Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dan Voinea cercetat ? Pentru ce?!

In jos

Dan Voinea  cercetat ? Pentru ce?! Empty Dan Voinea cercetat ? Pentru ce?!

Mesaj  Ghita_Bizonu' Sam Noi 03, 2018 10:35 pm

Dan Voinea  cercetat ? Pentru ce?!

Fostul procuror militar Dan Voinea va fi anchetat de nou înființata secție de investigare a magistraților pentru cum s-a desfășurat procesul, urmat de execuție, al cuplului Nicolae și Elena Ceaușescu, în decembrie 1989.

Sarqacdu Ceausescu!
Cica procesul ala nu respesta CE?

Poa voi nu ati auzit cum se desfaura un preces la Tribunalu Militar. De exmplu cand un leat era acuzat de dezertare ... Eu am auzit (de la cei care fusesersa trimisi sa asiate ca sa povesteasca in regiment ca nu e bine).
Adica voi a zice csa Nae si Lenuta au avut parte de un proces corect. Sau cum considerau ei ca este corect. Adica conform legilor RSR - ca la 25 dec 1989 altele nu aveam!

INSA .. insa e un INSA : la 17 decembrie 1989  Nicolae Ceausescu la o teleconferinta zicea :Am transmis cu cîteva minute înainte tovarășului Coman, care a sosit acuma cu alți generali la Timișoara, ordinul – toate trupele primesc imediat muniție de război, de front. Se somează, oricine nu se supune, se socotește stare de necesitate și se aplică legea! În Timișoara a fost atacat și sediul [comitetului județean de partid], nu s-a reacționat, s-a întors și obrazul celălalt, de parcă ar fi fost Iisus Hristos!

Ca mai tarziu sa se instituie starea de necesitate  pe întreg teritoriul RSR. Vedeti aici
https://www.youtube.com/watch?v=jiRdztoMDBU

Ascultati insa ce zice...
De fapt e si mai importanjt ce rezulta FARA A SE ZICE :
- Constitutai RSR se suspenda
- se introduce Starea de Asediu , daca nu de Razboi.

Asa ca ... oricat de neregulata ar parea procesului si procedura procesului care a avut ca urmare executia sotilor Ceuasescu .. ei bine! a fost un proces in buna forma!

ADICA UN PROCES NORMAL DE CURTE MARTIALA ....
si conditiile fuseseara create chiar de Ceausescu!!!
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum