Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O curioasa si paguboasa idiosincrazie

In jos

O curioasa si paguboasa idiosincrazie Empty O curioasa si paguboasa idiosincrazie

Mesaj  ghitabizonu@yahoo.com Lun Noi 01, 2021 1:10 pm

Ma refer la idosincrazia fata de medicatia Covid 19 ..

Mde..
Ca cum sa zic .. eu sunt deja obisnuit cu "idiosincraziile"  mediului medical romanesc .. insa de data aceasta se depaseste masura

Dintai idiosincrazii pe care le stiu.
Prima este in legatura cu aspirina. Au ceva contra ei .. nu prea stiu nici ei de ce .. Unicu motov ptre care m34dicii o iau este o mahmureala teapana. Va rog stiu ce zic ... Si ca amanunt "de culoare" cand ma internez in spital am la mine aspirina! On 2 cazuri eram furnozu local de asp[irina.. veneau aia mai tineri spasoti "cu coada intre poicioare"  si imi cereau o aspirina cam cu teama de parca ar fi fost heroina sau cocaina! Nu , nu se jenau ptr betia trasa ci pentru .. aspirina!!!!
A doua nasoala rau este aia fata de medicamentele analgezice....  Sunt unii (medici) care, se pare ca considera durerea ca pe o motivatie spre insanatosire (de ex ai suferit o interventie chirugiucala minora. Da te doare .. canci analgezic !)
Mai recent  mi se pare ca au dezvoltat si o idiosincrazie in  ce preiveste nootropicele ...

Da asa ceva .. asa ceva chiar ca depaseste masura !!!

La dracu este vorba despre medicatia unei boli! Una care te-a zapacit si ti-a produs pierderi de tot soiul .. unele poierderi care se vor cunatifica peste 10-12 ani (copii care cu scoala on line... )

Ca cica vaccinu'.

Sa ne intelegem - sunt vaccinat! de peste 60 de ani am tot fost vaccinat!

Insa e un insa . Vaccinu este bin dar ce tefaci cu cei care , titusi se imbolnavesc?!

Nu ar fi bine sa fie si tratati corespunzator ? Nu de alta dar am 3 amici care, desi vaccinati au facut Covid. Tratamentu' fiind Paracetamol ... si un spray pentru bronhodilatare ...
Si daca Covidul este o boala produsa de un virus de ce sa nu dai un antiviral ?
Nu ar fi mai bine sa nu ajubgi la oxigenoterapie sau mai rau sa ajungi la intubare, adica al forme grave , posibil mortale, ale bolii ..

Ntz .. ntz. Sistemu medical romanesc evita cu grija tratamentul Covidului... Na de exemplu . Anul trecut unicu tratament stiut (pe plan mondial) era ala cu plasma convalescenta (ser) . Tehnologie straveche de pe vremea lui Pasteur .... insa neprizata pe plan local. Intratat de neagreata incat atunci cand nu stiu ce om de afaceri a donat niste aparate .. ele au fost "uitate" intr-o magazie ....

ghitabizonu@yahoo.com
Vizitator


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum