Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

V-am putea sa va mai mintim .. si va MINTIM !!

2 participanți

In jos

V-am putea sa va mai mintim .. si va MINTIM !! Empty V-am putea sa va mai mintim .. si va MINTIM !!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Iun 02, 2010 11:41 am

Vladescu a zis ca pana acu ne-au mintit ( mai precis pe aia de i-au ales ) . Ca ar putea sa ne mai minta inca cateva luni dar prefera sa recunosca cinstit ca nema marafetu .
La cat de responsabil s-au purtat cred ca Vladescu minte in continuare ... FMI ul a pus conditii ... Ratarea imprumutului cu FMI scade ratingu de tara si ori nu mai gasim credite ori le gasim la preturi foarte mari .
Fiindca ii cred cand zic ca nu mai sunt bani ... Cred ca i-au kentuit cu un entuziasm bezmetic si acu de vad blocati .... si mai mint fiindca chiar si din ce nu mai e doresc sa-si traga "partea" .
Si mai minte si cand zice ca cum ca :"Am fi putut să minţim încă şase luni să vedem ce se întâmplă, sa spunem că Europa merge bine, că România merge bine, ". Fiindca orice om care este cat de cat atent stie ca in Europa sunt probleme financiare .
Si mai mite cand zice "Europa merge prost, iar România s-ar putea să mearga şi ea prost". Findca nu s-ar putea ci sigur merge si va mai merge prost. Fiindca Romania este economic dependenta de Europa si deci nu poa merge mai bine dand programul regimului basesc este sa nu faca nimic. Suntem sa zic asa o economie comandata si deci strict dependenta de economiile de comanda ( de exemplu fabricam ceva piese de schimb ptr automobile germane . Daca firma respectiva vinde mai putine , noi vom vinde mai putine piese sau chiar nici una - firma va prefera piesele produse in Germania ca sa protejeze economia germana si deci ... )
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

V-am putea sa va mai mintim .. si va MINTIM !! Empty Re: V-am putea sa va mai mintim .. si va MINTIM !!

Mesaj  Cârcotaşu Mier Iun 02, 2010 2:36 pm

Ghiţă Bizonu bate câmpii:
Daca firma respectiva vinde mai putine , noi vom vinde mai putine piese sau chiar nici una - firma va prefera piesele produse in Germania ca sa protejeze economia germana si deci ... )
Bre Ghiţă, tre' să fii tare nătărău să-ţi închipui că dacă Mercedes fabrică-n România neşte repere, că doară acilea-i mai ieftin, le va produce şi-n Germania unde-i costă de 5 ori mai scump. Să crezi că pă ei îi dore-n cur de protejarea economiei germane, e cel puţin o naivitate.
Problema e simplă: Se vând mai puţine merţane, cererea de repere e mai mică etc.
Sorry, da' ţine-te de tancuri! Basketball
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum