin de fericesc norodul
Cu chipul lor isteț de oaie creață.



Azi, din pacate invata mai mult si prin alte parti.
De exemplu una Oana Bogdan .. arhitecta, din Platforma 100 ,fosta nu stiu ce in cabinetu (mai bine zis sectia de agitati) Julien Ciolos (tai ceapa Julien), cea care, ingenua , declara :
Cred că un pas important al omenirii va fi cel al renunțării la proprietate. Când nu vor mai exista teritorii care să aparțină unui om, trib, neam sau corporație, vom reuși să conviețuim armonios pe planeta Pământ. Eu am în credere că acest lucru se va întâmpla în timpul vieții mele”...
Apoi cand izbucni ceva galagie in loc sa zica "remisciente crestine" sau asa ceva .. sau "visari feciorelnice" intelectuala multi scolita isi agraveaza situatia si dovedeste ca este doar o papagalita cu penaj stralucitor :

Pe de altă parte, vedem astăzi extinzându-se în jurul nostru diferite forme de renunţare la proprietate şi de împărtăşire a bunurilor şi serviciilor. Acum zece ani plăteam pentru a citi un articol, azi se promovează tot mai mult sursele libere, enciclopediile online, softurile cu acces liber. Airbnb şi Uber sunt platforme prin care oamenii îşi transformă proprietăţile în bunuri împărtăşite şi servicii comune – vorbim de „sharing economy”. Tot mai multe oraşe adoptă ideea de transport în comun gratuit, pentru a diminua tocmai poluarea şi aglomeraţia cauzate de circulaţia maşinilor private. Tot mai mulţi oameni preferă să platească pentru servicii de mobilitate, nu pentru un autoturism, pentru lumină, nu pentru un bec, pentru dreptul la locuire, nu pentru o locuinţă – vorbim de economia circulară” (Citeste mai mult: adev.ro/pnwdqm)

Deci gagica ori nu stie ce e aia Ubers ori nu stie despre ce vorbeste. Un  Ubers nu  "isi impartaseste proprietatea" ci o fructifica prin uz . Adica ia un ban ... adica prorpietatea (masina) devine capital...

Si ca sa ne lamureasca pe toti ce inteligenta e
Aș desființa agricultura și nu aș domestici animalele. Cred că am fi oameni mult mai buni dacă, în calitate de descendenți ai vânătorilor și culegătorilor, nu am avea proprietăți și am trăi în grupuri în loc de cupluri
Lasand la o parte posibile frustari de natura sexuala gagcica ne arata ca nu poa gandi ... ci doar repetea ca un patefon stricat ce a auzit .. Cestia cu agricultura este de la Jared Diamond (ala cu „Viruși, arme și oțel”) care a trebuit sa oua si o tampenie :“The Worst Mistake in the History of the Human Race" in care sa sutina tocmai idiotia asta . Si draguta noastra arhitecta hop si ea !!!  Fara sa se gandeasca ca cam ce arhitectura ar fi facut daca se nastea intr-o ceata de vanatori-culegatori de prin Infernul Verde .

Dar mai bine decat mine a zis Val Vâlcu  Apropo, cei care au discutat pe marginea subiectului au uitat o întrebare esențială: dacă ocupația viitorului va fi vânătoarea, ce animal va fi vânatul? Ținând cont că sunt cel puțin 7 miliarde de guri de hrănit, iar pe planetă cea mai numeroasă specie este omul, înlocuirea agriculturii cu vânătoarea nu reprezintă un manifest electoral, ci mai degrabă unul canibal.

Si despre ea, Cioloș a spus că „genul de femeie de care politica românească are nevoie”.

Mda si iat-o pe mutititrata cadru universitar prin Olanda si pe occjdental-europeanu Julien redusi la starea de  epigoni ai  Canibalei Elocika ....
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum