Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Obsesii comunistoide

3 participanți

In jos

Obsesii comunistoide Empty Obsesii comunistoide

Mesaj  Ghita_Bizonu' Lun Iul 26, 2010 7:44 pm

Am mai zis … ai nostri dreptaci au o groaza de ticuri comuniste . Incepand de la confiscarea averii nejustificate care are asa un iz de nostalgie dupa legea 18 a ilicitului (nu ca nu era buna sireaca …) si chiar mai rau aratand conceptia ca orice avere este un furt (asta zice despre cum s-au imbogatit si cum se imbogatesc ei !!) si terminad cu nouz perla de azi : impozitarea averilor.
Scumpilor in primu rand nu am greturi pudibonde si crez ca este normal ca ala mai grs sa contribuie dupa masura grasimii sale .. si as fi si ptr impozit progresiv. Nu crez ca iste normal ca un viloi d nspe camere sa fie impozitat ca un apartament cu 3 camere din Militari ( destule cazuri!!).. insa asa propune impozitul pe averea afisata , Pe lux. Adica pe domnie. Care ca si prostia este un viciu costisitor !!
Fiindca sa fim cinstiti sunt unele averi pe care le-as trata mai gingas – adica sa presupunem ca un Tz are 30 de milioame in titluri de stat ale Romaniei , pardon scuzati bonsoar pe partea asta null ating nici cu o floare (ca floarea ma costa bani!) Fiindca asta de fapt imprumuta statu pe seceta asta nu este cazu sa-l sucar …. Il mangai pe cap si-i zic mersi nenea !! (da ptr mertanu nou nout i-as trage o taxa sa se simta bine cand se plange ce lacom sant – adica e un fel de a se lauda cu cati bani are !! ) . Lasa ca la maturarea titlurilor sau cand vinde tilurile am grija sa il impozitez da deocamdat …
Daca isi face viloi il arz. Daca restaureaza casa veche de oaresce valoare –arhitecturala, patrimoniu - ii deduc din impozit (ca tot nu am bani sa restaurez eu casa , cu conditia sa nu puna termopane !! am zis restaurare!).
Fiindca sunt averi si averi. Averi risipte pe lux – apai il ard . Averi care sunt intr-un fel de folos societatii cat de cat trebuiesc tratate cu tandrete …
Insa la noi comunismu bantuie mintile .. mai ales ale “dreptei”


Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Obsesii comunistoide Empty De acord cu ce spui

Mesaj  octaaa Mar Iul 27, 2010 1:48 pm

Dar daca ii mai punem la socoteala si pe milionarii(sau chiar miliardarul in dolari) care nu platesc 1leu impozit...lucrurile stau si mai rau.

Si apropos de impozitul pe imobile. Ce parere ai despre faptul ca a doua proprietate se va impozita mai mult, a treia si mai mult, etc?

Mie mi se pare o idee buna. Si eventual voi si explica de ce Smile

octaaa

Mesaje : 96
Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 37
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Obsesii comunistoide Empty Idee bună??

Mesaj  Cârcotaşu Mar Iul 27, 2010 11:30 pm

Te cam repezi Octave, da' n-ar fi prima oară.
Sigur, ideea pare bună, dac-o priveşti superficial. Ce te faci însă că sunt mulţi care au primit moştenire de la părinţi o casă, de multe ori la ţară, dar asta n-are importanţă, pe care-o păstrează, fie din motive sentimentale, fie pentru a avea un loc unde să se poată retrage în concedii sau wekend-uri. Vine-acu' bau-bau şi-i zice: grasule, bogătanule, scoate banu' că te belesc!
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Obsesii comunistoide Empty Re: Obsesii comunistoide

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum