Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Euro PA !!!!

3 participanți

In jos

Euro PA !!!! Empty Euro PA !!!!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mar Apr 13, 2010 8:36 pm

radeti voi radeti da' scroafa-i moarta-n cotetz si nici vaca nu face prea bine ca sta cu picioarele-n sus.
Sunt niste semne cam nasoale ca Europa si visul trotzchist al SUE tind sa se fasaie .
In Nemtzia poponatia spera ca prin 2025 energia va fi ori solara , ori eoliana ... (dupa stiinta mea s-ar putea ca energia asta sa nu ajunga, mai ales prin noienbrie . Da poate o sa puna o haina-n plus , vorba lui Ceasca).
Ecotampitii Eropei e morti de placere ca au descoperit ca etanolul poate fi folosit in motoarele Otto (ce noutate! Oare in toata lumea degeneratiile mai tinere sunt ignorante?) si au inventat cuvantul biodisel . Urmarea - creste pretul alimentelor
Ca sa nu zic ca au cam crescut preturile de consum, ca urmare a introducerii monedei unice ( de ce unii de la noi se grabesc s-o introduca, mister. Pesemne ca sa scada consumul popular).
Si ca sunt in zona economica . Io personal doresc fondurile lor de finantare , dar nu pot sa ma abtin sa observ unele derapaje ciudate : alinierea preturilor. Pai scumpilor e cam tembela (si nu ma refer ca e culmea ca tigarile sa aiba acelasi pret indiferent de calitate si lungime sau idem bauturile) .
In Regatu Unit se pune la cale un referendum de dezunire . Si nu e singuru' loc in care uniune inseamna dezunire. Si draCii mei sunt locuri destule in UE unde se poa' ajunge la despartiri . Pai numa-n Frentia 2 clare - Corsica si Bretagne - si posibilitati pentru alte nu'sh cate - Euskadi, Provence , Alsacia, Lorena ... Italia are si ea nebunii cu Padania . Spania ?! pai bascii de cand pun bombe ?
Cum s-ar zice sunt probleme , dar sunt tratate-n stilu comunist : bagam gunoiu sub covor !
Problemele care par a se ridica in fata Europei sunt :
1)energetica
2)economica in general
3)institutiilor
4)demografica
si sa nu uitam interactiunile cu alti mari competitori mondiali
.

1) energetica. Solutiile "ecologiste" , alternative sugereaza faptul ca Europa se asteapta la necazuri in acest domeniu. Fie din cauza epuizarii resurselor , fie din cauza lipsei de control asupra acestor resurse. Europa are o mica problema - este dependenta de resursele de gaze si petrol neeuropene. Depinde de Rusia si bazdacii ei pentru gaze si de bunavointa americana pentru titei (doctrina Mahan - cautati amiral Mahan pe net!) . Findca americanii controleaza traficul naval . Ori asta inseamna sa respecte interesele statelor de care depinde si sa se plieze lor . Si daca uncle Sam Shylock va considera ca el are mai multa nevoie de titei decat UE (ca sa pastreze transmisiile automate pe SUV uri sau mai multe instalatii de aer conditionat!) unde credeti ca va trimite petrolierele (chiar aflate sub pavilion strain) ? Si sa nu uitam ca sunt state importante in Europa unde ecotampitii au reusit sa impuna renuntarea la energia nucleara si carbune ... in favoarea gazleor importate din Rusia !

2) economica in general. Europa unita se lauda cu 450 milioane de locuitori , deci o piata de 450 milioane de consumatori cu un standard de viata in general relative ridicat - (desi locuitorii Romaniei si chiar impreuna cu cei ai Cehiei nu egaleaza consumul locuitorilor Olandei) si potentialul ei stiintific si tehnologic (real) sunt un suport favorabil pentru pronosticuri optimiste, desi in domeniu IT este dependenta de Uniunea Sovietica Ailalta.
Dar Europa duce lipsa de suficente materii prime si mai ales energetice. Ori accesul al acestea este controlat de altii. Si daca credeti ca e careva sa se bucure de (prea multa) concurenta , apai va inselati . Si lipsurile energetice pot scadea nivelul economic si cel de trai . Pare o proiectie (prea) pesimista dupa ce relativa penurie produsa de socul petrolier din anii 70 a provocat cresterea tehnologica europeana - o industrie mai performanta dpv al randamentului termic si la decuplarea economica a Europei fata de USA – dar devine posibila de la un anumit nivel in jos. In afara de aceasta se poate observa ca in domeniul brevetelor Europa nu este chiar campioana absoluta si ca nici in stiinta propriu zisa nu straluceste. Incearca sa remedieze dar intelegerea de la Lisabona este in buna parte cam utopica si lasa mult loc jocurilor birocratice si ale raportarilor ceausistoide (adica ne strangem din 12 tari, discutam cam teoretic despre rezultate subtiri rau , bem ceva impreuna – symposion asta inseamna !! – si apoi scriem rapoarte mult exagerate . Multumesc frumos , am avut vfeo 2 comunicari “stiintifice” internationale sprijinite cam pe nimic .De baut am baut BINE! De vreo 5 ani ,spre paguba mea ,refuz sa ma mai pretez ).
In afara de acestea , Europa este paradisul reglementarii ... cred ca depaseste si fanteziile trecutului regim . Ori prea multa reglementare strica. O uniformizare economica (aceleasi preturi peste tot) risca sa blocheze cresterea economica , macar in regiunile "periferice" cu nivel de dezvoltare mai scazut.
Pesimist ? Da. Dar cresterea preturilor provocata de moneda unica si biocombustibili nu ma face prea vesel . Dimpotriva imi aduc aminte de o cartulie europeana : Poney Dragon. SF bine-nteles!
Si Europa mai este tributara exportului in SUA . Orice gripare a pietei americane are rapid consecinte negative in Europa . Intrebati Germania. Insa piata SUA risca sa se restranga din cauza exporturilor asiatice . Si in plus Europa se vede concurata pe propria ei piata de exportatorii asiatici ….
Si sa nu uitam presiunea asupra resurselor naturale exercitata de China .

3)institutiilor. Cum am zis Europa (unita) este paradisul reglementarii . Dar , pentru a fi eficienta reglementarea centrala a birocratiei bruxeLOAZE trebuie sa treaca de ambitiile birocratiilor nationale. Si atunci se trece la "regionalisme". Si marile egoisme nationale vor fi inlocuite de mult mai multe egoisme locale. Pana la urma se va ajunge ca regiunile bogate ale Germaniei sau Olandei sa imite exemplul Padaniei si sa protesteze impotriva subventionarii puturosilor din Portgalia, Sicilia ca de Moldova ce sa mai zic ?! SI sa refuze . Ar fi sfarsitul UE. Asta in cazul in care toti membrii UE joaca cinstit. Dar eu banui ca sunt unii necinstiti. care promoveaza regionalismul la altii pentru ca sa obtina redesenarea granitelor europene. Si tare mi-e frica ca la finalul UE vom admira eine Grosse Deutchand in granitele de la 1 aprilie 1939, ba nitel peste Lorena, Tirolul de Nord, poate Giulia Friuliana si Danzing... Si m-as mai gandi la subectu de joi vechile posesiune Kanaesti Slovacia si Croatia .Si nu-mi vorbiti de inviolabiliatea frontierelor , caci s-a prescris ! Si-n general in ultimii 16 ani ordinea de drept internationala e tandari.

4)demografica. Este une kleine problema . Dupa ce generatia mea (aia din UE) a fost incurajata in numele libertatii , modernitatii si altor prostii sa nu se reproduca suficient - si sa nu uitam ca poate aici se gaseste si explicatia unei parti din cresterea nivelului de trai din anii 70 si poate pana acum - UE descopera ca ii trebuie mai multi lucratori. Poate in naivitatea ei sa creada ca tarile estice ii vor satisface nevoile de mana de lucru . Eroare , tarile estice au copiat modelu' .
Nici Ucraina nu sta mai bine la capitolul demografic ... Singura solutie este importul de populatie. Dar este o diferenta fundamentala intre emigantul italian Gastabeiter din anii 60 si emigantul magrebian. Primul facea parte din cultura general europeana. Al doilea este exponentul altei culturi . SI daca cativa emigranti pot fi integrati nu este cazul sutelor de mii . (paralelea istorica . Gotii, vandalii, francii, longobarzii erau sedusi de cultura romana. O respectau. Au preluat-o. Dar , in Orient arabii mandri ca sunt poporul ultimei revelatii au arabizat Siria, Iracul, N Africii . Pricepiti?) . Sa nu mai zic de posibila emigratie chineza (astia se considera singurii oameni civilizati de pe pamant. Stiti ce-i aia Imperiul de Mijloc? China ! Sus e raiul , jos e iadul si China la mijloc. A ceilalti, de langa China? Barbari !!!! Diavoli straini - si daca iti zice un chinez diavol strain nu-i cazul sa te superi daca esti tratat stimate si onorate diavol strain).
Nu , nu sunt adeptul ciocnirii civilizatiilor. Pot coexista , dar se influenteaza in zona de conatact. Si Europa va deveni intreaga o zona de contact. Ori o populatie imbatranita va fi silita sa accepte multe novatiii (musulmanu care are grija de tine te trateaza bine , dar are grija sa nu manaci porc ! Salamu a disparut!! [chiar foate bine ! Scade colesterolul !! ] La inceput intelegi ca aia e ora lui de rugaciune, dar peste 3 ani poate o sa te rogi si tu. El la Allah, tu la Maica Domnului, ca-i ora de rugaciune!!! ) si nu ma refer doar la bucataria araba sau chineza (oricum mai buna decat junckfundu amerloc). Asta risca sa devina o cucerire interna ... oricum nu va mai fi Europa.

La toate acestea se adauga si implicatiile externe. Am citit ca gagii de la Rand Corporation nu dau ptr UE un termen mai mare de 15-20 de ani. Nasol. Nu zic ca Rand are fir direct cu Al de Sus (nici macar cu Al de Jos) zic decat ca-n genral cand ei fac un pronostic (Rand) lucreaza deja in sensu' asta de cativa ani buni/rai (depanda unde de ce parte te afli !). Ar mai fi de discutat cate fonduri europene au fost investite-n Amerlocia , si asta nu din prea multa sete de castig ci de frica trotzchistilor eropeni.
Apoi criza economica majora din Amerlocia prejudiciaza grav economia europeana.
Rusia , este eine alta grande Problem. Are resurse cacalau si Europa priveste cu pofta la ele. Resursele (naturale) ale Rusiei ar asigura UE titlul de prima economie mondiala. Dar, Rusia nu le va oferi din generoziate crestina. Mai rau, Rusia este de peste 2 secole unul din jucatorii importanti pe scena politica europeana. Si mai rau este un stat expansionist. Geaba-l criticati pe Putin , asa l-a facut ma-sa : rus. Cred ca mai degrab v-a incurcat calculele (facute superficial ) prea optimiste. Tineti minte , rusul viseaza Rusia : sirokaia i strasnaia (mareata si puternica) in toate sensurile. Daca ati uitat nu e vina lui! Si oricum v-a zis-o si Blandiana in Declaratia de la Budapesta.
China - ultimul gigant intrat pe scena. De Gaulle a zis ca atunci cand China se va trezi va cutremura lumea. E pe cale sa se trezeasca. Problema e ca dzvoltarea ei preseaza asupra resurselor mondiale, ramand mai putin pentru altii. Riscul cel mare consta mai ales in captarea resurselor energetice ale Rusiei. Ori trecerea pe gazogen a automobilelor in Europa ar insemna colapsul ei economic ...
Si in mai este tigrul indian ce pare a iesi din cusca . Vam setos de petrol si el.

Sa nu uitati – in urma cu vreo 40 de ani dupa ce s-a calculat cat consuma SUA
din resursele mondiale s-a zis ca Pamantul nu are resurse ptr inca un consumator ca SUA. Si chinezii au inceput sa mance si sa aiba autoturisme …

D'aia Euro PA !!!

Macar de-am fi suficient de inteligenti sa scoatem ceva parale pentru convergenta . Da se vede bine ca nu suntem . Noi adica aia de la guvernare !
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Euro PA !!!! Empty Re: Euro PA !!!!

Mesaj  mig Mier Apr 14, 2010 5:57 pm

Nene Ghita, cu permisiunea d-tale ma inscriu si eu la cuvant.
Noi ne-am mai intalnit si pe alt blog, da' chiar si in virtual se cere permisiune sa intri in discutie ;asa ca daca ma accepti, eu cand am timp si ma pricep mai bag cate o "prostare".
Imi place ca aici e structurat pe teme bine definite, asa ca putem sa ne incontram pe "specialitati";gata cu laudele,si sa stii ca daca e cazul si daca am argumente eu te combat , ca intre "batrani si nostalgici" cum zicea un tinerel, stii mata care.
Sa revenim la cestiune, adica la UE.
Problema este ca nici pana acu' nu s-a hotarat ce o sa fie (daca o sa mai fie ) aceasta structura.La ora actuala circula luate de curenti (a se citi lobby) patru concepte:
-federatie
-confederatie
-zona economico-monetara
-uniune euro-atlantica
Asa ca pana acum s-a realizat o struto-camila.
Din punct de vedere politico-administrativ ar semana cu o federatie(sau confederatie, nu prea stiu ce sa zic) tinand cont de dualitatea ei(in acelasi timp supranationala si interguvernamentala) dotata cu putere legislativa (partajata intre Parlamentul European si Consiliul UE), functie executiva (exercitata de Comisia europeana si Cosiliul european) , putere judecatoreasca (CJUE) bazata pe principiul subsidiaritatii din cate inteleg, institutii economice( Curte de Conturi, BCE) si evident, doi presedinti (Van Rompuy+ala pe 6 lunia).Are chiar si o constitutie, chiar daca nu se numeste asa si chiar daca dupa rasfoirea cuprinsului te adoarme...
Economic, a ramas strict o zona economico-monetara(despre social nu se mai vorbeste absolut nimic, nu exista politici comune pentru locurile de munca, somaj ci numai niste simple orientari).
Din punct de vedere al securitatii, este o zona euro-atlantica,NATO hotaraste ce si cum, ca daca e sa ne bazam pe Eurocorps....
In clipa in care se vor pune de acord asupra formei de organizare, se va putea trece la politici structurale coerente;pana atunci , aceasta forma de organizare emite recomandari si directive.
Acuma d-ta o sa zici, ce ai scris d-ta pana acu' e opera imaginatiei tale bolnavicioase, prea se bat cap in cap multe, prea e complicat...ei bine nu, cee ce am scris e realitatea pura...
PS Stiati ca Barroso a fost in tineretea lui rivulutionera maoist?

mig
Vizitator


Sus In jos

Euro PA !!!! Empty Mig , esti bine venit .

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mier Apr 14, 2010 7:16 pm

Insa asa ca o obseervatie generala - cand deschizi un subiect in mod public este normal ca cine doreste sa isi dea cu parerea. Altfel ultilizezi mailul . Si pe un forum - sa zic asa doresti dezbatere. De fapt vreau sa zic multumesc ...
In ce zici matale este un mare adevar : struto-camila . Insa acesta struto-camila este in devenire .. si se pare ca curentul federalist s-ar putea sa iasa in frunte . Ma rog s-a ajuns aici dupa ce a s-a inceput cu Piata Comuna si Piata Comuna a evoluat .
Si da, am azuit de tineretea rivolutionera a lu Baroso si sa zic aa ma indispune teribil .
Si deespre imaginatia mea bolnavicioasa, ei bine ea vede ca viermele este in mar si ca sunt semne ca inainte de a se naste UE , federala, confesderala cam prezinta simptomatologia finala a imperiilor !!!!
PS : am vrut forumsi nu blog pentru ca fiecare sa poa sa zica ce vrea. Inclus sa bage subiecte !!
Asa ca nu te jena simte-te ca la tine acasa !!
PPS : daca o sa ne incontram ... asta e . Poate te-ai prins ca prefer controversele .... firtiselilor reciproce .
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Euro PA !!!! Empty Re: Euro PA !!!!

Mesaj  mig Mier Apr 14, 2010 8:11 pm

A propos de Germania...
Ma incontrasem cu altcineva pe tema "cine a iesit mai bine din criza" Germania sau Franta;eu am zis ca Germania si am venit cu statistica plictisitoare care sa dovedeasca ca vorbesc fundamendat;omu' la rindul lui a tinut-o mortis ca nu si nu ca Franta asa si pe dincolo...ma rog fiecare cu parerea lui n-am mai insistat.
Acuma vine partea mai dura :unii economisti germani au propus scindarea zonei euro in doua:o zona "marca germana" cu Germania-Danemarca-Belgia -Olanda plus cine o mai merita( adica tari cu deficite tinute in frau si cu economii orientate spre export ca modalitati de iesire din marasm ) si o zona "franc francez" adica Franta-Spania-Italia-Portugalia si cine o mai pica (economii cu deficite mari, fara strategii coerente de iesire din criza).
Adica 'geaba s-a straduit Mitterand sa redenumeasca deutchemark -euro?Adica d-ta sa ai dreptate in ceea ce priveste grosse Deutschland?

mig

Mesaje : 16
Data de inscriere : 14/04/2010

Sus In jos

Euro PA !!!! Empty mde ... insa la lansarea euro

Mesaj  Admin Mier Apr 14, 2010 9:02 pm

Kohl a zis ca moneda unica este p problema de pace sau razboiin sec XXI ....Nu-mi cere surse ... m aruncat ziarl ca un prost !!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 89
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

https://vremea.forumgratuit.ro

Sus In jos

Euro PA !!!! Empty Re: Euro PA !!!!

Mesaj  mig Mier Apr 14, 2010 10:54 pm

@Admin
Nu, nu cer surse.Eu sunt economist si am defectul ca atunci cand vorbesc de treburi economice nu casc gura la ce spun astia prin mass-media, ma uit in cifraraie atit cat am acces;dar chiar si in economie uneori poti intui lucrurile fara sa poti sa ai acces (din varii motive ) la surse( ex imprumutul facut de noi la FMI, unde smecherii o sa ceara dovezi ca banii s-au dus unde s-au dus dar e mai mult ca evident ca nu ai cum sa aduci probe ).
Va cred ca d-l Kohl a spus lucrul asta (nu el a raspuns la o intrebare de genul"Credeti ca economia Germaniei va deveni una a serviciilor?" cu "Doamna, credeti ca putem trai tunzindu-ne unii pe altii?" sau ma insel?) da' vedeti ca tocmai aici e shmilbliku'(vorba lu' Coluche).
Numai ca la capitolul istorie stau cam slabut asa ca mai multe amanunte nu mi-ar strica.

mig

Mesaje : 16
Data de inscriere : 14/04/2010

Sus In jos

Euro PA !!!! Empty Re: Euro PA !!!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum