Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CE II RAMINE DE FACUT OPOZITIEI ...

2 participanți

In jos

CE II RAMINE DE FACUT OPOZITIEI ... Empty CE II RAMINE DE FACUT OPOZITIEI ...

Mesaj  gili Vin Oct 08, 2010 4:14 am

Se vede treaba ca blegei noastre opozitii nu-i sunt sufisante paparele administrate de la intii septembrie curent incoace si inca mai doreste . Pai , cine o cauta o sa o si gaseasca , n’asa? Pentru ca ultima nerozie nu i se pare de ajuns , opozitia vine acum cu o alta si mai mare …Motiunea de cenzura … Tre sa fii bine dus cu pluta ca sa-ti inchipui ca o motiune de cenzura poate fi fructificata , chiar si victorioasa fiind , atita timp cit in scaunul de la Cotroceni se afla de fapt acela care de fapt ar trebui sa fie tinta opozitiei . Fara a fi urmata si de o victorioasa suspendare a presedintelui Basescu , motiunea de cenzura o sa se inscrie , fie si daca trece prin Parlament , intr-un si mai usturator esec al opozitiei . Atunci , sepune intrebarea , ce ar trebui sa faca opozitia ?

Ce ar trebui sa faca opozitia ? Pai mai intii sa-si faca bilantul si sa constate ca oricare dintre institutiile statului la care ar face apel pentru scoaterea din joc a domnului Basescu o sa o trateze cu refuz .Inclusiv Parlamentul . Mai ales Parlamentul dupa miscarile parca ordonate deBasescu si executate spre deliciul lui de opozitie intocmai si la timp precum ordinele militare daca-mi dati voie sa spun asa … Iata de ce opozitia poate apela in aceste moment doar la ceea ce inca mai are la indemina , antipatia populara la adresa guvernului si a lui Basescu . Adicatelea , opozitia ar facemai bine sa se puna pe stringerea de semnaturi in vederea declansarii referendumului de suspendare . Asta cit mai poate , pentru ca anul viitor mi separe ca o sa fie io leaca cam tirziu …

O sa fie o leaca cam tirziu deoarece neispravitii de la putere in frunte cu Baselu stiu si ei treaba asta si déjà au inceput sa anunte masuri de relaxare incepind cu intii ianuarie 2011 . Daca masura suspendarii o sa fie adoptata prin referendumul popular , atunci actuala majoritate parlamentara o sa se faca tandari in scurt timp cu Geoana presedinte interimar . Cam asta zic eu ca ar trebui sa faca opozitia … Acuma , vreau sa fiu bine inteles … Nu am convingerea nici pe departe ca o asa actiune ar fi incununata de succes . Asta pentru ca asa cum spuneam , opozitia prin nerozia ei , a facut sa ase pierda citeva luni bune de la intii septembrie incoace .Luni care-i sunt de folos lui Baselu si pedeilor . Asta pe de o parte …

Pe de alta parte , procedind asa , opozitia mai pleaca din start cu un handicap nu tocmai de nebagat in seama . La eventualul referendum , voturile or sa le numere baseii si cum e bine stiut ca in biata noastra Romanica conteaza nu cine voteaza ci acela care numara ... In fine , vinovata este singura opozitia ,care ar fi trebuit sa declanseze procedurile de suspendare la intii septembrie in loc sa caste gura la basei . Unde mai pui ca exact atunci i-a apucat pe natarai si alergatul intre dinsii . Domnul Ponta dadea de-a azvirlitul cu domnul Geoana si nici bine nu termina ca se apuca de aruncatul cu pietre incapul domnului Antonescu . Evident Geoana si Antonescu s-au simtit si dinsi idatori sa raspunda si iote asa constatam ca timpul a trecut total in defavoarea opozitiei care vai , nu poate sa fructifice antipatia crescuta a populimii la adresa baseilor .

Antipatie a populimii care incepe sa se estompeze vazind esecurile in lant din ultimul timp ale opozitiei . Asta ca sa nu mai punem la socoteala impotenta sindicatelor , vremea rea si frigul care vin si acestea sa domoleasca focul popular . Iata de ce actiunea de suspendare are sanse sa fie un esec si mai rasunator decit cele pe care brava noastra opozitiesi le-a inscris in palmares in ultimul timp . Si atunci … Atunci , ce ii ramine de facut bietei noastre opozitii ?...
SA SE SPINZURE !

gili

Mesaje : 66
Data de inscriere : 14/04/2010

Sus In jos

CE II RAMINE DE FACUT OPOZITIEI ... Empty Dn pacate ai dreptate

Mesaj  Ghita_Bizonu' Sam Oct 09, 2010 9:24 pm

popozitia noastra ..... face exact ce trebe ca sa se autodistruga !
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum