Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Semne proaste

2 participanți

In jos

Semne proaste  Empty Semne proaste

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mar Mar 13, 2012 1:20 pm

Sa va zic una … rea de tot.
Se pare ca ne asteapta vremuri nasoale dpv economic.
In primul rand din cauza zapezilor. Apoi mentinera unor drumuri inchise Apoi blocarea vamilor prin masuri adtive… Astea au insemnat faptul ca marfurile nu au mai circulat. Adica nu au fost facute livrariele – nici de produse finite, nici de semifinite samd necesare productiei. Adica contracte anulate – inclusv la export!- adica bani pierduti . Se prea poa in urmatoarele luni ca unii sa trebuiasca sa inchida portile. Adica somaj, lipsa la buget , debalansarea soldului de comert …
Noroc ca avem un premier tanar intectual cu masterat la Vadu Boului care o sa .. Ce?
Asa ca va mai urma o noua umilinta a pestinentialului catre Frank Pingea Rupta: dai si mie un ban!!!!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Semne proaste  Empty Re: Semne proaste

Mesaj  octaaa Vin Mar 16, 2012 12:43 am

Eu cred ca deja suntem in recesiune. Avem trimestrul IV 2011 in scadere fata de trimestrul III 2011. Si asa cum spui si tu, din cauze naturale, f.probabil ca si trimestrul I 2012 sa fie in scadere comparativ cu trimestrul IV 2011.
Asadar, doua trimestre consecutive de scadere economica. Adica, din punct de vedere tehnic - avem recesiune. Ma rog, eu nu-s adeptul acestei definitii a recesiunii.

Pe de alta parte sa fim drepti...e posibil ca scaderea din primul trimestru sa fie doar una conjucturala(din cazua zapezilor, adica din cauze naturale). Dar sa fim corecti pana la capat si sa spunem ca anul 2011 a fost un an bun datorita tot a unor cauze conjuncturale si anume anul foarte prielnic agriculturii.


Ori daca anul asta vom avea un an agricol normal sa zicem, tot va fi unul cu mult mai prost fata de anul trecut. Lucru care va conduce la cresterea preturilor produselor alimentare. Iar daca e sa mai amintim si ca usor-usor se vor liberaliza preturile la gaze si energie(atentie, "liberalizarea preturilor" pe romaneste inseamna cresterea preturlor, inseamna scumpiri) - romanul de rand va fi foarte afectat....

octaaa

Mesaje : 96
Data de inscriere : 14/04/2010
Varsta : 37
Localizare : Pitesti/Bucuresti

http://www.octaraduro.wordpress.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum