Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Serviciile e in toate. Unde dracu mai este democratia? Da poporu (demosu' adica)?

In jos

Serviciile e in toate. Unde dracu mai este democratia? Da poporu (demosu' adica)? Empty Serviciile e in toate. Unde dracu mai este democratia? Da poporu (demosu' adica)?

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mar Feb 03, 2015 11:51 am

Ma mira ca ninemi nu spune niste cestii despre scandalurile combuinate sau Scandalul continuu la care asistam ..
Nu ma intreb cine a dat ordinu' "Beleste-i fa Kodrutzo!" si nici nu plang de mila cercetatilor care se transforma in ciocarlani si privigheciori : Lasati-ma sa-i cant!. In definitiv acuzatii sunt fiinte sociale - au furat impreuna si nu vor sa fie singuri .. ci in "famiglie" .
Nu ma mir nici de acuzele aruncate ca Coldea, ca Ponta, ca Guitza tv de nu mai distingi om de persoana si bashit de "pucist".

Ce ma mira este ca "aparatorii Statului de drept" ala pus in pericol in 2012 nu se intreaba ce a mai ramas din Statul de Drept atat de clamat?!
Ca desi ingenu Plesu se mira ca o fetita cuminte si prostuta ramasa insarcinata Ceea ce se petrece în instituţiile fundamentale ale ţării, ceea ce văd pe toate canalele de televiziune, ceea ce aflu din ziare, toate mă fac să cred că ţara mea .... E ţara altora: a unei reţele de indivizi care au ajuns la vîrf prin grosolane manevre de partid, de familie şi de gaşcă. Faţă de ţara „lor” mă simt nu numai străin, ci pur şi simplu ameninţat. Sunt şocat cînd le văd portretele, cînd îi aud vorbind şi cînd mă gîndesc că ei îmi hotărăsc viaţa. Singura consolare, singura speranţă e că încă sunt informat asupra malversaţiunilor lor şi că încă se încearcă stăvilirea juridică a nesăţioasei lor ”eficienţe” noi , "pucistii" STIAM! Ca eficenta lor ne-a facut sa incercam "puciul constitutional" (Plesu si gasca lui sunt imbecili!) in 2012 da el unde era atunci?! Unde? la masa cu eficacii!!!!

Deci prima cestie de zis ar fi ca in 2012 s-a pus batista pe tzamablul coNruptiei (con adica impreuna - rupi si tu , rup si eu din bujetu lu Statu, taiem de la "asistati/" si marim kentuilile ptr basheni, videni, udre si plesi!). In 2012 Statul de Drepti era Coruptia ridicata la rand de lege organica!!!
Multumesc CIA, merkel, O'Laba samd !!!

A doua cestie ar fi ce pazeau toti astia - DNA, SRI, ambasada SUA, mUE samd .. ca Sefu' lu' Statu' stimp pe cine pazea: pe Udrea!!
Cat de credibil mai este MCV ul care dadea note mari Kodrutzei ?! Nu de alta dar dosarele sunt cu fapte cam vechi .. si care trebuiau anchetate de ani de zile! Din 2012, de dinainte de 2012 ... Sau atunci nu era momentul tovarasi?!

A treia cestie. Ce fel de "democratie" avem noi?
Ca ala Brucan zicea ca o sa ne trebuiasca 20 de ani s a"invatam democratia" insa azi dupa 25 de ani ...
Dupa 25 de ani constatam ca "democratia" noastra "datoreaza" cam mult "servicilor". Ca suntem o "democratie sub supraveghere" in care unii numiti sunt mai importanti decat cei alesi. Parlamentul este hulit si supravecheat .. serviciile insa nu .. ci mai rau!!

Presedintele iesit care nu mai iese pe stecla sa isi dea cu parerea (acu ar avea dreptu!) a lansat cestia cu agentii "acoperiti" . Ca Tontelu ar fi "acoperit" al SIE .... Fostul om de casa pestinetiala si PSD ist de Cluj (adica PDList sub acoperire) Maior de la SRi zice ca prea este plina de acoperiti.
A fost si Turcelu care se descoperea ca este "lt col sub acoperie" Dupa mine cam iombecil - da nu se stie! Insa derla Turcelu iese o intrebare - in ce calitate a facut el pe moderatoru' impartial la finala prezidentialelor din 2009 ? De ziarist "independent" sau de "acoperit" ? Cumva un "serviciu" si-a bagat piroarele in ea de democratie si a manipulat alegerile ?
In 2012 toata mUE s-a indignat ca un judecator al Curtiii Cosntitutionale ar fi fots amenintat cu arestarea. Azi ptr ca Curtea nu si-a dat avizul ptr niste legi care ar cam aduce aminte de RPR si Securitate un judecator este urmait penal si Zegrean acuza presiuni si amenintari la adresa CCR si Maior ot SRI aice voalat ca daca va fi un atentat terosit in Romania vina va aprtine CCR (totusi muftiul de Constanta zice de niste imani mai "radicali" veniti de nu stiu unde da Maior e prea intectual s ase ocupe de asa ceva!!)
Ce fel de democratie este asta unde seful servicului de supraveghere interna face presiuni publice asupra Curtii Constitutionale?!

In orice tara normala la cap din cand in cadn "se scutura sacul" cu "servicii" adica se face "rotatia cadrelor" . Obiceaiul la republicani este ca atunci cand se laege un nou prezidel sefii vechi sa se puna "la dsipozitie" ca ala nou sa puna pe altu. Insa dupa interviul ala Maior a trebuit sa isi dera demisia (ca autopedeapsa) INSA si mai ciudata este cum pe urma au inceput unii sa planga despre "victima" Maior!!! Cestie care mie imi arata ca maior a stat nitel prea mult in functie!!
A da.. imi mai aduc aminte de MRU promovat de la Serviciului de Informatii Externe in fruntea guvernului .
Da fiindca gramada nu avea varf, incepe si un sucar legat de gnl Coldea (gnl de armata "cu 4 stele"!) prim-adjunct la SRI . In mod normal si el ar trebui "rotit" ca e de vreo mai bine de 10 anisori pe fonctie insa ce s avezi? E unii care se agita vai saracu! ca poate FSB .. ?! e mai are prea multi admiratori personali - asa cum SRi are si "societatea sa civila" : Asociația pentru Implementarea Democrației (AID) care ce sa vezi? vrea sa fim supravegheati! A da // AID se [pare ca este bine "implemnetata" in bujet ..

Sau sa ne aducem aminte de STS .. Basescu suspendat mai avea dreptul la paza SPP si masina .. Ins ale benefica de telefoane "speciale" la garaj ... Seful STS a ramas bun in post... Oare la ce telefon vorbeste fostul?!

Sa nu mai zic ca SPP a prestat niste servicii mai particulare fostului .. servicii care excedeau competentele normale ale SPP si care cam incalcau prerogativele guvernului ...

Deci cine guverneaza Romania?
"Parlamentul" care da guvernul sau "servicile" prin oameniii promovati de un presedinte? Si ce se intampla cand presedintele "iese" din fonctie cf Constitutiei ( 2 mandate!) ?

Ca la final de mandate (2 - 10 ani) vaz o vanzoleala incredibila. aparatorii "statului de drept" de acu 3 ani dau de pamant cu "statul de drept" pe motiv de coruptie si "serviciile" se vazolesc intr-un mod nu chiar "institutional" ci mai degraba partizan ... antrenand dupa ele "societatea civila", presa samd adica zapacind de cap electorul .... pe banii caruia traiesc (extrem de confortabil!)




Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum