Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O propunere negandita : reorganizariea tarii

2 participanți

In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty O propunere negandita : reorganizariea tarii

Mesaj  Ghita_Bizonu' Vin Iun 10, 2011 7:32 pm

Prima oara s-a zis ca cele 8 “judete” sunt cerute de UE ca sa se ia fonduri. UE a zis ca nu e necesar . Adica ori minte ori nu stie ce spune.
Azi a iesit cu debirocratizarea tarii si ca de fapt de ce sa nu ne inchiupuim ca buletinu nu ramane acelasi , fara sa il modifici .
Insa sa o luam sistematic. Judetele au unele atributiuni c aorgane intermediare intre localitati (comune, oase) si ministerele “capitaliste”. Directie agrara, sanitara , samd. Plus camera de comert judteteana si dracu mai stie ce. Unele probleme din judet se reguleaza aici …Cica sunt prea multe 41 de diorectii rontaitoare de bani bujetari (ASA ESTE!!!).
Acum cica vor fi desfiintate. Compentele lor vor fi transferate la localitati. Acu nu zic ca Calarasi ori Oradea sau Resita nu se vor descurca – unele raman cu zestrea de la judet iar Resita este destul de grasuta . Cred ca si Ramnicu Sarat s-ar descurca Ins ama dubii ca Stiubieni din jud Botosani s-ar descurca (am unele “afinitati” pe baza de sfecla de zahar din armata …). Si banui ca Saveniul nu va face fata noilor sarcini . Asa ca ceteteanu’ din Stiubieni va trebui sa purceada spre .. Iasi. Oricum si asa ajungea cam dificil la Botosani….Sau in alta parte – unu dintr-o comuna din Hunedoara luand drumul Timisoarei … mama ce bucurie ! Da asta imi aduce aminte ca s-a descentralizat si sanatatea in modul ia luati voi gospodarirea spitalelor ca NOI nu va transferam si banii de la Minister .
Deci in faza asta cele mai multe localitati nu isi vor putea asuma noile sarcini!
S-a zis ca “municopalitatile” vor putea rezolva ele probleme comunelor. Adica descentralizam subordonand comunele oraselor. Cam centralista cestia. Acu is de acod ca poa Dorohoiu ca putea sa dispecerizeze el Stiubieniu .. da cred ca ar trebui sa preia si Saveniu. Sau Botosaniul . Oras subordonat altui oras nu judetului… Decentralizare te halesc!
Insa a pomenit nu stiu cine de districte .. Adica va reaparea raionul din RPR , organizatioe intermediara intre regiune si localitati (comune, orase). Adica in cel mai bun caz birocratia se va redistribui cu zapaceala de rigoare . Si in care baronteu local, mafia politica se va baricada – ma rog dand “dreptu” la nivelul intermediar superior. Asta este efectul real – inca un nivel intermediar cu asigurarea controlului asupra judetelor …
Costuri .. in primu rand multa zapaceala (ca atunci candn te hotarasti sa mai schimbi locul lobilei dincasa sau fdirectoru hotatreatse ca serviciul X trebuie sa se mute la alt etaj). Si tare mi-este frica ca accesarea fondurilor europene se va cam gripa odata cu griparea birocratiei noastre .
Apoi – desi se neaga – terebuiesc schimbate taoate actili. Sau cam multe. De ex unu care are mai mute parale decat mine si se duce in vest in concediu cu masina. Acu da peste un politai care tocmai s-a uitat pe internet si vazu ca in Romania exista “judetul” Centru si se mira ce este cu ala cu masina inmatriculata in Sibiu. In Grecia poa sa se inteleaga ca intre balcanici da in Nemtia … se lasa cu apelu la consulat !!! Sau vrei contract cu ala din Suedia .. adresa s-ar putea sa te incurce teribil ….Insa promisunea ca nu va costa cu nimic cetateanu ca nu se vor schimba actele arata ca nu s-au gandit nici un pic la ce inseamna propunerea lor !!!
Insa imi este frica ca unii jmecheri isi vor inatbula niste prorpietati. Si vir avea castig d ecauza ca ei au actele pe adresa corecta da victima are acte intr-un judet inexistent !!
Cum sa va zic- o hotarare luata la plesneala careia I se gasesc acum motivatii.Iar prima motivate s-a dovedit mincinoasa – UE o zice ! Porsti sunt cei care mai accepta sa discute in loc sa pedaleze pe raspunsul UE .. sio sa acuze minciuna!!
Si fiindca –sau anuntat capitalele am ceva de barfit.
Vapitalele de regiune vor beli voios fostele capitale judetene ... Cand cititi plangerile timisorenilor ori ale clujenilor fata de "mitici" puteti fi siguri ca de abia asteapta sa se poate extrem de abuziv fata de noii “supusi".
Da sa nu disperati - daca vor aparea 8 sau 15 regiuni vor reaparea si vreo 80 de raioane .. (ditricte ori oarse care au in tutela adtiva alte localitati inclusiv oarse gen Saveni) fiecare cu cneazu local subordonat voidovului regional. Si fiecare raion cu mica lui birocratie subordonata birocratiei voivodale. Insa la centrul voidodal va si un consiliu regional cu masini pe masura, cu sefi de directii cu masini ministeriale samd .
De fapt aici este si juma din farmecu regiunilor - posturi grase ptr bastani locali! Ma rog daca Sibiul subordonat Brasovului cred ca cunoaste o mare tristete... De fapt marii perdanti se anunta a fi Aradul, Oradea si Sibiul.. Daca Tg Mures se va trezi sub tutela Clujului.. uf ! "Interesanta" este si situatia Brailei, Buzaului si Galatiului. Si sa nu uitam de Arad.
De fapt partizanii cei mai infocati sunt timisorenii si clujenii care presupun - si nu fara temei - ca vor fi marii castigatori.
Iasiul - datorita si pozitiei sale sta linistit. El va castiga da de ce sa se agite? Pozitia sa este extrem de solida in zona - economica, sociala si culturala (aici a cam decazut da inca tine minte ca acu 50 de ani considera Bucrestiul cam parvenit). De fapt si Ploiestiul sta linistit. Iasi si Ploiesti singurele orase care se pare ca nu se simt in inferioritate fata de Bucuresti (unii dintre gazari au despre Bucuresti ideea ca este un oras al Romaniei situat la S Ploiestiului). Mie personal nu prea imi convine ca Ploiestiul si Vucurestiul sa fie in aceiasi regiune – imi este frca ca gazarii ne vor anexa! Si golanimea lor e marca recunsocuta la paritate cu a a Brailei !!
Sa nu credeti ca exagerz... Am mai avut regiuni ...

Per total o reforma ptr Cluj si Timisoara.. tara ? Cui ii pasa de tara ? Fiefurile trebuiesc ridicate la rang voivodal !!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty Re: O propunere negandita : reorganizariea tarii

Mesaj  AT Joi Iun 23, 2011 12:55 pm


Si daca se rupe tara dupa modelul din Balcani ? Sunt tari gen Georgia, Armenia, Azerbaigean , tari din Balcani etc care nu s-au autodeterminat niciodata . Nici Romania nu prea s-a guvernat de la Stefan incoace ( Ardealul mult mai putin ) plus ca unii o vad ca pe un stat artificial ( Congres de la Berlin etc ) Se incearca restaurarea Fisherlandului ?

AT
Vizitator


Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty Posibil

Mesaj  Admin Joi Iun 23, 2011 2:25 pm

Si sa nu uitam ca ce defienste o natiune moderna (post rev franceza ) este unitatea pietei interne ...captarea de catre o alat tara a unei piete "regionale" grandjudetene poa insema si o "reformare" a grenitei romanesti. In definitiv cel mai mare insucces al Romaniei in R. Moldova a constat in incapcitatea Romaniei de a capta comertul moldovenesc rams tributar pietei ruse
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 89
Data de inscriere : 12/03/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

https://vremea.forumgratuit.ro

Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty Re: O propunere negandita : reorganizariea tarii

Mesaj  AT Joi Iun 23, 2011 2:42 pm

Dar a fost interesata Romania de comertul cu Rep Moldova ( mai putin un trafic de frontiera ) ? Daca Ungaria devine mai interesata de comertul cu Transilvania decit Bucurestiul sau Chisinaul se implica mai activ in Estul Romaniei ? Pare poate fantezist dar infrastructura poate sugera anumite asemanari etc dintre Ardeal si Ungaria decit intre acesta si Bucuresti .Si managementul de la Centru e destul de defectuos, birocratie aroganta etc. PLus multa prostie sau rea intentie ( vezi proiectul de regionalizare cam inutil ) .


Si daca amintesc articolul scris de Ghita Bizonu' despre dezvoltarea Romaniei - obtiune ideologica ma intreb daca nu se vrea/ se doreste o Romanie agrara ( mai ales NE -ul ) stapinita de altii.

AT
Vizitator


Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty De ani de zile sunt semne

Mesaj  Ghita_Bizonu' Vin Iun 24, 2011 9:41 am

ca Ungaria cucereste economic Ardealul . Prin comert (inclus contrabanda)... prin investitii .. prin influenta culturala. Intr-un fel "norocu" nost este ca cei mai multi romani ardeleni au in cap Becs si nu Buda (cam ofticanta situatia ptr unguri care se cam simt basicati. Ptr ei Austria ramane doar puterea imperiala asupritoare).

Si noi si Moldova... in anii 90 noi ne zgaiam dupa investitii - asa ca un grup moldav Valeologia era mare investotir strain ... Iar comertul cu Moldova suverana era lasat la mana particularilor - de la bisnitaru cu norma completa la salariatu modovean platit in produse .... Iar particularu cu greutate se orienta spre alte piete , alti furnizori. ma rog eu crez ca ar fi trebuit sa ne bagam cumva in comertul mare - de ex sa cumparam in draci vinrui moldovenesti si sa le vindem in Vest chiar daca nu am fi inregistrat mari beneficii si pastrand eticheta imbuteleiat in R Moldova ... Ca mai este era o dificuktatea -productia Moldovei este in gnl agricola si aici concurenta UE este feroce.

Iar cu optiunea nostalgica agrara , agrarianismu stupid si tembel - este o constanat de dinate de 1900 ... Am auzit-o cu nenumarate ocazii , atat in familie cat si in alte cercuri, cu referire fie la "eminamente agrara" , fie la idei "sociale" , economice (pai d'aia nu merge bine ca nu mai sunt oameni la tara sa dea cu sapa !) pana la efuziuni sentimentale ... Aici merita s ao amintesc pe matusa Silvia (rip) care canta cu asa dulceata "de ce m-ati dat d elanga voi" tocmai ea care era de rasul a nu stiu cate localitati (Noua Sulita si Boian sigur!!) fiindca iesea la prasila cu .. umbrela de soare !!!! Fica de tarani si-a dorit s afie "orasanca" de mica copila dar ca orasanca simula perfect nostalgia dupa o voata desculta la coada vacii. Si ultimele iesiri stupide ale acestei mentalitati imbecil-isterice cu radacini istoric reactionare au fost oferite de Baselu si de Tabara (groparul PUNR si ) al agriculturii : nu se gasesc oameni sa sape gradinile !! Ca optiunea lor cam asta este - agricultura africana cu sapa si secera ....
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty Si ce-i de facut?

Mesaj  AT Vin Iun 24, 2011 2:33 pm

Mai ales ca zarurile au fost aruncate si romanii cu bani si influenta sunt ignoranti / putini interesati de probleme de genul asta .......

AT
Vizitator


Sus In jos

O propunere negandita : reorganizariea tarii  Empty Re: O propunere negandita : reorganizariea tarii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum