Vremea
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor)

2 participanți

In jos

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor) Empty Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor)

Mesaj  Ghita_Bizonu' Joi Aug 26, 2010 12:54 pm

Misto guvern! Practica guvernare la misto !!
Ma rog era in dreptu sau sa dea legea aia de impozitare a PFA urilor si a alora platiti cu drepturi de autor ... insa se pare nimeni nu intelege nimic despre cum se aplica si pe ce se aplica impozitu!!!!! Nici sefii de compartimente care ar trebui sa procedeze spre cele legale ( si astia ar trebui sa priceapa !!) , nici aia specializati in "consultanta" ptr impozite (astia din asta traiesc !!).. si se pare ca nici guvernu!!!
Naspa ca cu agitatia facuta de mogulu Felix cel Rau momentan nu se va putea aplica unica parte inteligibila a "legii" aleia : datu amenzilor !!
Cica ca cam asa se zice amu: stati usor ca prin octombrie vom stii si noi ! pana atunci poftiti va rugam la coada de la ghisee ca nu e mare , doar 50 de persoane!!
Asta sa zic asa se cheama apelu la magari ( In caz ca nu stiti :Gicule!! ce vrei ma Ghita . Nimic. Atunci ce m-ai intrerupt? Asa ma am facut apelu la magari!!).
Asta imi aduce aminte de matretul DTReu nationale , ardelean serios contabil la votca Scandic ... (votca este buna) Acu vreo .. 12 ani zis-a ca vrea sa puna cu botu pe labe pe aia care fenteaza fiscu declarand viloaie in tranzitie obeza spre palate la valoare de garsoniera cf 3 scazut din Baicului . Drept care , acest sinistrul plod al Ardealului a fatat un formular de vreo 12 pagini inclus cu cate prize este pe pereti si a dat termen scurt si zis-a amenda !!! Imediat la fisc coada ca la parizer in anu 88 ..sau mai rau! Nebunie!! In final au acceptat ca formularu merge si fotocopiat (am reusit dupa 2 ore nebune sa am unu si am fotocopiat ....cam ptr juma de institut !!!) . A acceptat fiindca se cam blocase activiatea fiscului si nu mai putea nimeni plati angaralele !!! Apoi fiindca avea totusi nevoie sa ia si impozite a zis ca formularele pot fi trimise si prin posta .
Am stat si la posta numa vreo ora (toata lumea le trimitea recomandat ca sa aiba recipisa de dovada !!). Dupa 1 saptamana posta era blocata de saci cu plicuri ptr adtia finaciara.
Ba crez ca si aia de la fisc au dat cu dosu de ciment in fata avalansei ce amenita sa sufoce orice activitate ...
Si in final apare pe stecla sinistrul plod al Ardealului si zice la loc comanda !!! Adica se abanadoneaza totu ...si ideea da si sacii de corespondenta ...si vreo 60 de zile care au zapacit o tara numita Romania .
In final ilustrul liberal DTR a zis ca a facut o verificare a spiritului civic sau asa ceva ....
Adica mai pe maidaneza a facut apelul la magari ....

Cand scriu acestea rad ... ca exaperarea are si ea niste grade- te enervezi, injuri , plagi si la urma razi ...

Traiasca dreapta noastra cea bezmetica !!! Dintai taie si pe urma masoara !!!

DTR - Decebal Traian Remes
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor) Empty Bre Ghiţă

Mesaj  Cârcotaşu Joi Aug 26, 2010 2:36 pm

Acu' şi cu dreptu' ăsta al guvernanţilor, mai dă-l în fras. Că-i pune să plătească asigurările de sănătate, mai treacă meargă, că doară tot omu... vine o zi... că are nevoie. Cu asigurările sociale (de pensie), hai că dac-apuci se cheamă că vine vremea... . Da' n-am înţeles chestia cu contribuţia la fondu' de şomaj, că la ăla oricum n-au dreptu', da' să zicem că l-au făcut un fel de cutie a milelor. Da, da' la cutia milelor dă fieşcare dacă vrea şi cât vrea, nu-i bagă nimeni sula-n coaste.
Acu' cu plata. Nu mă-ndoiesc că plata se poate face şi prin bancă (că vorba aia: cu cine face banking?), fără să-ţi mişti curu' la cozile de la ghişeele casei de pensii, ăleia de sănătate etc. Da' ce te faci că tre' să te duci lunar să depui câte-un formular, c-aşa vrea muşchii lu' Vlădescu ş-ai lu' dracu' (Şeitan). Nu-i mişto faza?
Acu', ca să fiu pe linie, propun ca onor dracu' (acelaşi) să vină cu o iniţiativă legislativă prin care să impună fieşcărui pensionar să se prezinte în persoană, lunar, să depună la casa de pensii câte-o adeverinţă notarială (să mănâncă şi gura notarilor ceva), care să certifice că n-au decedat. Asta ca să nu se mai facă bancuri cu bunicu' pe care-l sprijină nepoţii-n fereastră ca să-l vază poştaşu' când aduce pensia. Ei? Merge?
Realizezi ce superbă imagine cu 5 milioane de pensionari aşezaţi frumos la cozi, până pe data de 25 să zicem a fieşcărei luni, odată la notariate ş-apoi la casa de pensii? De-a dreptu' sifi, da' foarte posibil dacă-şi umflă dracu' muşchii. Păi ş-aşa n-o să le treacă doru' de proteste la Cotroceni?
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor) Empty Taci mai Cracoteala !

Mesaj  Ghita_Bizonu' Joi Aug 26, 2010 3:26 pm

Sa zicem ca este bine ca forumu asta nu e vizitat de prea multi!
Ca ai o idee .. care mi-e frica ca ar fi preluata imediat .Nu de alta da cum sa vaza poporu ca gubernu lucreaza ? Bagi un apel din asta la magari , inebunesti lumea - deci lucrezi! Retratgi masura idiotata inseamna ca esti flexibil si te adaptezi situatiei !! Deci meriti sa ....
Ghita_Bizonu'
Ghita_Bizonu'

Mesaje : 922
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor) Empty Şezi blând Ghiţă,

Mesaj  Cârcotaşu Joi Aug 26, 2010 4:45 pm

Tocmai uitasem ce-i mai important:
Păi să se facă cunoscut că vor fi luaţi peste rând (prin faţă adicătelea), toţi pensionarii care vor aduce adeverinţe eliberate de notariatul fetei lu' Băsescu. Săraca, la penthouse-u' ei, îţi dai seama ce greu e de ţinut?
Cârcotaşu
Cârcotaşu

Mesaje : 117
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 74
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor) Empty Re: Guvernu face apelul la magari(i cu drepturi de autor)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum