Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Propaganda si realitate

In jos

Propaganda si realitate Empty Propaganda si realitate

Mesaj  Ghita_Bizonu' Lun Iun 06, 2016 4:06 pm

Hai sa facem o mica scocoteala.
Firea a iesit cu 42% din voturile exprimate.
S-au iecsprimat, adica au votat  33,3% dintre bucureşteni. Adica o treime. Unu din trei.
Adica ca cum sa  zic Firea a castigat primaria cu 13,986 % din voturi.
Adica ca cum sa  explic tot ce se zice cu tanara degeneratie care vrea, care cere, care se caca pe ea ESTE PROPAGANDA.

Fiindca ca cum sa  zic in ultimii 25 de ani Bucurestiul imi pare "intinerit" . Unii mai batrani sau doar mai maturi s-au mutat la loc cu verdeata, altii au plecat din Bucale pe la tara ca e mai ieftin, ca e mai putin stresant  ca diverse din astea. Insa au venit in  Bucuresti tineri atrasi de oportunitati - na doua exemple : Gabi Firea si Nicusor Dan (ma rog de amu nu sunt tineri ci dopar in floarea varstei.) Electoratul presupus al PSD (batrani, "comunisti")s-a imputinat insa acel preupus de "drepata" (tineri, dinamici, activi, muncitori cica scolarizati idiotii care nu pot face o inmultire la piata!) a crescut.
A crescut cica electoratu ala care cerea cica imperativ ca sa se faca partide cu 3 membri ca sa se primeasca clasa politica ..

Si ce vad? 14 bucuresteni din 100 , adica nici toti pensionarii, au ales primarul!
Ba! daca era asa cum scriu bineganditorii , ce se citeste citit prin presa cea bine "ganditoare" (platita de unde?!) Nicusor Dan ar fi iesit primar fluierand ...
Ar fi fost destul ca doua stadioane de tineri cica activi si harnici sa isi miste gusile* si suncile* pana la sectia de votare si sa puna stampila pe catindatu "lor", adica tanar (cam cu rezerve as zice eu - 46 ani), cica nepulitican, necompromis, constit samd etc (recunosc are vreo 2-3 cestii bune la activ)

Dar sunt prea puturosi!! De ce ei? Sa se duca baba . Sa ma duc eu, sa se duca altii! Ei - cei activi si inteligenti- asa sunt invatati .. lor li se "cuvine". Ei "stiu mai bine"ca votu lor nu conteaza.. conteaza ca sticla de ulei (unde in Bucale? Nu zau) ca pomana ca... RAHAT!  Ma! daca in Bucuresti ar fi numa 100.000 de pensionari ei ar hotara! Stiti de ce? Fiindca e prosti si voteaza!!
A iesit Firea fiindca tinerii  stiu una si buna numa prostii si asistatii voteaza! deci ca sa te aratati destept samd NU TREBUIE SA TE DUCI LA VOT! Cunosc pe unii, deja magari batrani (36-40 ani) care nu au votat nici o singura data! Ca e "destepti" (ca oaia cand se ..)

A da. Mai trebe sa zic ca de un an am facut prostia sa accept sa fiu presedinte de bloc (onorific adica zero lei ba mai dau eu din cand in cand ptr un xerox sau timbru fiscal). Ba tinerii e de groaza! Unu mai pretentios ca latu, unu mai jmecherit ca latu, unu mai nesomtit ca altu! Si a ajuns un ,ucea studinte pe la nu stiu ce "parti" sa imi zica extrem de convins ca nu se poa tataia apa rece ca screi in Constitutie! Bine-ntels ca nu scrie... Cum sa zoc astia de 22-28 de ani au niste pretentii la asistenta ceva de speriat ... vor apa rece fara sa plateasca. Ba vor si cladura .. ca deh drepturile omului, declaratia universala si alte rahaturi din astea.
Muieti is posmangii? se pare ca este deviza electorala a junilor!

A da.Culmea puturoseniei abisale .. Sect 3 (unde locuiesc eu) .. 30% au iesit la vot, DOAR 1 din 3. Ca a ramas Negoita asta potiface spume cat vrei - ptr cartierul Titan cel putin a fost un primar excelent. Nu credeam acum 20-30 ani ca o sa ajung sa zic ca imi place in Titan la nebunie!Nu are (inca) umbra copacilor batrani din Cotroceni (+100 ani!) insa in multe locuri e misto!

* Tineretru bea prea multa bere. De ani de zile ma apuca scarba vazand cum tineri de 25 de ani au falci de grasime gen neamu prost. Si su suncile stau mai bine dacta stateam noi acum 40 de ani ... Si cand zic asta tin cont ca niciodata nu am fosr prea subtire (ma rog cand am venit din armata)si de supt sug si acu destul de bine.
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum