Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului

In jos

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului Empty Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului

Mesaj  Ghita_Bizonu' Dum Iul 10, 2011 1:05 pm

Am mai zis politica noastra este cam asemanatoare cu cea a cetei de maimute . Orice lectura descriind comportamentul social al maimutelor sau daca vreti filmuletul ala Maimute la furat prezinta similitudini neplacute cu politichia noastra .

Maimuta ca tare este un animal social si unul inteligent . Ierarhia intr-un grup de maimute nu se bazeaza doar pe forta bruta , ci depinde si de aliante mai mult sau mai putin statornice , rubedenii , inselatorie, disimularea , tradarea , minciuna si ei da previzune . Asa ca si orice politica umana .
Insa ce deosebeste pe om de maimuta este faptul ca omul care se doretse in varful ierahiei mai are si alte scopuri decat asigurarea capriciilor sale si a accesului la femele. Sau are macar in societatile ceva mai evoluate , macar trib de dakotani. Na ca absolut intamplatr am gasit un citat : “Am trasat frontiera mea (…). Am mărit ceea ce mi-a fost lăsat. Acela care, demn de Majestatea Mea, va apăra această frontieră, îmi va fi precum un fiu. Însă acela care o va abandona sau nu va lupta pentru a o apăra nu va fi fiul meu”. (Senusret III, faraon al Egiptului, 1820 î.e.n..) Scopul acestuia era si asigurarea continuitatii comunitatii pe care o conducea pe care privea ca pe o mostenire ce trebuieste transmisa mai departe ….

Insa daca privim in ograda noastra ce vedem ? Dezastru programat .Economic. Social. Institutional . O conducere haotica la nivel macro care destrama societatea si o aduce la forme de organizare nu premoderne ci sub zicala modernizarii la forme preumane de organizare O conducere care balmajind “filozofii” de 3 parale (sunt subconstientu natiei, nu ne mai permitem statu social samd) distruge nu numai viitorul societatii (invatamantul de pilda) ci si minima solidaritate sociala pe care o impune o colectivitate umana (cel putin din neolitic incoa). O societate in care gargara demagogica a “justitiei” inseamna belirea celui mai slab de catre cel mai puternic .
De sapte ani incoace societatea romaneasca este impinsa spre forme preumane .. In schimb ni se serveste circ de dimineata pana la miezul noptii. Circ prost . Alcatuit din piese disparate, uneori contradictorii , fara logica interna, rafa coerenta avand cu un singur subiect : unu-I Prezidelu . Si unica logica provoti de tare is io !
Insa stiti ceva ? Maimutele nu se pot concentra !!!
Pardon am gresit . Coerenta exista prea multa atunci cand este vorba de satisfacerea “necesitatilor” gastii conducatore . Ei se imbogatesc in timp ce tara decade .. sunt tari din Africa neagra care afiseaza rezulatet statistice mai bune decat Romania !! Ni se declara ca scopul urmarit este distrugerea sociala .. si la orizont se arata si posibiliatea reducerii tarii. Si sunt unii care aplauda in numeme “europenismului” , al “modernitatii” si al negarii “protocronismului” . Seful Statului ne indeamna sa bajenim din tara .. ca asa poate o sa-I mai trimitem cativa firfirici pe care EL si gasca sa (se pare gastile aliate) sa ii risipeasca pe luxura . Acu comparati cu declaratia faraonului . Faraonu era om . Conducatorii nostri sunt niste maimute incapabile sa transceada tentatiei de moment.

Culmea in mod vizibil clasa conducatoare este formata din indivizi fara o minima cultura … macar cat a unui trib papuas. .
Dar culmea este ca au ajuns acolo sprijiniti de insi socotiti mari oameni de cultura si destui dintre ei filozofi sau absolventi de filozofie sau cu pretentii recunoscute ca ar fi . Deci cei mai … fin du fin crema si spuma intelectiala a Romaniei s-a pus in serviciul unui ins acultural care se pare ca nutreste un dispret total fata de cultura si oameni de cultura . O ultima iesire de o marlanie de neimaginat din partea unui sef de stat in epoci civilizate a fost trecuta cu vederea de zisii filozofi desi le jignea cele mai afirmate sentimente si convingeri . Nu-I nimic le-a trecut repede!
Si au continuat sa sustina pe cel care conduce tara dupa preceptele politicii maimutesti si de la inaltimea “filozofiei” lor proclama ca cine nu este de acord cu obiectivele simiene ale conducerii sufera de ura patologica sau de dorinta de a jefui tara.
In tara lu Maimuta Voda filozofii aplauda babuinu alfa . D’aia va zic in Romania postcomunista babuinu’ calareste fiozofu si filozofu nu mai poate de placere !!

De fapt creieru de maimuta ne conduce destinele …. cu aceleasi scopuri ca si la babuini

Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului Empty Re: Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului

Mesaj  AT Lun Iul 11, 2011 1:32 pm



Sau sunt doar oameni fara viziune , bine intentionati si prost sfatuiti de altii din diferite motive internationale ( internationaliste ). Multa vreme am crezut ca NC a fost vinovat pt criza din anii 80' apoi am dat vina pe I.I. apoi pe A.N si apoi am realizat ca e doar o lipsa de comunicare si sabotaj . Nu zic ca unii n-or fi si de doi lei ( Udrea - fata de la tara ajunsa ministru dupa ce a fost prin diferite paturi - acum 20 de ani era secretara lu' Nicu de la Dragonu' Rosu - Nicu nefiind chinez ci doar un baiat cu multe trese pe umar ) dar nu toti. Si nu cred ca realizeaza ce se intimpla de fapt. Discut zilnic cu politicieni locali si realizez ca nu inteleg bine Romania profunda. Eu lucrez cu publicul ( un mic comert ) si nu-s convins ca inteleg Romania profunda desi vad zilnic fel de fel de oameni. Ma indoiesc ca sunt multi romani care inteleg bine Romania si au in cap ceva strategii de dezvoltare de termen lung. Si AN bine intentionat de altfel interactioneaza cu Romania profunda prin interpusi care inteleg mai mult sau mai putin .

AT
Vizitator


Sus In jos

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului Empty Re: Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului

Mesaj  AT Mar Iul 12, 2011 8:35 am


A nu se intelege ca nu va dau dreptate dar observ un deficit de management in toate structurile romanesti incepind de la nationale, multinationale, partide politice si chiar banale IMM-uri. Plus o lipsa de dorinta de a invata ceva nou si incapatinarea a a ramine agatati de niste tipare proaste dar cunoscute. Cred ca raul are radacini adinci in educatie ( dar cu ceva vreme inainte de ' 89 ) si efectul se amplifica cu trecerea timpului . Si daca mai adaugam o influenta nefasta externa ( in sensul zonei periferice a lui Fernand Braudel ) nu trebuie sa ne mire ca suntem ceea ce suntem. Chiar si baietii moderni care cred in neoliberalism sunt produsul educatiei deficitare de care vorbeau - ramine de vazut daca procesul de invatamint a fost sabotat sau asta e limita poporului nostru .

O zi buna si scuze daca am agasat cu ceva!!!

AT
Vizitator


Sus In jos

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului Empty Scuzele mele ,

Mesaj  Ghita_Bizonu' Mar Iul 12, 2011 9:39 am

daca ma intarziat este din cauza ca pana sie u gasesc vremea cam plicticoasa...
Mp0am gandit la ea ca la un loc de dezbatere si contradictie .... in care sa se lase uc "sange" pe pereti si prilejuri de a descoperi noi argumente dintr-o discutie aprinsa, dar sincera* .
Nu m-atimagasat .. aveti dreptate in toate privintele !
Ca politicienii traiesc in lumea lor cu o relativa buinastare si nici nu prea mai inteleg Romania celorlati. Insa nici nu s eomoara s aiaba de=-a face cu publicu sau sa faca o experienta "interesanta" - sa mearga saptamanal la piata cu sa zicem 50 de lei si dupa vreo 12 saptamani sa vaza ce cumparau la inceput. N5t. Ei nici nu s epaleaca sa ridice 50 de lei !!
Iar deficitul de menangement este absolut normal in tarile periferice . De fapt situatia tarilor periferice se poate explica - mai ales in ultima suta de ani - prin lisa de management la toate nivelurile .... Cat despre educatie din zona , ca m deficitara , ramane tributara unei vechi si rele metehne feudale : arde-l pe tartan ca d'aia e taran! Si ne ard ....iar neoliberalismul lor este doar o adpatare culturala, odernizare a lu arde-l pe taran !

*Sa dau un exemplu :acum 2 duminici discutam cu cineva intalnit in parc. Si mi-a picat fisa ca de ex in SUA , care ne este data model , in mod traditional castigurile salariale erau mai mari decat in Europa de vest. Din aceasta cauza in SUA nu exista sistem de sanatate public la nivelul din , sa zicem Canada . Ori Anglia . Americanul care muncea isi asigura prin munca lui toate cele necesare ... la un nivel superior restului lumii. Inclus sanatatea . Insa acum cand dolaru american este cat cel canadian si americanu de rand munceste pe mai putin decat acum 30-40 de ani ...ar fi necesar un astfel de sistem . Tipul , care a stat cativa ani in SUA , s-a aratat surprins - de ce stia: vazuse americani veniti prin SUA in anii 50 care din munca lor (cu sotii casnice!) isi facusera case, scolisera copii, le mai facusera plozilor si niste case , aveau inevstitii si asigurari din ce economisisera ca muncitori in anii 50, 60 . Mai tanarul a priceput ce vazuse iar eu am aflat ca in anii 50-60 muncitoru american traise mai bine decat imi inchipuiam ...
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului Empty Re: Romaia de azi :Triumful maimutei asupra filozofului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum