Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Morala sau paraua?!

In jos

Morala sau paraua?! Empty Morala sau paraua?!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Lun Iul 11, 2016 8:06 am

Cine o vrea pielea (sau scaunul) directoarei de la Spitalului de Oftalmologie?

Cu toate ca este una dintre cele mai vechi directoare de spital din Romania, declaratia de avere a Monicai Pop nu e nici pe departe la fel de spectaculoasa precum a colegilor de breasla care ocupa aceeasi functie. Cu un salariu de 6.000 de lei pe luna, doctorita-vedeta a reusit insa, de-a lungul timpului, sa „stranga” 4 imobile: doua in Bucuresti de 58, repectviv 70 mp (dintre care una mostenita), o alta casa in Piatra Neamt (tot mostenita) si un alt apartament in Capitala achizitionat in 1996 cu sotul ei.

Deci cam asa : a primit 2 mosteniri. De cand este ilegal sa mostenesti o casa?! Nu de alta dar pana si comunistii nu oboectau la mostenire!!!
A da.. un apartament cumparat in 1996  si unu fara explicatie. Deci preuspun cumprarat inainte (dna doctor este anscuta on 1953.  Adica este de prsupus ca pe la 30 de ano a contractat un partament de la stat ... in conditile in care creditu era pe 20 de ani si rata fixa!!!)
Alta vina a directoarei:

Conform actelor oficiale, doctorita primeste 58229 lei pe an pentru functia de manager al Spitalului de Oftalmologie, si 56340 lei pentru functia de profesor universitar, ceea ce inseamna un total de 114569 lei anual, adica 9547 lei pe luna! La acest total se mai adauga patru depozite bancare, in care Monica Pop mai are 6000 de dolari si circa 30000 de euro.

Interesant este faptul ca venitul lunar real al doctoritei este sensibil mai mare decat ceea ce declara anul trecut chiar ea, intr-un interviu acordat ziarului Ring: [....] Eu, la spital, cu tot cu indemnizaţia de conducere, am un salariu de 2.700 de lei. Nu îţi poţi cumpăra reviste de specialitate, nu poţi participa la toate evenimentele ştiinţifice şi în acelaşi timp să şi trăieşti din aceşti bani"clara Monica Pop, anul trecut, pentru sursa citata.

(sursa citatelor .wowbiz.ro)
Eu parca as crede cestia cu 2.700 lei ... insa pana la suma 58.229 cred ca inmtra diverse sporuri... (am mai cunoscut eu niste cazuri ...  in care chiar mi-am permis sa intreb "de fpat cat castigi nene" ca dpai sa ii zic medicului "dom'le nu stiu daca sa rad sau sa plang!". Si era vorba de medici grei  nu numa in kile....)
Mai sunt niste acuzatii ca este angajata unei firme caria ii inchiriaza spatiul din spital. Ar trebui verificat .. eine ira et studio

Insa ce zice dna doctor?

"Atunci când am încheiat, era perfect legal. Care e problema? Cu ce am prejudiciat eu spitalul și sistemul sanitar dacă am dat consultații într-un cabinet privat de două ori pe săptămână, câte două ore? Care e problema? Asta e vina unui manager de 23 de ani, care a făcut operă de artă dintr-un spital?!... O prostie pe care a lansat-o... Am hotărâre de la ANI împotrivă... Mai mult de atât, într-unul din procesele cu ANI am primit și despăgubiri de la ei pentru afirmații. Deci, nici nu se pune problema. E perfect legal tot ce am făcut, iar spațiul este concesionat de Primărie pentru 49 de ani. Nu e spațiul meu. Nici spitalul nu e al meu, e a Primăriei clădirea. Nu facem ce vrem aici. Avem nevoie de aprobări. A dat aprobări toată lumea. Nu e nimic ilegal",
sursa: http://www.cotidianul.ro/dr-monica-pop-asta-e-vina-unui-manager-de-23-de-ani-care-a-facut-opera-de-arta-dintr-un-spital-282156/
Deci a dat consultatii particulare intrun cabinet . Poate d eaici banii ptr cumpararea partamentului din 1996 ...

Insa ia sa vedem .. pe partea aialata:
- "domnul doctor" Tolontan.
-   wowbiz.ro
-  George Mioc scrie , pe contributors :
El(Vlad Voiculescu, Ministrul inSanitatii ) nu a reușit să o dea afară nici măcar pe eterna directoare a spitalului de oftalmologie, Monica Pop, deși corpul de control al ministerului Sănătății a confirmat găinăriile semnalate de presă în urmă cu peste o lună.

Am mai auzit și în februarie promisiuni ale guvernului Cioloș de a-i reevalua pe toți managerii companiilor de stat, dar rețeaua pesedistă instalată în 2012 a rămas aproape neatinsă.
Tei e deja prea mult ptr o coincidenta!

A da. Devin tot mai curis - oare cine scrie artocolele lui George Mioc ?! Ca foloseste o limba romana prea culta ptr unu cu biografia lui ...
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum