Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Romanii nu vor sa sa munceasca?!

In jos

Romanii nu vor sa sa munceasca?! Empty Romanii nu vor sa sa munceasca?!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Dum Iun 22, 2014 7:09 pm

Romanii nu vor sa ce?
Sa munceasca?!

Fur din alta parte :

O compania japoneza, care are o fabrică la Dej, caută cu disperare 800 de angajaţi, şi nu găseşte. Ei ofera pana si bani  gratis la angajare, un bonus de 200 RON si ca sa stie toata lumea au lipit pe toţi stâlpii in satele din imprejurimi afise prin care localnicii sunt informaţi că se pot angaja la fabrica de piese auto Fujikura din Dej, pe un salariu de încadrare de 850 de lei, tichete de masă pentru fiecare zi lucrătoare, bonus de prezenţă, de calitate şi de producţie + transport gratuit.
Deşi japonezii se asteptau ca o sa fie bătaie pe viaţă şi pe moarte pentru locurile anunţate, lucrurile nu au stat aşa. La ora fixată, la interviu au venit doar patru oameni din care trei au fost angajaţi, pe loc, în timp ce al patrulea a fost respins.
Primarul comunei Panticeu unde au aparut aceste afise a oferit si o explicatie pentru interesul scazut al romanilor fata de munca: "Sunt şi oameni fără locuri de muncă şi care nu vor să muncească, unii sunt cu paharul în timp ce alţii sunt mai slabi de minte, şi nu ai ce să le faci. Eu chiar nu îi pot înţelege".
Un tanar intervievat a strambat din nas cand a auzit de salariul  oferit: "Mai bine stau acasă decât să mă duc până la Dej. Nu stau lucrurile cum le prezintă ei. Salariul zic ei că e 850 de lei dar netul e mult mai mic. Mă duc cu ziua, la coasă, şi fac mai mulţi bani decât fac ei într-o lună".
Care o fi cauza pentru care nu se duc romanii sa munceasca?
Romanii nu vor sa sa munceasca?! 1_69-465x390

Deci ..
Romanii nu vor sa ce?
Sa munceasca?!


Pai da de puturosi ce sunt romanii sunt cica cam un milion in Spania, cam 800.000 in Italia si naiba stie cati mai sunt pe nu stiu unde. Alti "putori" se spetesc (sau se speteau) prin Israel  unde platile nu ar fi chiar cine stie ce tinand cont de mediul "poluat" ( cu Semtex, trotil si rachete Kassam) .. Prin Grecia auzisem de vreo 2 care "leneveau" prin constructii (e drept ca castigau si bani de o sticla e mastica pe zi! si le mai ramaea ptr casa, masa , sosete si ceva de trnis pe acasa) ...Aud de unii prin Portugalia (desi cica Portocalia are ceva probleme)

Mai aud de unii care tipa ca romanii e putorosi  rau. Ca cate unu are nevoie de un ins- doi sa sape santuri, sa sape gropi ptr latrina din epoca de scandura (cacastoare  din scanduri cu inimioara de aerisire decupata in usa. Se poa si fara inimioara da pute si mai rau!!) samd. Cica ar da 100 lei noi, hakleala, un kil de vin cafea si un pachet de tigari pe luna da nu gasesc oameni. Sau un sinistru puturos (UNPR) de a lu’ Boc se plangea ca ma-si nu are cine ii prasi porumbu (de ce sinistru nu punea mana pe sapa nu stiu. Ptr ma-sa!!) Ma rog am zis a lu Boc ptr incadrarea in timp ...ca nu m-ar mira ca si azi vre-un jmecher cu SEL sau seria 700 sa zica la fel ...

Mereu esplicatia este aceiasi - multi oameni in carciumi!! Ca ajutoru social samd.

Dar cat este ajutorul social (venit  minim garantat)?
Dupa cate tin minte 141,5  de lei! (cautati si voi venit minim garantat)
Nu prea ar fi suficent ca sa stai in crasma toata ziua… sau poa la tara tuica si berea sunt mai ieftine decat apa plata!!

Dar chiar si asa sa faci 100 de lei pe zi plus tigarile haleala, pileala si cafeau ar fi bine da?
Asta nu inseamna decat un singur lucru : cei care pot  (sa sape santuri, sa dea cu tarnacopu) au alte surse de venit (mai o slujba de 12 cu 24 care le lasa timp de carciuma, mai alte venituri nedeclarate adica “ciubucuri”, expediente samd samd) si cei care nu pot .. nu pot (babe, mosnegi basinosi samd), Plus multi altii sunt prin Spania, Italia, Grecia  samd …ba si Ungaria!!

Acum sa mai zic ceva:cat costa litrul de benzina? Dar de motorina? Undeva spre 6 lei nu?Adica peste 1 euro.. De aici si un kil de cartofi ii platesc in Bucale cu 2-2,5 lei , fasolea cu peste 4 lei samd .. De fapt se zice ca motorina (transport de marfuri, tractoare , combine samd) este mai scumpa ca in Jermanika, ca si unele alimente sunt mai scumpe ca in Jermanika (ulei, salam, samd).. Energia nu stiu cu cat este mai scumpa insa cumparam gaze din Rusia la preturi mai mari decat aceiasi Federlanya Gazpromaya Republika (aka RFG). Si urmeaza ca pretul gazelor sa se “liberalizeze” adica sa creasca!! Sa nu mai zic ca TVA ul la haleala ..

Pricepiti?
Pretul vietii risca sa fie mai mare in Romania… si leafa mica mica ca aia de furnicoi (care era mic decat aia de furnica care era mai mica decat flacara de aragaz in 988!)

Deci in legatura cu anuntu.. Sa zicem ca te angajezi ptr 800 de lei .. cat primesti in mana?  Mai iti ramane si de un pachet de tigari (parca minim 12,50 lei) si o bere (o juma de litru 1,75 in unele locuri ieftine) pe zi plus haleala si restu?
Ma rog muierile moraliste (si prostii) vor zice ca se poa si fara tigari.. si fara bere samd. Insa din pacate ptr ei suntem in Europa nu in China nu in Africa Neagra. Daca am fi acolo macar am avea energie mai ieftina si taxe mai mici …
Insa noi suntem in Europa. Si ni se cere o cestie cam dihotomica – taxe si preturi la nmergie la nivek european si leafa la nivel african..
Asa ca uneori nu se renteaza sa muncesti in Romania. Si fiindca nu se renteaza cei care ar putea sa munceasca la sapat santuri, dat cu tranacopu,  montaj samd etc se afla azi in Spania, Italia, Grecia samd. Nu prea multi in Jermaika ptr ca nemtii au o preferinta ptr zonele musulmane …
Japii din stire au aflat de abia acum. Peste vreo 20 de ani o sa afle si “inteligentii” nostri!!

Si daca este vorba de puturosi apai gasiti mai multi in :Austria, Belgia, Danemarca, Franţa, Germania, Grecia, , Italia, Irlanda, Luxemburg, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Slovacia, Slovenia, Spania.(adev.ro/mqpdfj)

Da tineti minte : asa (lefuri africane si impozitare europeana) nu se poate!!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum