Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Romania in contextul european dupa 1898 – pareri neortodoxe

In jos

Romania in contextul  european  dupa 1898 – pareri neortodoxe Empty Romania in contextul european dupa 1898 – pareri neortodoxe

Mesaj  Ghita_Bizonu' Vin Apr 16, 2010 5:20 pm

Intamplator Romania nu este lumea si nice nu este situata pe Luna . Ci in Europa , mai pe la centrul ei de greutate ( Europa incepe de la Urali !! ). Asa ca daca zic Romania trebe sa ma refer si la alte puteri .
Stim cu toNtii “adevarurile” despre Romania in contextul european dupa 1898: ca am fost priviti cu neincredere ca comunism, ca Ilici, neo cripto , securitatea , daca castiga Ratiu, daca venea regele pe tron daca si cu parca erau intr-o barca . Sau ca “lumea” era scarbita de cum l-am tratat pe Ceausescu . Asa cum bine “stim” ca Ilici a vrut neaparat cu Rusia , ca “boboru” ortodox si fratia ortodoxa si marea noastra sansa ce se numi Constatinescu care punand la dispozitie spatiul aerian roman ne-a deschis poarta spre NATO care trebuia sa ne dea noua carne , lapte, branza , oua si si mai marea sansa numita Optimus Traian stramosul lu’ Noutzy Gaina lu’ Cocos care ne-a bagat in UE cu forta.
Insa parca unu Verheugen zicea ca ““Nimic n-a lovit mai tare Uniunea decat integrarea Romaniei” care s-a facut pentru ca “Uniunea si-a satisfacut nevoia de a “ocupa” economic. Deci din motivele lor, a naibii de pragmatice nu din mila crestina ori ca sa ne bage democratia pe gat !! Nu -a mai interesat nice morala crestina, religia , securitatea si alte asemenea fleacuri ci doar necesitatea lor .
Deci sa ma intorc la 90. Atunci lumea era extaziata de caderea sistemului comunist ( cestie la care nu facusera referire nice Asimov , Brunner, Clarke ori Spinrad – totusi scriitori de SF ! ) si de incheirea razboiului rece ( adica adio teama ca exploziile nucleare is mai calde ca iadul !! ). Insa Romania era cam la index . “Stim” de ce , nu?Mai priviti inca odata ce zice Verheugen ! Va inchipuiti ca asta ar da doi bani pe “motivele” invocate de noi , daca poa castiga 3 bani de la neo cripto ?
Insa “atunci” nu conta pentru PSA ca avea la Craiova juma din cea mai moderna uzina de autoturisme din Europa mai la E de Viena . Nice ptr Reanault ca putea sa se extinza comod si usor ( ba chiar era rugat) in Romania ! Nice ptr Sud Aviation . Pentru nimeni nu conta nimic !
Si nitel mai traziu disparea RDG prin absorbtie . Mai precics RFG a cumparat RDG si sovieticii au binevoit sa se retraga ! Muscalii sa se retraga ?! De buna voie ?!
Asta fiind o posibiliate care nu se poate inseamna ca li s-a promis ceva . Nu numa bani ! Si ma intorc din nou la Take Gura de Aur care scris-a Dusmanul Natural . Ce putea sa intereseze atat Rusia ca vanda RDG ?! Ati ghicit Romania ! Romania este buturuga mica in drumul spre Bosfor .. visul milenar al rusilor de pre vremea varegilor !
Si acu mai injurati pe Ilici ca in 90 a semnat in viteza un acord cu URSS … cand numa cu cateva luni inainte URSS fusese “invitata” de puteri occidentale sa vina aici sa termine cu securitatea lu Ceasca si sa ne elibereze ! Cand sa fim cinstiti puterea era aprig contestata si tara cam in fierbere. Faptul ca Iliescu a rezistat nu este o dovada a puterii pe care ar fi detinut-o ci o masura a abilitatii sale .
Sa ne mai aducem aminte ca era vremea lunii de miere a lui Gorbaciov cu Occidentul. Ca URSS era prezentat ca fiind viitor partener de incredere al SUA , asigurand in mod loial condominiul asupra lumii . Adica ca-n Roma ori Bizant Augustul si Caesarul ,
Am zis Gorby ? Apai el i-a zis verde in fata lu Ronnie : o sa-ti fac ceva ingrozitor : o sa te las fara dusman !! Ma rog lu Ronnie i-a placut , Tina* a fost entuziasmata si pupat piata endependentei …..
Insa ma rog URSS s-a prabusit din cauza prostiei si betiei unor nostalgici si entuziasmului lu’ Boris ce se dorea presedinte de tara ( am scris Asimov ? Are un personaj asemanator intr-unu din volumele Fundatiei : iau ce pot si restu duca-se naibii !! ). Nu o sa fiu eu ala sa planga dupa imperiul muscalesc , doar consemnez .
Insa Rusia continua sa fie menajata …. Nu era cazul sa fie trezit Boris din starea bahica . Banii – miliarde intrau in Rusia ca ajutor si in 2 saptamani ajungeau in bancile occidentale . In conturi ale “noilor rusi”. Si nu ieseau singure , ci impreuna cu diferite fleacuri precum peste 1000 tone de aur si numa vreo 16 de platina … plus ca 1/3 din intreaga cantiate de dolari emisi circualau in Rusia in valize. Aveai nevoie de sa zicem 50 vagoane pline cu aluminiu ? un petrolier plin ochi ? O singura problema aveai – sa cari valizele !!! Afacere buna dadeai hartie** si primeai bunuri ! ( ma refer la faptul ca circulau pe piata rusa , in afaceri rusesti intre rusi ). Nu era cazul sa contrariezi Rusia primind Romania in NATO , mai ales cand jumuleai Serbia !
Si la fix asa din intamplare apare marele bestseller Ciocnirea Civilizatiilor . Si Rusia se vede recunoscuta ca “nucleu” al proaspat inventatei civilizatii ortodoxe din care facea parte si Romania .. ba si Grecia . Adica pe sleau ce mi-e Malta ce mi-e Ialta .
D’aia Constatinescu a ramas cu buza umfata dupa ce a taiat tortu NATO . Ba mai inainte , ametit de vorbaraia fara sens a acceptat sa semneze un tratat cu Ucraina care cam statea in suspensie pe motiv de delimitare a granitei maritime - sa nu zic ca Insula Serpilor dat fiindca era nelocuita si modul in care fusese data URSS .. ei bine putea fi revendicata ! Insa ni s-a zis fara incurcaturi cu vecinii ! Si noi ne-am executat facand pe placu Kievului si in mod auxiliar linistind inca odat Rusia : voi cereti si noi dam ! Si cica noi am fi urmasii Bizantului – n-as crede !
Si sa ne aducem aminte de modul in care a fost tratata Romania in timpul regimului Constatinescu. FMI era gata sa ne scufunde , noroc cu Imperiul Celest care a depus 100 milioane dolari la BNR ptr sase luni cu optiune sa-i mai tina inca sase luni si mi se pare ca nu s-a interesat de dobanda … Sa ne aducem aminte cum se stropsi la noi coana Europa ptr contractu cu Bell ( ce se mai face la Ghimbav habar n-am . Voi ? ) insa nici azi nu avem alea 96 elicoptere de atac – oare cine se simte bine ? Si Reanault poftit la Colibasi zicand altadata si s-a aratat interesat numa dupa ce a pierdut Skoda si noi am facut o intelegere cu Hyundai sa montam la Colibasi cateva zeci de mii de Accent . Ma rog Renault invatase lectia germana . N-o stiti ? Dupa unificare capitalistii nemti ( adica aia din RFG ) nu prea se inchesuiau sa cumpere firmele scoase la privatizare in Est . Le lasau sa “putrezeasca” sa dea pe ele o marca sau asa ceva ( nu stiu daca primeau si lumanarea *** ca ei au alte obiceiuri ). Insa cand se gasea un Ausslander cu bani – de exemplu un francez – iute sarea ein Kapitalist cu teancu-n mana sa nu ia veneticu’ .
Ma rog a fost si ultima incurcatzea din Serbia si bombardamentele NATO . Si Emil a pus spatiul la dispozitie si totu s-a schimbat , da ?
Insa deja in 1999 aparuse din neant sau cam asa ceva un polcovnic KGB , unu Putin care se facu premier la Moscova si apoi “presedinte interimar”. Baiat bun , polcovnic, cekist si cam nebautor ! Insa atent . Se anunta sfarsitul marii mahmureli !!
Si Romania brusc incepe sa devina mai .. frecventabila … ma rog dam si noi din coada si coate, trimitem soldati in Irac , devenim mai catolici decat papa ( in NATO !) ca oricum eram mai filoamericani decat este in general vestul Europei .
In timpu asta polcovnicu revine in forta in arena internationala ….si lumea isi da seama ca inca unu in plus la prajitura e prea mult .
Asa ca cu toate pacatele noastre – si nu sunt putine desi nu sunt cele “stiute” si cu toate ca suntem compatibli cu UE ca fecioara cu bordelu’ ( pai ia uitati numa care este procentul populatiei ocupate in agricultura in Romania si care in cele 15 state ale Pietei Comune ?! ) am intrat si in UE . Fiindca deh …. Trebuiau sa ne ocupe economic . Ca sa nu ne ocupe altii . De exemplu niponii ori coreenii ….Fiindca sub atenta lor indrumare am facut ca feciorii de boieri din Turloaiele blendei .. si am reformat de aproape n-a mai ramas nica din pospaiul de industrie ce am avut !
Asa ca sa nu ne mai punem cenusa in cap …. Nu conteaza nici meritele noastre ( care nu prea sunt ) , nici defectele noastre ( care nu sunt asa de grave cum se tot zice ) conteaza interesele lor.
* That Is Not Altenative Thatcher
** hartie . Cand banul hartie emis de tara A circula in tara X ca moneda locala este , din punct de vedere al emitentului doar o hartie ! Devine ban cand se intoarce la emitent adica da-mi ceva pe el. De exemplu eu pot sa scriu o hartie pe care sa scriu ca dau un bou si sa vi-o dau dumneavoastra pentr sa zicem o cadra de tuica , dumeavoastra o dati altuia , ala altuia si pana cand nu vine unu la mine sa zica ba Bizoane acu da boul n-am nice o durere . …
*** adica de pomana
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum