Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa ne radem cu si de “expertii societatii civile” din Romania

2 participanți

In jos

Sa ne radem cu si de  “expertii societatii civile”  din Romania Empty Sa ne radem cu si de “expertii societatii civile” din Romania

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mar Aug 12, 2014 4:35 pm

“În România prețul gazului este ținut artificial scăzut fiindcă ar trebui să fie la paritatea celui din import. Dacă piața ar fi liberalizată, posibil prețul ar scădea. Până la sfârșitul anului, piața ar trebui să fie liberalizată pentru utilizatorii non-casnici, iar până în 2018 să se liberalizeze și pentru consumatorii casnici. În prezent, în depozitele din Europa există o cantitate mare de gaze fiindcă am avut o iarnă blândă. De aceea, în acest moment, prețul este scăzut”, arată Otilia Nuțu, expert în energie, Expert Forum.
http://www.romanialibera.ro/economie/companii/care-este-pretul-corect--al-gazului-din-romania--346037#ArticleComments

Mai este  ceva de comentat ?
Pesemne ca “experta” sufera din cauza ca a luat masterul  în Politici Publice la Universitatea Central Europeană. Central European University din Budapesta. Si ca acu’ gandeste prea mult in ungureste – stiti voi limba aia in care “biped” nu  inseamna “kétlábú” (google translate) ci un soi de handicapat!!!
Ce  ma ingrijoreaza este ca ar fi si “expert” consultant al Băncii Mondiale!!!

Da ma rog explicabil daca ne uitam und elucreaza : “analist de politici” la Candole Partener : Based out of Prague and Bucharest, Candole provides policy, market and transaction analysis to firms operating and investing in central and southeast Europe. Ma rog cehii ne cam parlesc …si Candole se pare ca e interesat de “regnerabile” unde CEZ are interese mari in .. Romania!!! Ca cum zic ei insiis Candole clients are typically investing or operating in highly regulated markets vulnerable to political interference and rapid regulatory change. We do not assume official pronouncements to be either valid or accurate. Nor do we presume that formal institutions and procedures have great value in explaining how decisions are taken Adica pe slau ei fac lobby! Coruptie legalizata adicatelea… (http://registruldelobby.ro/en/members.htmlf)
Clar? Gagica vorbeste ca o lobbysta adica bagi fisa si tonomatu canta ce doresti!!

Da oare cum gandeste ea dpv economic (ca e si absolventa de ASE)
Transelectrica este obligata sa asigure dispecerizarea cu prioritate a energiei electrice produse de termocentrale. Practic, prin aceasta hotarare, producatorii de energie mai putin rentabili vor avea prioritate in fata altora mai profitabili.
http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-14619986-interviu-video-otilia-nutu-expert-forum-despre-efectele-privind-favorizarea-termocentralelor-factura-consumatorul-casnic-mai-mare-5-8.htm

Intrebare : ce s-ar intampla daca am inchide nerentabilele termocentrale? Uf. Simplu : intr-o f proasta zi ne-am duce Dracului!! Fiindca hidrocentaralele nu ar putea livra (nexam apa in lac neaxam electricitate!!) . Fiindca “regenerabilele” eoliene si solare sunt cam cu cantec . Mare si costisitor!! Adica suntem siliti sa “tinem” nu mai stiu ce termocenmtrala in “asteptare” ca daca vantu din Dobrogea sta 45 de minute hales bules ales futesste!!
De altfle exista si ceva  numit renta diferentiata (adica in junele dome4nii cam extrem de necesare pretul este dat de ala care produce cel mai scump .. ca sa fie pe piata!!)

Si nimeni nu zice ca CEZ primeste dragul de el subventii. Cum ca care CEZ ? Asta : České Energetické Závody adica Centralele electrice cehe si este o companie cehă multinațională de stat cu sediul la Praga care produce, distribuie și comercializează energie electrică în mai multe țări din centrul și sud-estul Europei!! Adica subventii romanesti pentru statul ceh!!
Grupul CEZ este prezent pe piaţa românească încă din anul 2005, odată cu preluarea companiei de distribuţie Electrica Oltenia SA. Afacerile Grupului CEZ în România sunt reprezentate de cele 8 companii - CEZ Distribuţie, CEZ România, CEZ Vânzare, CEZ Trade, Tomis Team, MW Invest, Ovidiu Development şi TMK Hydroenergy Power.
http://www.economica.net/profitul-cez-a-scazut-cu-32prc-afectat-de-reducerea-subventiilor-pentru-energiile-regenerabile-in-romania_85856.html#ixzz3ABhOE9yl
Adivca a dreecului Statu Roman obliga pe CEZ sa distribuie prioritar energia termo nu pe a eoliana!!

Uite d’aia nu de Voiculescu tragem pisicu de coada!!!
Sa ne radem cu si de  “expertii societatii civile”  din Romania Basescu+voiculescu+ziua
Ca s=of i infruptat varanu'
Sa ne radem cu si de  “expertii societatii civile”  din Romania Images?q=tbn:ANd9GcTAm8BtI1oE3t1Z1mzWh80S7EId5s-EGzi5UndMQMZS8_VPCGg3ng
da mai sunt si corcodeii, ccrocdilii si crocoleii inclus aia de pe Valtava!!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sa ne radem cu si de  “expertii societatii civile”  din Romania Empty Nene Ghita,

Mesaj  Intrigat Joi Aug 14, 2014 8:56 pm

In primul si-n primul rand, la multi ani si multa, multa, da' multa sanatate sa-ti dea Dumnezeu! Iarta-ma ca-ti spun asta abia acum da' inteleg c-a fost ziua matale nu demult. Si-apoi mai inteleg c-ai avut niste probleme cu sanatatea, sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si daca pot fi de ajutor, aicea sunt! Parol!

Nene Ghita, dac-ar da Dumnezeu mintea matale astora de ne conduc, apai stiu ca ne-ar fi bine! Nu glumesc, si uite de ce nu glumesc: tocmai am intrat (de adio) pe oficina scarboasa de-i zice Pravda lui Burci "baby broker" si-l vad pe "istoricul" Marius Diaconescu stergand pe jos cu tatuca Ilici ca vezi Doamne, n-a vrut unire cu Basarabia in 1991. Individul asta, pe care tocmai vazui ca-l prinsesi matale, mare "demitizator" al istoriei romanilor, vezi Doamne, cot la cot cu marele Boia, nu se jeneaza defel sa toarne o gramada de horseshit, vorba lui Obama, cand vine vorba de "Unire" si de "inaltimea" politicienilor din 1918, care cica fusera zmei, si astia-s lasi rau, cum lasi au fost si aia din 1940, care trebuiau sa infrunte alea 3000 de tancuri ale lui Jukov (Suvorov, saracul) cu pieptul dezgolit. "Inaltime", pe dracu, nene Ghita! "Romania" ramasese in ciotul dintre Prut si Siret, Valahia era mulsa de petrol si cereale cu eficienta nemteasca de Herr Ludendorff si Mackensen, Dobrogea tocmai o pupam de adio (si a de nord, si a de sud), Ungaria ne sfeterisea toata zona subcarpatica, Rusia se apucase entuziast de bolsevism si semnase toarsu Lenin Brest-Litovsk, ba mai mult, austriecii intrasera in Ucraina sa dea "ajutor" contra bolsevizarii si eram cam inconjurati, asta a fost maretia alora de la 1918! Am luat si noi ce-am putut dupa ce pierdeam si parul din cap (eram colonie germana pe bune!) si "inaltimea" alora a fost descrisa exact de Henri Berthelot exact asa cum o meritau! Bine, nici n-aveam ce face, dupa parerea mea, ca altfel zic eu ca vorbeam la Bucuresti pe limba lui Attila, nene Ghita! Nici gubernia Basarabia nu era prea entuziasmata de perspectiva, da' presupun c-a zis ca decat sa faca Ceapaev plimbari pe-acolo cu tanceanka si mitraliera, mai bine cu boierii si jandarii de la Bucuresti. Si nu s-a inselat, ca poate avea parte nu de palmele jandarilor, ci de un Holodomor, acolo...

Ei, nene Ghita, unul care "demitizeaza" istoria romanilor si in schimb mitizeaza o unire din 1918 care n-a avut nimic mitic in ea si urla la tovarasul Ilici c-a ratat o sansa "istorica" in conditiile in care moldovenii nu se prapadesc de dragul nostru, nici noi de-al lor, cum dracului s-o chema? Sau in solda cui o fi unul care demitizeaza si mitizeaza dupa plac, ma intreb eu?

Intrigat

Mesaje : 25
Data de inscriere : 16/01/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum