Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vrabia malai viseazu sau sondaju’ whisfull thinking

In jos

Vrabia malai viseazu sau sondaju’ whisfull thinking Empty Vrabia malai viseazu sau sondaju’ whisfull thinking

Mesaj  Ghita_Bizonu' Dum Sept 15, 2013 1:59 pm

A aparut un nou sondaj – unu efectuat cica de SOCIOPOL (cautand sa aflu cine este SOCIOPOL  am gasit site ul  acestui .. ? care cuprindea si mentiunea “Pagină în construcţie” la rubrica Stiri si in rest cam multa autopublicitate. Infiintat in 2013) .
“Foarte interesant”  prin “noutatile” sale.

Prima ca la europarlamentare PSD va obtine mai multe voturi decat PNL – cam dublu. Mersoa asta o stie oricine care urmareste politica din ultimii 10 ani (adica ca PSD este cam “dublul” PNL ca intentii de vot!)
Per total , dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru parlamentul european, cica ar fi cam asa :
Partidul Social Democrat 41%
PNL - 19%,
PDL - 15%,
PP-DD - 6%,
UDMR - 6%,
PRM - 4%,
ADA (Alianţa FC+PNŢCD) - 4%,
Mişcarea Populară - 2%,
Partidul Conservator - 2%,
alţii – 1


Scuze da mi se pare ca PDL e nitel cam umflat. Si daca adaugamn aici ADA cu 4% plus Mişcarea Populară cu  2%, inseamna ca de fapt “famiglia” PDL  ar fi la 21%  adica a doua grupare politica romaneasca si prima a “dreptei” romanesti!!!
Eu nu cred. Mai ales ca nu stiu cm au resusit sa gaseasca 20 de insi (2% din 1.017) care sa voteasca cu Mişcarea Populară si tot atatia cu Partidul Conservator. Sa va zic ceva – cam (prea) multi!. Idem mi se par (parere subiectiva) porewa multi care sa mai voteasca cu PP-DD !! Da ma rog nu sunt Mafalda.

Apoi vine partea obinsnuit-manipulatoare : “increderea in personalitati” :

Mugur Isărescu -  49% încredere,
Victor Ponta - 41% încredere,
Klaus Iohannis - 37% încredere,
Sorin Oprescu - 36% încredere,
Crin Antonescu - 24%  încredere,
Traian Băsescu -  23% încredere.


De fapt se amesteca mere cu pere pentru marmelada ca sa se zica ca tot tuica de pruna e mai buna!!!  Ce cauta aici vesnicu Isarescu ? Sau Klaus Iohannis? Au Traian Băsescu ?! Insi care nu vor participa la alegerile prezidentiale ! Sau de ce nu pare si Daniel Patriarhu (sa vezi atunci incredere!!!) au Ion Iliescu? Gica hagi p0lus Jiji?!
Pe lista asta merita sa fie doar 3 personaje (in ordine alfabetica) : Antonescu (sef de partid al coalitiei de guvernamant, candidat desemnat la functia de presedinte) , Victor Ponta (sef de partid al coalitiei de guvernamant) si Sorin Oprescu (om politic PSD “verificat” in alegeri “vcalidata” de un grup electoiral masiv)

Sa creada cine vrea da io is cam ateu!!! sau oricum “om cu putina credinta” si in Buda Sakia Muni da’ mai ales in sondajele romanesti din ultimii 6 ani!!!

Unica informatie mai “pe bune” este ca la alegrile europarlamentare se vor prezenta 36% din electorii din tara. Cifra “bunutza” insa in 209 la europarlamentare au fost 27,67%. Mi se par ca sunt prea optimisti cu 36% … ca erau oiptimisti si inainte de vgotul cu demiterea lu Baselu’
Nota Bizonica  - prezenta scazuta la vot inseamna ca se  prezinta doar “activul” si simpatizantii cei mai duri . Asta avantajeaza partidele cu mai multi membrii. Insa dupa ce partiozanii tai au fost6 fugariti si Kodruta recompensata regeste .. vor fi (cred) unele “defectiuni”

Si as mai zice ca cautand date despre SOCIOPOL am mai dat peste niste cestii “interesante” ceva legat de Fundatia Multimedia care are la baza colaborarea cu trustul PRO si www.infopolitic.ro, Care infopolitic are si eol niste … sondaje! De pilda unul care zice ca “Conform datelor oferite de cel mai recent sondaj CSCI (Centrul de Studii si Cercetari Infopolitic), doua treimi din romani isi doresc investitii care creeaza locuri de munca in minerit. De asemenea, peste doua treimi dintre romani isi doresc investitii pentru noi exploatari de gaze si petrol.”. Adica 2 din 3 cetateni roamni dorsc Rosia Montana Gold Corporation sa exploateze aqurul romanesc si ca tot atatia doresc fracturarea hidraulica si Chevron. Asta dupa ce tot 2/3 au votata cu USL impotrova lu PDL si basel care sustineau pana in panzele albe ca ei vor ambele amandoua – gaze de sist si RMGC!! Ma rog ca electoratu in gnl si al nost in special e cam .. asta o cam stiu DA NICI CHIAR ASA!!!! Ca 2 din 3  sa voteze contra optiunilor lor intime sau sa si le schimbe in cateva luni .. e chiar prea de tot!!

Este vorba despre manipulare.
Ma rog se stie ca sondajele pot fi folosite la manipulare. Se zice  ca a “prostimii” bazandu-se pe efectul de raliere (https://vremea.forumgratuit.ro/t520-ralierea-ca-supravietuire#1072). Insa de data asta mi se pare ca avem de-a face cu manipularea “elitei” politice, adica a lu Tontelu personal. I se “comuninica” prin “sondaje”  ca “boboru vrea” si ca el inVictor ar trebui sa zica Yes Sire! la gaze de sist, RMGC , “coabitare” samd daca vrea (If Then) cariera politica. Iar optiunea lui devine cvasiobligatiorie pentru Partid - altfel vor izbucni lupte fractioniste. (In sisteme democratice asta inseamna slabirea Partidului [fie el si Liberal sau Taranesc a se vedea cum Carol 2 a “pus saua” pe partide]  si opozitie adica cura de slabire!!!) .
Iar PSD azi8 imi aminteste nitel de PCR . Nu nu va entuziasmanti .. zic decat ca tot asa activiosti8 PCR debitau fara sa creaza ultimele imbecilitati ceaussite , pe care in oparticular le abhorau. Idem si la fel azi PSD repeta propagnbada basista de mai an : locuri de munca in minerit (cate? Si cate am desfiintat in anii CDRisti?), “independenta energetica” si “cine nu e cu noi e cu Rusia!”. Avem de-=a face cu un “partid interior” PSD sa zicem un Partid totu Pentru Ponta (PPP). De fapt nu un atat PPP ci o partida interna bashita coimpusa din Grupul de la Cluj , tata socru (care se dorea ministru independent a lu Base!) samd plus impluturti gen ala de la Realitatea TV (misto PSD ist si asta!!!). Inntoata afacerea asta se sacrifica PSD si .. ei da Tontelu!
Fiinda urma scapa turma si azi inVictor este “urma” care isi insuseste “meritele” antinationale ale “turmei” precedente chiar daca unii zic ca o face in numele “protectiei sociale”.  El, poate crede ca lumea ii va fi recunoscatoare ca “boboru” cere … insa el va plati si pentru predecesorii sai .
Si sata fiindca la noi .. sondajele sunt cam aiurea !!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum